Ciasto buraczane
- Mąka pszenna typ 500 (170 g)
- Czekolada gorzka (200 g)
- Burak - 2 średnie sztuki (200 g)
- Jajko (6 szt.)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Cukier (200 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
Przepis na ciasto buraczane krok po kroku
Buraki umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 35-40 minut.
Wystudź je i obierz ze skórki.
Buraki zetrzyj na tarce.
W rondlu umieść masło i czekoladę.
Podgrzej do rozpuszczenia składników.
Wbij jajka do miski, wsyp cukier.
Ubij do powstania białej puszystej masy.
Do masy jajecznej przesiej mąkę pszenną i wymieszaj.
Dodaj proszek do pieczenia, buraki oraz masło i czekoladę.
Wymieszaj dokładnie składniki.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 40-45 minut.
Ciasto wystudź i pokrój na porcje.
-
Blok czekoladowy
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Kopiec kreta
-
Tort kinder
-
Ciasto salceson
-
Ciasto z mleka w proszku
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Mazurek czekoladowy
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto bezglutenowe
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Ciasto z nutellą
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Tarta czekoladowa
-
Ciasta czekoladowe
Więcej informacji na temat ciasta buraczanego
Ciasto buraczane to bardzo dobry pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Ciasto z czekoladą jest bardzo wilgotne i świetnie sprawdzi się podane jako dodatek do kawy i herbaty. Proste ciasto wykorzystać można jako deser podczas wizyty niezapowiedzianych gości. Przepis na ciasto buraczane jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je upiec. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, czekolada gorzka, buraki, jajka, proszek do pieczenia, cukier, masło.
Jak zrobić ciasto buraczane? Buraki umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 35-40 minut. Wystudź je i obierz ze skórki. Buraki zetrzyj na tarce. W rondlu umieść masło i czekoladę. Podgrzej do rozpuszczenia składników. Wbij jajka do miski, wsyp cukier. Ubij do powstania białej puszystej masy. Do masy jajecznej przesiej mąkę pszenną i wymieszaj. Dodaj proszek do pieczenia, buraki oraz masło i czekoladę. Wymieszaj dokładnie składniki. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40-45 minut. Ciasto wystudź i pokrój na porcje.
Burak ćwikłowy jest rośliną powszechnie uprawianą w naszych ogródkach, nie jest wymagający w uprawie. Burak jest warzywem bogatym w witaminę C oraz witaminę B1. Witamina C odpowiada za wspomaganie odporności naszego organizmu oraz za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Swój piękny kolor buraki zawdzięczają betacyjanom, które mają właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów. Buraki mają także właściwości zasadotwórcze, dlatego podaje się je w towarzystwie mięsa, które zakwasza organizm. Czekolada gorzka jest świetnym źródłem magnezu oraz wapnia. Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych.
Podsumowując proste ciasto czekoladowe jest łatwe do zrobienia i nie sprawi większych problemów. Smaczne ciasto jest dobre do spożycia od razu po upieczeniu. Można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni. Sprawdzony przepis gwarantuje przygotowanie idealnego ciasta.
Alergeny w cieście buraczanym
Lista alergenów dla ciasta buraczanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze ciasta buraczanego
Ciasto buraczane to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Możesz zamienić białą mąkę pszenną, na razową uzyskasz ciasto o niższym indeksie glikemicznym i z wyższą zawartością błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.