Kuchnia czeska

Ilustracja: Kuchnia czeska - charakterystyka, typowe dania, przepisy, ciekawostki

Kuchnia czeska ukształtowała się pod wpływem kontynentalnego, chłodnego klimatu oraz pod sporym wpływem kuchni austriackiej. Jest to kuchnia sycąca, dość tłusta i pożywna. Potrawy przygotowuje się głównie z mięsa, mąki i ziemniaków. Warzyw jada się mało, głównie w postaci kapusty zasmażanej na obiad lub jako składnik zup. Klasyczne, narodowe danie Czech stanowią knedliki, czyli rodzaj wilgotnej, mączno-ziemniaczanej bułki ugotowanej i pokrojonej w plastry. Knedliki podaje się na obiad wraz z gulaszem i sosem. Czechy słyną z piwa i całej kultury picia piwa, do którego podaje się przekąski w postaci serów i kiełbasek.

Kuchnia czeska - charakterystyka, typowe dania, przepisy, ciekawostki

Co ciekawe kuchnia czeska, podobnie jak kuchnia bułgarska i tradycje kulinarne południowych Słowian, są w Polsce mało znane. Czeskie jedzenie kojarzy się głównie z knedlikami, choć mało kto wie jak wygląda ta potrawa. Znamy też czeskie piwo. Czeska kuchnia jest mączna, kartoflana, mięsna i dość tłusta i sycąca. Jednak przepisy na dania czeskie warto poznać i zastosować w swojej kuchni, gdyż są to dania wyjątkowo smaczne.

Jak kształtowały się czeskie obyczaje kulinarne i tradycyjne przepisy

Jak powstała kuchnia czeska

Kuchnia czeska i klasyczne czeskie przepisy zostały ukształtowane przez trudny, kontynentalny klimat i górzysty teren. W klimacie tym ludzie muszą się dobrze najeść od rana. Dlatego też królują sycące i ciężkie dania mączne, kartoflane i mięsne.

Co ciekawe kuchnia czeska ma więcej wspólnego z kuchnią niemiecką czy polską, niż z kuchnią południowych słowian, jak na przykład kuchnia bułgarska czy chorwacka. Czechy przez stulecia były częścią imperium Habsburgów, dlatego też na tradycje kulinarne Czech wywarła wpływ kuchnia austriacka, ze swoimi sznyclami i strudlami oraz kiszoną kapustą. Natomiast kuchnie południowych Słowian, jak kuchnia bułgarska, są bliższe kuchni bałkańskiej i tureckiej, gdyż kraje te znajdowały się pod zaborem tureckim. Z racji zawirowań historycznych, uważa się, że narodowa kuchnia Czech powstała w Pradze dopiero w XIX wieku.

Charakterystyczne smaki i składniki kuchni czeskiej

Czeskie jedzenie uchodzi za dość tłuste i sycące. Występuje tu mało warzyw, zaś królują przepisy na specjały mączne i mięsne. Z ryb, Czesi jedzą tylko hodowlane karpie i pstrągi. Z mięsa, w którym dominuje wieprzowina i dróg, Czesi najchętniej jadają wędliny i różnego rodzaju gulasze. Dodatkiem do dań obiadowych są sosy oraz ziemniaki lub knedliki.

Warzyw jada się bardzo mało, zaś do dań obiadowych dodaje się je symboliczne i najczęściej w postaci kapust zasmażanej. Sałatki zyskują jednak coraz większą popularność na fali wpływów ogólnoświatowych i trendów do lżejszego i mniej tuczącego odżywiania.

Popularnym składnikiem potraw są rośliny strączkowe oraz grzyby, które stanowią dodatek do zup. W Czechach chętnie jada się sycące zupy z makaronem. Używa się dość mało przypraw i preferuje się potrawy o łagodnym smaku. Z przypraw i ziół najczęściej stosuje się koperek i kminek. Bardzo popularny jest mak, który dodaje się do różnych potraw, główni na słodko.

Typowe składniki czeskiego jedzenie:

  • mięso: wieprzowina, drób,
  • potrawy mączne: knedliki, knedle, kluski,
  • potrawy ziemniaczane: placki, kluski, knedliki, zapiekanki,
  • przyprawy i zioła: kminek i koper,
  • dodatki smakowe: musztarda i ocet,
  • dodatki: mak i owoce,
  • charakterystyczne potrawy: mięsne gulasze, gęste sosy, pożywne zupy z kluskami, knedliki.

