Zupa czosnkowa z serem
- Bulion warzywny - 4 szklanki (1000 ml)
- Czosnek - 1 główka (50 g)
- Natka pietruszki (30 g)
- Ser żółty (50 g)
- Ser topiony - pół kostki (50 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na zupę czosnkową z serem krok po kroku
Czosnek obierz, drobno posiekaj i podsmaż go na rozgrzanym oleju.
W garnku podgrzej bulion warzywny.
Do bulionu dodaj serek topiony oraz podsmażony czosnek. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj przez 30 minut.
Zupę zblenduj przy pomocy blendera na gładki krem.
Ser żółty zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Natkę pietruszki umyj, osusz i drobno posiekaj.
Ugotowana zupę przelej do miseczek, posyp żółtym serem oraz natką pietruszki i podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat zupy czosnkowej z serem
Zupa czosnkowa z serem to doskonała propozycja na obiad. Polewka czosnkowa doskonale smakuje z grzankami lub z groszkiem ptysiowym. Przepis na zupę czosnkową z serem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania zupy potrzebne będą następujące produkty: bulion warzywny, czosnek, natka pietruszki, ser żółty, ser topiony, oliwa z oliwek, sól oraz pieprz.
A jak zrobić zupę czosnkową z serem? Czosnek obierz, drobno posiekaj i podsmaż go na rozgrzanym oleju. W garnku podgrzej bulion warzywny. Do bulionu dodaj serek topiony oraz podsmażony czosnek. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj przez 30 minut. Zupę zblenduj przy pomocy blendera na gładki krem. Ser żółty zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Natkę pietruszki umyj, osusz i drobno posiekaj. Ugotowana zupę przelej do miseczek, posyp żółtym serem oraz natką pietruszki i podawaj na ciepło.
Czosnek to produkt, który bogaty jest w składniki biologicznie aktywne. Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze dzięki obecności biologicznie aktywnego składnika – allicyny. Dodatkowo w czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel. Czosnek wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Podsumowując wiesz już, jak ugotować zupę czosnkową. Pyszna zupa krem przygotowana na bazie czosnku świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe. Rozgrzewająca zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Warto podać ją z grzankami lub groszkiem ptysiowym, który nada zupie chrupkości. Produkty niezbędne do przygotowania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w zupie czosnkowej z serem
Lista alergenów dla zupy czosnkowej z serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser żółty
- Ser topiony
Wartości odżywcze zupy czosnkowej z serem
Zupa czosnkowa z serem to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Czosnek stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać go w jadłospisie.
Energia i białka
(600g)
Węglowodany
(600g)
Tłuszcze
(600g)
Witaminy
(600g)
Składniki mineralne
(600g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.