Tzatziki
- Ogórek - 1 sztuka (180 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 13 łyżek (280 ml)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Koperek - 2 łyżeczki (8 g)
Przepis na tzatziki krok po kroku
Czosnek zetrzyj na tarce na małych oczkach.
Koperek drobno posiekaj.
Ogórek opłucz, osusz i obierz. Następnie przekrój go na pół i pozbądź się gniazda nasiennego. Ogórek zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
Starty ogórek umieść w misce. Dodaj jogurt grecki, posiekany koperek, 1 łyżeczkę tymianku oraz sól i pieprz do smaku. Całość wymieszaj.
Sos odstaw do lodówki na kilka godzin.
Podawaj schłodzony.
Więcej informacji na temat tzatziki
Tzatziki to sos, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Można go podać jako dodatek do warzyw lub mięs. Idealnie będzie się komponować z grillowanymi potrawami lub pieczonymi ziemniaczkami. Warto zachować sobie ten prosty przepis, bo już niedługo może okazać się potrzebny.
Jak się robi tzatziki? Poszczególne składniki na sos, takie jak czosnek, ogórek i koperek, wystarczy zetrzeć na tarce lub posiekać, a potem trzeba dodać przyprawy oraz wybrany jogurt (np. grecki). Gotowy sos należy umieścić w lodówce na co najmniej 20 minut, aby składniki mogły się przegryźć. Sos warto odstawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Ten przepis na tzatziki możesz zmodyfikować, aby bardziej wpasowywał się w twoje gusta smakowe. Zamiast zielonego ogórka możesz zdecydować się na ogórki gruntowe. Odpowiednim dodatkiem do tego sosu będzie nie tylko koperek czy tymianek, ale też oregano oraz bazylia. Jeżeli nie chcesz używać tarki, czosnek możesz przecisnąć przez praskę lub posiekać. Ogórek również nie musi być tarty na tarce, ponieważ może być też pokrojony w drobną kostkę.
Do sosu możesz dodać oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz posiekaną miętę. Jeżeli zależy ci na tym, aby uzyskać łagodniejszy smak sosu, dodaj mniej czosnku. Z kolei, jeśli chcesz ostrzejszy sos, możesz pokusić się na dodanie odrobiny ostrej papryki. Oliwę możesz wymieszać lub dodać tylko jako dekoracja na górę sosu.
Zwróć uwagę na to, czy twój ogórek (lub ogórki) nie jest zbyt wodnisty. Jeśli tak jest, to poszatkowany lub starty ogórek należy posypać solą i odstawić na 10-15 min, aby puścił wodę. Po tym czasie należy dobrze go odcisnąć, a potem można kontynuować przygotowanie sosu według tego przepisu (pamiętaj, że ogórek jest już słony).
Domowy sos tzatziki z czosnkiem pasuje do grilla i przygotowywanych tam potraw, ale ten sos można też dodać do obiadu. Jak zrobić sos tzatziki? Wystarczy raptem kilka składników. Pamiętaj o tym, aby ten sos przygotować z jogurtem, który jest gęsty, ponieważ dzięki temu zachowa odpowiednią konsystencję.
Alergeny w tzatziki
Lista alergenów dla tzatziki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze tzatziki
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.