Ciasto drożdżowe z rabarbarem
- Mąka pszenna typ 500 - 480 g do ciasta i 120 g do kruszonki (600 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże (30 g)
- Cukier - 100 g do ciasta i 80 g do kruszonki (180 g)
- Rabarbar (300 g)
- Masło - 100 g do ciasta i 100 g do kruszonki (200 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie do ciasta i 1 do kruszonki (24 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem krok po kroku
Podgrzej mleko do temperatury około 30 stopni Celsjusza i dodaj do niego drożdże, 2 łyżki cukru i 2 łyżki mąki. Dokładnie wymieszaj składniki i zostaw w ciepłym miejscu na około 15 minut.
W tym czasie roztop 100 g masła i trochę przestudź.
Rabarbar obierz i pokrój na kawałki o długości około 3-5 cm.
Do dużej miski przesiej mąkę i wsyp resztę cukru, przeznaczonego do ciasta oraz 1 opakowanie cukru wanilinowego.
Do sypkich składników dodaj rozczyn z drożdżami, jajka i lekko wymieszaj.
Dodaj roztopione masło i zagnieć ciasto.
Przykryj ciasto i odstaw na 30 w ciepłe miejsce.
Przygotuj piekarnik i blachę do pieczenia. Wyłóż ją papierem do pieczenia i w razie potrzeby delikatnie posmaruj olejem, a piekarnik rozgrzej do 180 C.
Ze 100 g masła, 120 g mąki, 1 cukier wanilinowy i 80 g cukru zrób kruszonkę - rozetrzyj masło z pozostałymi składnikami, najlepiej przy pomocy dłoni.
Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieć i przełóż do blachy do pieczenia.
Na ciasto wyłóż pokrojony rabarbar i posyp kruszonką.
Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut.
Wyrośnięte ciasto odkryj i wstaw do piekarnika. Piecz około 45 minut w 180 C.
Gotowe ciasto, po przestudzeniu, możesz posypać cukrem pudrem.
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Tarta z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Puszyste ciasto z rabarbarem
-
Ciasto ucierane z rabarbarem
-
Kruche ciasto z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i bezą
-
Wilgotne ciasto z rabarbarem
-
Biszkopt z rabarbarem
-
Placek z rabarbarem i kruszonką
-
Ciasto z rabarbarem i truskawkami
-
Ciasto z rabarbarem na oleju
-
Błyskawiczne ciasto z rabarbarem
-
Pleśniak z rabarbarem
-
Crumble z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i pianką
-
Tarta z rabarbarem i bezą
-
Placek z rabarbarem i budyniem
-
Ciasta z rabarbarem
Więcej informacji na temat ciasta drożdżowego z rabarbarem
Ciasto drożdżowe z rabarbarem zwykle kojarzy się z długim wyrabianiem ciasta, dlatego ja pokażę Ci jak przygotować szybkie ciasto drożdżowe. Jak zwykle przygotowałam prosty przepis, który wykonasz bez problemu. Możesz przygotować je na dużej blasze lub podzielić na mniejsze kawałki i zrobić bułeczki. Taka drożdżówka z rabarbarem będzie świetnym pomysłem na pyszne drugie śniadanie do pracy lub szkoły. Rabarbar dzięki swojemu kwaśnemu smakowi idealnie komponuje się ze słodkim ciastem oraz z kruszonką.
Nie wiem, czy widziałaś kiedyś, jak rośnie rabarbar, więc Ci trochę to opiszę, bo moja mama ma go w ogródku. Rabarbar jest rośliną, z rodziny rdestowatych. Składa się z korzeni i łodyg zakończonych dużymi liśćmi. Może osiągać wysokość do półtora metra, ale w moim domu rodzinnym miał niecały metr. Łodygi rabarbaru mają zabarwienie od czerwonego, przez różowy do zielonego, a liście są duże i ciemnozielone.
Rabarbar to dobry produkt, nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także składniki pokarmowe. Jest on niskokaloryczny, ponieważ ma jedynie 15 kcal w 100 g, do tego 4,6 g węglowodanów, z których większość stanowi błonnik pokarmowy (3,2 g), oraz 0,5 g białka i 0,1 g tłuszczu. Zawiera także witaminą A, K, C, E oraz witaminy z grupy B. Z mniej znanych składników rabarbar ma hybrostilbeny, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, między innymi obniżają poziom cholesterolu, działają przeciwutleniająco i hepatoprotekcyjnie (czyli ochronnie na wątrobę). Z stilbenów dużą popularność zyskał resweratrol, który możesz kojarzyć z winem. Ma on działanie przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Kolejnym stilbenem zawarty w rabarbarze jest piceatannol, który może działać przeciwnowotworowo, antyoksydacyjnie, zmniejszać reakcję anafilaktyczną oraz ograniczać odczyn zapalny.
Jak widzisz, nie tylko ze względu na smak, warto wykorzystać ten przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem, ale także ze względu na zdrowotne właściwości rabarbaru.
Alergeny w cieście drożdżowym z rabarbarem
Lista alergenów dla ciasta drożdżowego z rabarbarem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta drożdżowego z rabarbarem
Możesz obniżyć kaloryczność ciasta drożdżowego z rabarbarem zamieniając: - cukier do kruszonki i część cukru do ciasta na słodzik (na samym erytrytolu ciasto może nie urosnąć, lub urośnie bardzo słabo), - masło na twardą margarynę, - część mąki jasnej na pełnoziarnistą.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.