Watruszki
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Masło (150 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Cukier puder (100 g)
- Cukier wanilinowy - 1 łyżeczka (10 g)
- Cukier (100 g)
- Orzechy włoskie (200 g)
- Mleko 3,2% - 2 łyżki (20 ml)
- Cynamon - 1 łyżeczka (10 g)
Przepis na watruszki krok po kroku
W misce wymieszaj mąkę i cukier puder. Dodaj zimne masło pokrojone na kawałki. Rozgnieć palcami lub użyj nóżyka do ciasta, aby połączyć składniki, aż powstanie kruszonka.
Dodaj żółtka i ekstrakt waniliowy. Zagnieć ciasto, aż składniki się połączą i utworzą gładką masę. Nie wyrabiaj ciasta zbyt długo.
Podziel ciasto na dwie części, owiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na około 30 minut, aby ciasto się schłodziło.
W międzyczasie przygotuj nadzienie. W misce wymieszaj mielone orzechy, cukier, miód, mleko i cynamon, aż powstanie jednolite nadzienie.
Po 30 minutach wyjmij jedną część ciasta z lodówki i rozwałkuj na cienki placek o grubości około 2-3 mm.
Wytnij z ciasta okręgi za pomocą foremki lub szklanki. Nałóż na środek każdego okręgu niewielką ilość nadzienia (około 1 łyżeczki).
Złóż okrąg na pół i dokładnie zamknij brzegi, tworząc półksiężycową formę. Możesz użyć widełek, aby lekko docisnąć brzegi ciasta.
Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Przygotuj blachę do pieczenia, wyłożoną papierem do pieczenia. Układaj watruszki na blasze i piecz przez około 15-18 minut, aż staną się lekko złote.
Więcej informacji na temat watruszków
Watruszki to nic innego jak słodkie okrągłe pieczywo z ciasta drożdżowego, które możesz przygotować w krótkim czasie dla całej swojej rodziny. Dlatego koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis na watruszki. Te domowe są zdecydowanie najlepsze.
Zatem, jak zrobić watruszki? Będzie to dobry pomysł na słodką przekąskę. W pierwszej kolejności przygotuj składniki.
Ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 150 g masła (zimnego)
- 100 g cukru pudru
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Nadzienie:
- 200 g mielonych orzechów (np. włoskich lub laskowych)
- 100 g cukru
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki mleka
- 1 łyżeczka cynamonu
Dodatkowo:
- Cukier puder do posypania
1. W misce wymieszaj mąkę i cukier puder. Dodaj zimne masło pokrojone na kawałki. Rozgnieć palcami lub użyj nóżyka do ciasta, aby połączyć składniki, aż powstanie kruszonka.
2. Dodaj żółtka i ekstrakt waniliowy. Zagnieć ciasto, aż składniki się połączą i utworzą gładką masę. Nie wyrabiaj ciasta zbyt długo.
3. Podziel ciasto na dwie części, owiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na około 30 minut, aby ciasto się schłodziło.
4. W międzyczasie przygotuj nadzienie. W misce wymieszaj mielone orzechy, cukier, miód, mleko i cynamon, aż powstanie jednolite nadzienie.
5. Po 30 minutach wyjmij jedną część ciasta z lodówki i rozwałkuj na cienki placek o grubości około 2-3 mm.
6. Wytnij z ciasta okręgi za pomocą foremki lub szklanki. Nałóż na środek każdego okręgu niewielką ilość nadzienia (około 1 łyżeczki).
7. Złóż okrąg na pół i dokładnie zamknij brzegi, tworząc półksiężycową formę. Możesz użyć widełek, aby lekko docisnąć brzegi ciasta.
8. Powtórz ten proces z drugą częścią ciasta i resztą nadzienia.
9. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Przygotuj blachę do pieczenia, wyłożoną papierem do pieczenia.
10. Układaj watruszki na blasze i piecz przez około 15-18 minut, aż staną się lekko złote. Możesz przygotować też nadzienie z sera.
Sam widzisz, jak proste jest ich przygotowanie, wykonaj je w domu i przekonaj się, jak pyszne są te słodkie ciasteczka.
Alergeny w watruszkach
Lista alergenów dla watruszków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze watruszków
Ciasteczka możesz przygotować ze swoimi ulubionymi dodatkami.
Energia i białka
(10g)
Węglowodany
(10g)
Tłuszcze
(10g)
Witaminy
(10g)
Składniki mineralne
(10g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
cukier,
cukier,
cukier,
orzechy włoskie,
orzechy,
mleko,
cynamon,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.