Żulik
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Cukier (30 g)
- Masło (40 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Kawa w proszku (mielone ziarna) - zbożowa (30 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Miód (100 g)
- Rodzynki (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Sól (2 g)
Przepis na żulika krok po kroku
Mleko podgrzej lekko. Rozmieszaj w nim cukier i drożdże. Odstaw na 20 minut.
W rondelku roztop masło. Jeśli Twój miód również ma stałą konsystencję, możesz go dodać do masła.
Do miski przesiej mąkę, kawę i sól. Przelej do nich masło z miodem.
Jajka utrzyj razem na gęstą pianę.
Do mąki dodaj pianę z jajek. Dokładnie wymieszaj. Powoli wlej też rozczyn i wsyp rodzynki. Ciasto lekko wyrób rękami.
Masę po wymieszaniu przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
Masę podziel na 3 - 4 bochenki i uformuj ich kształt rękami.
Chlebki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 25 minut.
Więcej informacji na temat żulika
Żulik to pyszny chlebek turecki, który trochę jednak różni się od tradycyjnych wypieków. Ten pyszny drożdżowy chleb robi się z bakaliami, dzięki czemu jest słodki.
Przepis na żulik to doskonała opcja dla wszystkich miłośników naprawdę smacznych i słodkich wypieków. Choć można go dostać w niektórych piekarniach, to najlepszy jest jednak ten domowy. Chleb turecki, popularny w województwie łódzkim słodki chleb nawiązuje nazwą i składnikami do pysznych tureckich wypieków i piekarni tureckiej prowadzonej przez Mehmeta Nuri Fazli Oglu.
Głównym składnikiem są oczywiście drożdże. W tej wersji używa się świeżych, by przygotować zaczyn do ciasta. Można je zastąpić również tymi sproszkowanym, wtedy lepiej wziąć połowę sugerowanej porcji, gdyż zbyt duża ilość wpłynie negatywnie nie tylko na konsystencję, ale również na smak placka. Przygotowanie zaczynu jest niezbędne do tego, by ciasto było smaczne, a przy okazji miało odpowiednią strukturę, dlatego nie warto pomijać tego kroku, choć dla wielu może to być zbyt czasochłonne. Drożdże muszą zacząć pracować, by cieszyć się ich wspaniałym smakiem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić żulik, by był pyszny, a przy tym tradycyjny i ciekawy, to ten sprawdzony przepis będzie idealnym wyborem. To pomysł na ciekawy dodatek, który świetnie sprawdzi się na śniadanie, czy podwieczorek. Ten słodki chleb ma wielu fanów, nic dziwnego, drożdżowy i puszysty miękisz, idealnie łączy się ze słodkimi rodzynkami. Choć może wydawać się nieco skomplikowany, to jednak nie jest to prawda, w dodatku wszystkie składniki znajdziesz w swojej kuchni. To dobry wybór również dla dzieci. Jest słodki, więc maluchy go uwielbiają. Całość jest szybka w przygotowaniu, wystarczy tylko kilka chwil, choć potrzebne jest zagniatanie. Można użyć do tego rąk lub robota kuchennego ze specjalną końcówką. Będzie wspaniałą opcją również dla zapracowanych, do jego przygotowania wystarczy tylko kilka chwil, a dodatkowo jest niezwykle łatwe. Warto jednak przygotować sobie od razu podwójną porcję tego wypieku, gdyż znika z talerzy w mgnieniu oka.
Alergeny w żuliku
Lista alergenów dla żulika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze żulika
To opcja, która ma dość spory indeks glikemiczny, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(113g)
Węglowodany
(113g)
Tłuszcze
(113g)
Witaminy
(113g)
Składniki mineralne
(113g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.