Ciasto marlenka
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (400 g)
- Margaryna do pieczenia - 1/2 kostki (125 g)
- Jajko (2 szt.)
- Miód - 4 łyżki (40 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (10 g)
- Budyń (proszek) (140 g)
- Mleko 2% - 4 łyżki (40 ml)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Kajmak - 1 puszka (400 g)
- Orzechy włoskie - 1 garść (40 g)
- Cukier puder - 3/4 szklanki (120 g)
- Ocet spirytusowy - 1 łyżka (20 ml)
Przepis na ciasto marlenka krok po kroku
Masło rozpuść w garnku, wsyp cukier puder i dodaj miód.
Dodaj ocet i sodę oczyszczoną.
Ostudź masę, wbij jajka i mąkę. Całość wymieszaj. Zagnieć ciasto i podziel na 6 równych części.
Rozwałkuj kawałki ciasta i upiecz w piekarniku przez 10 minut w 180 st. C.
Mleko wlej do garnka i delikatnie podgrzewaj, wsyp budyń wciąż mieszając. Przestań ogrzewać masę.
Obuj masło na delikatny puch, dodaj masę kajmakową i miksuj.
Do masy kajmakowej dodaj ostudzony budyń i delikatnie zmiksuj.
Przełóż upieczone spody kremem, a wierzch ciasta posyp posiekanymi orzechami.
-
Orzechowiec
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Drożdżówka z budyniem
-
Jabłecznik z budyniem
-
Sernik bez spodu
-
Szarlotka z budyniem
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Sernik z jogurtów greckich
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Babeczki z budyniem
-
Pastel de nata
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Ciasto z budyniem
-
Ciasto budyniowe
-
Ciasto michałek
-
Ciasta z budyniem
Więcej informacji na temat ciasta marlenka
Masz ochotę na słodki deser, który szybko przygotujesz w swoim domu? Mam dla Ciebie przepis na ciasto marlenkę. Pyszne, puszyste ciasto z miodowym posmakiem i dodatkiem siekanych orzechów. Ja zdecydowałam się na orzechy włoskie, jeśli jednak chcesz śmiało postaw na inne, każde będą dobre.
Ciasto wbrew pozorom jest bardzo proste i pyszne w przygotowaniu, a efekt końcowy niesamowity. Ciasto zrobi wrażenie pod każdym względem na wszystkich przybyłych gościach.
Domowe ciasto marlenka powstało z mąki pszennej, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Dodatkowo w moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego możesz użyć cukier brązowy, nie robi to jednak wielkiej różnicy. Każdy rodzaj będzie dobry.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej. Oprócz tego potrzebny będzie miód. Pamiętaj, aby korzystać z miodu dobrej jakości, powinien być on przechowywany w szklanym słoiku. Prawdziwy miód poznasz po tym, że ulega krystalizacji, czyli tworzą się charakterystyczne grudki. Miód, który zawsze jest idealnie leisty, może być po prostu sztuczny, warto dołożyć kilka złotych i postawić na prawdziwy miód, dobrej jakości.
Dokładnie jak zrobić ciasto marlenkę opisuję nieco niżej. Koniecznie poznaj mój sprawdzony przepis na pyszne, miodowe ciasto i przekonaj się sam.
Alergeny w cieście marlenka
Lista alergenów dla ciasta marlenka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- kajmak
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze ciasta marlenka
Pamiętaj, aby wybrać prawdziwy miód, który się krystalizuje.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
-
mąka pszenna,
jajka,
miód,
budyń,
mleko,
masło,
orzechy włoskie,
orzechy,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.