Co Czesi jedzą na śniadanie, obiad i kolację

Tradycje kulinarne Czech są bardzo podobne do zwyczajów polskich. Jada się 3 posiłki dziennie. Zgodnie z tradycją chłodnych krajów północnych i kontynentalnych jada się pożywne dania od rana. Śniadanie składa się z kanapek, czyli pszennych bułek z masłem, wędliną lub serem.

Większość Czechów jada obiad na mieście w czasie przerwy lunchowej z pracy. Jada się wówczas tradycyjne obiady, czyli zupy, drugie dania i desery. Restauracje oferują na przerwę lunchową gotowe zestawy do wyboru, które można szybko zamówić, zjeść i wrócić do pracy. Dania obiadowe są w większości mięsne i bardzo trudno jest w Czechach znaleźć w restauracjach dania wegetariańskie.

Tradycyjnie na kolacje jada się ciepłe posiłki. Jednak coraz częściej Czesi jedzą po prostu kanapki. Czeskie kanapki są duże, posmarowane pastą na bazie majonezu i obłożone wędliną, serem i jajkiem. Do tego okraszone są ogórkiem konserwowym i papryką. Tego rodzaju charakterystyczne, czeskie kanapki jada się na spotkaniach towarzyskich i imprezach oraz jako przekąskę w domu.

Typowym napojem w Czechach jest piwo, także bezalkoholowe, które pije się do każdego niemal posiłku.

Charakterystyczne specjały kuchni czeskiej

Typowe dania obiadowe

Tradycyjne czeskie jedzenie nie może się obyć bez zupy, jak grzybowa, kartoflanka, cebulowa, czy też flaki. Zupy gotowane są na bazie wywaru mięsnego i zagęszczane śmietaną lub zasmażką. Elementem zup często są rośliny strączkowe, głównie soczewica. Zupy podaje się najczęściej z kluskami.

Typowe drugie danie składa się najczęściej z gulaszu mięsnego z sosem oraz węglowodanów w postaci dań ziemniaczanych i mącznych. Podobnie jak w kuchniach północnej i kontynentalnej Europy, także czeskie specjały robione są z ziemniaków. Do obiadu podaje się ziemniaki z wody, frytki, czy też słynne knedliki. Przysmaki ziemniaczane obejmują także wszelkiego rodzaju placki, zapiekanki czy kluski.

Knedliki to najbardziej znane narodowe danie czeskie. Co ciekawe, nie są to knedle znane z kuchni polskiej, czy austriackiej, czyli kulki z nadzieniem. Właściwie z kuchni austriackiej pochodzi tylko nazwa, gdyż te narodowe i regionalne specjały robi się zupełnie inaczej. Czeskie tradycyjne, narodowe knedliki stanowią rodzaj wilgotnej, pokrojonej na plastry, bułki bez skórki. Tradycyjne ciasto na knedliki robi się z mąki pszennej lub z gotowanych ziemniaków. Ciasto zagniata się w rodzaj walca, który następnie gotuje się w osolonej wodzie. Knedliki kroi się na plastry, które są podgrzewane na parze i podawane jako danie obiadowe do mięsa z sosem.

Tradycyjne narodowe i regionalne przysmaki i przekąski

Podobnie jak dania obiadowe, tradycyjne przekąski i przystawki również są mięsne, serowe lub ziemniaczane. Jako przystawki, w restauracjach często spotykane są regionalne przysmaki w postaci serów lub kiełbasek.

Ciekawym daniem jest ser smażony w panierce. Niestety często jest to jedyna potrawa wegetariańską, jaką można znaleźć w czeskich restauracjach. Jako przystawki, podaje się również sery pleśniowe. Typową przekąską do piwa są marynowane sery, sery smażone w piwie, czy też marynowane kiełbaski.

Tradycyjne i regionalne, dania słodkie, desery i słodkości Czech

Czesi lubią również dania obiadowe i przekąski na słodko. Najczęściej są to potrawy mączne i ziemniaczane, jak naleśniki, kluski czy też klasyczne knedle nadziewane owocami. Jada się je z cukrem i stopionym masłem. Co ciekawe, na słodko jada się również przysmaki z ziemniaków, jak tradycyjna potrawa skubanky, czyli kluski ziemniaczane posypane makiem i cukrem i polane roztopionym masłem.

Jako deser często podaje się różnego rodzaju ciasta, jak kołacze czy też tradycyjny czeski piernik. Klasyczny deser stanowią lazenske oplatky, czyli wafle nadziewane różnego rodzaju słodką masą. Na deser można zjeść także tatranky, czyli tradycyjne ciasteczka z wafla z polewą czekoladową na brzegach. W Czechach popularne są także austriackie desery, czyli strudle z owocami lub makiem.

Pozostałe przepisy kuchni czeskiej

Często zadawane pytania
Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto