Brownie z dyni
- Dynia (200 g)
- Mąka migdałowa (60 g)
- Czekolada gorzka (200 g)
- Czekolada gorzka (30 g)
- Masło (70 g)
- Cukier trzcinowy (80 g)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na brownie z dyni krok po kroku
Przygotuj blachę wyłożoną papierem do pieczenia (ok. 18 × 24 cm). Rozgrzej piekarnik do 200 st. C.
Czekoladę posiekaj, odłóż na bok 30 g. Dynię zetrzyj na grubej tarce.
Rozgrzej 200 g czekolady z masłem na parze lub 2 × 30 s w mikrofali mieszając w trakcie. Do rozpuszczonej czekolady dodaj cukier, mączkę migdałową, dynię, przyprawę dyniową i jajka, ubijaj mikserem, aż masa się napuszy.
Wylej masę do wyłożonej papierem blachy, posyp pozostałą posiekaną czekoladą.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika na 12 minut.
Masa nie będzie dokładnie ścięta, dzięki czemu brownie pozostanie wilgotne.
-
Ciasto dyniowe
-
Placek z dyni
-
Ciasto dyniowe
-
Sernik dyniowy
-
Ciasto dyniowe fit
-
Placek dyniowy
-
Proste ciasto dyniowe
-
Gnocchi dyniowe
-
Ciasto dyniowe z olejem
-
Szybkie ciasto z dyni
-
Ciasto z dyni i jabłek
-
Ciasto z dyni fit
-
Gofry dyniowe
-
Ciasto dyniowe z mascarpone
-
Ciasto dyniowe Thermomix
-
Ciasto dyniowe z orzechami
-
Bułki z dynią
-
Ciasto marchewkowo-dyniowe
-
Ciasto dyniowe
Więcej informacji na temat brownie z dyni
Brownie z dyni jest doskonałym sposobem na włączenie do diety większej ilości tego smacznego składnika. To warzywo doskonale sprawdza się właśnie w deserach. Nie wierzysz? Koniecznie sprawdź ten przepis.
Przepis na brownie z dyni to doskonały pomysł na smaczne wypieki. Robi się go z kilku składników, dzięki czemu całość jest naprawdę tania. Głównym z nich jest oczywiście czekolada. To właśnie dzięki niej ciasto nabiera wyjątkowego charakteru. Choć zwykle używa się kakao, to jednak jego dodatek nie tworzy aż tak wspaniałego aromatu. Dlatego warto wypróbować tej jakże łatwej alternatywy. Całość przygotowuje się w kilka chwil, używając do tego niewielkiej ilości składników. Najważniejszym z nich jest czekolada. Najlepiej skorzystać z gorzkiej, która nie jest zbyt słodka, przez co wypiek nie jest zbyt mdły. Dla osób, które nie przepadają za gorzką czekoladą, dobrym wyjściem będzie użycie czekolady deserowej, która jest nieco słodsza, albo zastąpienie połowy ilości gorzkiej czekolady, mleczną.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić brownie z dyni, by było pyszne i dobre dla początkujących, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Brownie dyniowe, jest mniej znaną wersją tego słodkiego ciasta, jednak warto go spróbować. Dynie w tym fit cieście łączy się z kakao. Dlaczego to ciasto jest dietetyczne? Gdyż jego głównym składnikiem jest warzywo. Dynia to warzywo niezwykle zdrowe, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego menu, na co ten przepis zdecydowanie to ułatwia. Przede wszystkim jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, jej miąższ ma wartość energetyczną około 30 kcal/100 g. Dynia wpływa m.in. na obniżenie za wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, przez co wykazuje działanie kardioprotekcyjne. Dzięki obecności błonnika pokarmowego zapobiega zaparciom, a także obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Ponadto dynia ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zbawiennie wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawienne. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia całego organizmu. Jest też źródłem beta-karotenu, który jest potężnym antyoksydantem.
Alergeny w brownie z dyni
Lista alergenów dla brownie z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka migdałowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze brownie z dyni
Ten przepis zawiera dużo cukru, nie powinien gościć w diecie zbyt często.
Energia i białka
(84g)
Węglowodany
(84g)
Tłuszcze
(84g)
Witaminy
(84g)
Składniki mineralne
(84g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.