Ciasto orzechowe z budyniem
- Mąka pszenna typ 500 - 3 szklanki (450 g)
- Masło (475 g)
- Cukier drobny (250 g)
- Jajko (2 szt.)
- Miód (120 g)
- Orzechy włoskie (250 g)
- Mleko 3,2% - 3 szklanki (750 ml)
- Budyń (proszek) - śmietankowy (80 g)
Przepis na ciasto orzechowe z budyniem krok po kroku
Mąkę przesiej do miski, dodaj do niej 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej oraz 100 gram cukru.
Następnie do mąki wybij jajka, dodaj połowę miodu oraz 150 gram masła.
Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na dwie części.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, dno wyłóż pierwszą część ciasta, nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Drugą część ciasta wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej.
Orzechy posiekaj drobno.
W rondelku rozpuść 75 g masła, pozostały miód oraz 50 g cukru. Składniki doprowadź do wrzenia.
Następnie do masy z masła i miodu dodaj posiekane orzechy i całość zagotuj.
Na wcześniej wyłożone do foremki ciasto przełóż masę orzechową, wyrównaj ją i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 15 minut.
W połowie szklanki mleka wymieszaj budynie.
W garnku zagotuj pozostałe mleko oraz cukier.
Następnie zmniejsz moc palnika na minimalną, dodaj budyń rozmieszany w mleku i gotuj kilka minut, do uzyskania gęstego budyniu.
Ugotowany budyń zdejmij z palnika i pozostaw do wystudzenia.
Pozostałe masło zmiksuj do uzyskania puszystej, jasnej masy.
Następnie do masła dodawaj po łyżce przestudzonego budyniu i miksuj do uzyskania jednolitego kremu. Przygotowywanie kremu zakończ w momencie wykorzystania całego budyniu.
Na przestudzony blat wyłóż całą masę budyniową, wyrównaj ją i przykryj blatem z orzechami.
Ciasto wstaw na noc do lodówki.
-
Orzechowiec
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Drożdżówka z budyniem
-
Jabłecznik z budyniem
-
Sernik bez spodu
-
Szarlotka z budyniem
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Sernik z jogurtów greckich
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Babeczki z budyniem
-
Pastel de nata
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Ciasto z budyniem
-
Ciasto budyniowe
-
Ciasto michałek
-
Ciasta z budyniem
Więcej informacji na temat ciasta orzechowego z budyniem
Ciasto orzechowe z budyniem to doskonała propozycja na dodatek do kawy i herbaty, które możesz przygotować na imprezy rodzinne lub ze znajomymi. Pyszne ciasto z orzechami włoskimi świetnie sprawdzi się również jako słodka przekąska podana podczas świąt. Sprawdzony przepis na ciasto orzechowe z budyniem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, cukier drobny, jajka, miód, orzechy włoskie, mleko, budyń oraz soda oczyszczona.
A jak zrobić dobre ciasto orzechowe z budyniem? Mąkę przesiej do miski, dodaj do niej sodę oczyszczoną oraz cukier. Następnie do mąki wybij jajka, dodaj miód oraz masło. Składniki zagnieć na jednolite ciasto i podziel je na dwie części. Jedną część upiecz, a drugą wyłóż do blaszki, ale nie piecz jej. W rondelku rozpuść masło, miód oraz cukier. Składniki doprowadź do wrzenia. Następnie do masy z masła i miodu dodaj posiekane orzechy i całość zagotuj. Na wcześniej wyłożone do foremki ciasto przełóż masę orzechową, wyrównaj ją i upiecz. Przygotuj budyń na mleku. Masło zmiksuj do uzyskania puszystej, jasnej masy. Następnie do masła dodawaj po łyżce przestudzonego budyniu i miksuj do uzyskania jednolitego kremu. Na przestudzony blat wyłóż całą masę budyniową, wyrównaj ją i przykryj blatem z orzechami. Ciasto wstaw na noc do lodówki.
Orzechy włoskie są dobrym źródłem jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 w diecie wegetariańskiej. Spożywanie orzechów włoskich korzystnie wypływa na układ sercowo-naczyniowy - zawdzięczamy to między innymi dużej zawartości przeciwutleniaczy.
Podsumowując pyszne ciasto orzechowe z budyniem stanowi doskonały pomysł na dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto możesz przygotować jako przekąskę na święta lub imprezy okolicznościowe. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania wypieku dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w cieście orzechowym z budyniem
Lista alergenów dla ciasta orzechowego z budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
W przepisie na ciasto orzechowe z budyniem nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze ciasta orzechowego z budyniem
Ciasto orzechowe z budyniem to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto jest dość kaloryczne, dlatego warto uważać z jego ilością w diecie.
Energia i białka
(165g)
Węglowodany
(165g)
Tłuszcze
(165g)
Witaminy
(165g)
Składniki mineralne
(165g)
-
mąka pszenna,
masło,
cukier,
jajka,
miód,
orzechy włoskie,
orzechy,
mleko,
budyń,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.