Ciasto słonecznikowe
- Czekolada gorzka - 2 tabliczki (300 g)
- Masło - 2 kostki (500 g)
- Cukier - 1 szklanka (250 g)
- Jajko (5 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1/2 szklanki (125 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżka (10 g)
- Słonecznik nasiona łuskane - 1 szklanka (250 g)
- Masa krówkowa - 1 puszka (400 g)
- Kawa, gotowy napar bez cukru - 1 szklanka (250 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (20 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 opakowanie (300 g)
- Mleko 2% (50 ml)
Przepis na ciasto słonecznikowe krok po kroku
Masło (1 kostka) rozpuść w rondelku, dodaj połamaną czekoladę i gotuj do rozpuszczenia.
Jajka ubij z cukrem za pomocą miksera, wlej czekoladę i wymieszaj.
Wsyp mąkę i proszek do pieczenia.
Przełóż ciasto do foremki i upiecz w piekarniku przez 40 minut w 180 st. C.
W osobnym garnku rozpuść 100 g masła, dodaj słonecznik, mleko i cukier. Gotuj, aż masa stanie się gęsta.
Wyłóż słonecznik na blachę do pieczenia i praż przez 15 minut w 180 st. C.
Ostudzony słonecznik posiekaj nożem na mniejsze kawałki.
Pozostałe masło utrzyj na gładką masę, dodaj masę krówkową, wmieszaj słonecznik.
Upieczony biszkopt przekrój na dwa blaty ciasta i namocz w kawie.
Przełóż krem na blaty ciasta. Śmietanę ubij na gęstą masę i dodaj kakao.
Wyłóż ubitą śmietanę na wierzch ciasta, przechowuj w lodówce.
-
Sernik
-
Szarlotka
-
Ciasto ze śliwkami
-
Sernik królewski
-
Biszkopt
-
Ciasto z malinami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto krówkowe
-
Sernik gotowany
-
Szarlotka z kruszonką
-
Placek z bananami
-
Ciasto z gruszkami
-
Ciasto snikers
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernik izaura
-
Szybkie ciasto na niedzielę do kawy
Więcej informacji na temat ciasta słonecznikowego
Coraz częściej łączymy słodkie ciasta z nasionami, orzechami lub szpinakiem. To bardzo dobre połączenie, nie tylko urozmaica nam smak deseru, ale dodaje mu cennych wartości.
Dzisiaj przedstawię Ci przepis na ciasto słonecznikowe, w którym będziemy łączyć krem z prażonym słonecznikiem. Jest on źródłem białka, wielonienasyconych tłuszczy, kwasów omega 6 oraz błonnika pokarmowego. Jak widzicie, ma on szereg właściwości odżywczych, dlatego zachęcam do włączania nasion nawet do słodkich deserów.
Ciasto słonecznikowe to świetny pomysł na deser w gronie rodziny lub przyjaciół. Ciasto jest nie tylko bardzo pyszne, ale także efektowne. Posłuży nam nawet jako tort dla osoby, która uwielbia domowe łakocie z kajmakiem.
W moim przepisie użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego możesz użyć cukier brązowy, nie robi to jednak wielkiej różnicy. Każdy rodzaj będzie dobry.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Dokładnie jak zrobić ciasto słonecznikowe opisuję nieco niżej krok po kroku.
Tak przygotowane ciasto to dobry pomysł na przyjęcie lub deser do kawy. Pokochają je nie tylko dorośli, ale też najmłodsi członkowie rodziny. Wypróbuj mój sprawdzony przepis i przygotuj to szybkie i łatwe ciasto w swoim domu.
Alergeny w cieście słonecznikowym
Lista alergenów dla ciasta słonecznikowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- masa krówkowa
- Śmietanka kremowa 30%
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze ciasta słonecznikowego
Ciasto możesz namoczyć też w likierze.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.