Babka marchewkowa
- Marchewka (250 g)
- Mąka pszenna typ 500 (360 g)
- Drożdże suche (8 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Cukier (200 g)
- Jajko (3 szt.)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Cukier puder (70 g)
- Sok z cytryny - 1,5 łyżki (9 ml)
Przepis na babkę marchewkową krok po kroku
Mleko wymieszaj z drożdżami, 2 łyżkami mąki i cukru i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut.
Marchewkę obierz, rozdrobnij i zblenduj, aby powstała a'la pulpa marchewkowa.
Mąkę wymieszaj z jajkami, cukrem, zaczynem i marchwią. Dokładnie wyrób ciasto i stopniowo dolewaj oliwę w trakcie wyrabiania. Gotowe ciasto odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
Po tym czasie ponownie wyrób ciasto i przełóż je do formy na babkę posmarowanej oliwą i odstaw na 30 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Piecz babkę w 180 C przez 40-50 minut.
Sok z cytryny wymieszaj z cukrem pudrem i polej nim przestudzoną babkę.
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka majonezowa
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka gotowana
-
Babka cytrynowa wilgotna
-
Babka zebra
-
Babka marmurkowa
-
Babka drożdżowa
-
Babka wielkanocna wilgotna
-
Babka z mikrofali
-
Babka bananowa
-
Babka cytrynowa na oleju
-
Babka wilgotna
-
Babka ucierana
-
Babka z kakao
-
Babka piaskowa cytrynowa
-
Babka piaskowa
Więcej informacji na temat babki marchewkowej
Babka marchewkowa wychodzi wilgotna i delikatna. W przeciwieństwie do klasycznego ucieranego ciasta marchewkowego, które większość osób zna, to jest babka drożdżowa z marchewką. Idealnie sprawdzi się jako babka wielkanocna, która zachwyci smakiem i swoim kolorem wszystkich gości. Marchewka nadaje ciastu pięknego pomarańczowego koloru. Przepis na babkę marchewkową jest dosyć prosty, ale jak każde ciasto drożdżowe wymaga trochę wyrabiania i czasu na wyrośnięcie. Ciasto marchewkowe zaczynamy od zaczynu z drożdżami. Mleko lekko podgrzewamy i dodajemy drożdże, 2 łyżki mąki i 2 łyżki cukru. Pamiętaj, aby mleko było tylko lekko podgrzane, mniej więcej do temperatury 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura zabije drożdże i ciasto nie urośnie. Robiąc zaczyn, możemy sprawdzić, czy drożdże są w porządku. Jeżeli zaczyn nie będzie rósł, to znaczy, że z drożdżami jest coś nie tak. W ten sposób nie marnujemy aż tyle składników. Zaczyn pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 15 minut. W tym czasie możemy zabrać się za przygotowywanie marchwi. Trzeba ją oczywiście dobrze umyć i obrać. Następnie rozdrabniamy marchewkę, najdrobniej jak się da. Najlepiej zrobić to przy użyciu blendera/malaksera lub zetrzeć na najdrobniejszych oczkach tarki — najlepiej na tych do ziemniaków. Chcemy uzyskać jak najmniejsze kawałki marchewki, taką a’la pulpę marchewkową, ale ze świeżej marchwi. Gdy zaczyn podrośnie, wsypujemy do miski mąką, jajka, cynamon, cukier, marchewkę i zaczyn. Ciasto dokładnie wyrabiamy — można zrobić to ręcznie lub użyć blendera. Gdy uzyskamy jednolite ciasto, dodajemy stopniowo olej i dalej wyrabiamy. Ciasto można zrobić na oleju lub na rozpuszczonym maśle. Gdy cały olej połączy się z ciastem, zostawiamy je w ciepłym miejscu na 30 minut, aby wyrosło. W tym czasie można przygotować formę do babki. Wystarczy posmarować ją lekko olejem. Gdy ciasto wyrośnie, ponownie je wyrabiamy i przekładamy do formy na babkę. Ponownie odstawiamy ciasto na 30 minut do wyrośnięcia. Pod koniec wyrastania rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wyrośnięte ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy około 40 minut w 180 stopniach Celsjusza. Po tym czasie ciasto musi już tylko trochę przestygnąć i gotowe. Po przestudzeniu można jeszcze polać ciasto lukrem. Jak widzisz, babka marchewkowa jest prosta w przygotowaniu i zachwyci wszystkich gości.
Alergeny w babce marchewkowej
Lista alergenów dla babki marchewkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze babki marchewkowej
Żeby obniżyć indeks glikemiczny babki marchewkowej możesz zamienić część mąki jasnej na pełnoziarnistą, a cukru na słodzik.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.