Zupa kurkowa z makaronem
- Kurki świeże (500 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Bulion warzywny - 6 szklanek (1500 ml)
- Ziemniaki średnie (400 g)
- Makaron orzo (80 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Śmietana 18% (100 g)
- Natka pietruszki (20 g)
Przepis na zupę kurkową z makaronem krok po kroku
Kurki oczyść dokładnie, wypłucz pod zimną, bieżącą wodą i przecedź na sicie.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę o boku około 1 cm.
Na patelni dobrze rozgrzej olej i zeszklij na nim cebulę.
Następnie dodaj oczyszczone kurki i smaż do momentu, aż kurki będą rumiane.
W garnku zagrzej bulion.
Do gorącego bulionu dodaj kurki z cebulą oraz ziemniaki. Zawartość garnka doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut.
Następnie dodaj makaron i całość gotuj około 5 minut (ziemniaki oraz makaron powinny być miękkie).
Śmietanę przełóż do miseczki, dodaj do niej kilka łyżek gorącego wywaru i dokładnie wymieszaj.
Zahartowaną śmietanę dodaj do gotującej się zupy, wymieszaj i zagotuj na małej mocy palnika.
Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Następnie dodaj ją do zupy i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Gotową zupę kurkową z makaronem podawaj na ciepło.
-
Zupa grzybowa
-
Zupa grzybowa wigilijna
-
Zupa grzybowa na wigilię
-
Zupa krem z pieczarek
-
Zupa z kurek
-
Zupa grzybowa z makaronem
-
Zupa kurkowa
-
Zupa grzybowa z suszonych grzybów
-
Zupa pieczarkowa z ziemniakami
-
Zupa z suszonych grzybów
-
Zupa grzybowa ze świeżych grzybów
-
Zupa ze świeżych grzybów
-
Zupa grzybowa z mrożonych grzybów
-
Zupa grzybowa z ziemniakami
-
Zupa borowikowa
-
Krem z kurek
-
Zupa pieczarkowa z serkiem topionym
-
Zupa grzybowa krem
-
Zupa grzybowa
Więcej informacji na temat zupy kurkowej z makaronem
Zupa kurkowa z makaronem to doskonała propozycja na danie obiadowe. Zupę ze świeżych kurek możesz przygotować również na imprezy okolicznościowe. Prosty przepis na zupę kurkową z makaronem nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania zupy potrzebne będą następujące produkty: kurki świeże, cebula, bulion warzywny, ziemniaki, makaron orzo, olej rzepakowy, śmietana 18%, natka pietruszki, sól oraz pieprz.
A jak zrobić zupę kurkową z makaronem? Kurki oczyść dokładnie, wypłucz pod zimną, bieżącą wodą i przecedź na sicie. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę o boku około 1 cm. Na patelni dobrze rozgrzej olej i zeszklij na nim cebulę. Następnie dodaj oczyszczone kurki i smaż do momentu, aż kurki będą rumiane. W garnku zagrzej bulion. Do gorącego bulionu dodaj kurki z cebulą oraz ziemniaki. Zawartość garnka doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut. Następnie dodaj makaron i całość gotuj około 5 minut (ziemniaki oraz makaron powinny być miękkie). Śmietanę przełóż do miseczki, dodaj do niej kilka łyżek gorącego wywaru i dokładnie wymieszaj. Zahartowaną śmietanę dodaj do gotującej się zupy, wymieszaj i zagotuj na małej mocy palnika. Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Następnie dodaj ją do zupy i dokładnie wymieszaj.
Grzyby leśne poza walorami smakowo-zapachowymi posiadają również niektóre składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nich białko, ryboflawinę oraz niacynę. Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego warto włączyć je do diety, aby ją urozmaicić. Do składników mineralnych obecnych w grzybach możemy zaliczyć potas, fosfor oraz magnez.
Podsumowując najlepsza zupa kurkowa z makaronem i ze śmietaną to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Zupa najlepiej smakuje ze świeżymi kurkami, jednak możesz ją przygotować również z kurek mrożonych. Produkty niezbędne do przygotowania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych (poza kurkami świeżymi - ich szukaj dopiero w sezonie, poza sezonem korzystaj z kurek mrożonych).
Alergeny w zupie kurkowej z makaronem
Lista alergenów dla zupy kurkowej z makaronem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron orzo
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze zupy kurkowej z makaronem
Zupa kurkowa z makaronem to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Zupę możesz przygotować na kurkach świeżych lub mrożonych.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.