Tarta na cieście francuskim
- Ciasto francuskie (220 g)
- Pomidory koktajlowe (250 g)
- Serek ricotta (500 g)
- Cebula szalotka - 1 średnia sztuka (50 g)
- Jajko (2 szt.)
- Ser parmezan - tarty (80 g)
- Szczypiorek (20 g)
- Masło (10 g)
Przepis na tartę na cieście francuskim krok po kroku
Formę do tarty wysmaruj odrobiną masła i wyłóż ją ciastem francuskim (ciastem wyłóż dno oraz boli formy).
Na ciasto ułóż papier do pieczenia i połóż obciążniki. Następnie ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 15 minut.
Po tym czasie zdejmij obciążniki oraz papier do pieczenia i ciasto piecz jeszcze 5 minut.
W misce wymieszaj ricottę z posiekaną szalotką, posiekanym szczypiorkiem, skórką startą z połowy cytryny, jajkami oraz z 60 gramami parmezanu.
Masę dopraw do smaku solą oraz pieprzem i ponownie wymieszaj.
Gotową masę wyłóż na podpieczony spód tarty, wierzch posyp pozostałym parmezanem i ułóż na nim przekrojone na pół pomidorki.
Tartę piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 25 minut (masa serowa powinna się ściąć).
Po upieczeniu tartę wyciągnij i pozostaw do przestudzenia.
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Ciasto francuskie z jabłkami
-
Ciasto francuskie na słodko
-
Paszteciki z ciasta francuskiego
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pizzerinki z ciasta francuskiego
-
Pastel de nata
-
Ślimaczki z ciasta francuskiego
-
Tarta z ciasta francuskiego
-
Paluchy z ciasta francuskiego
-
Fornetti
-
Pasteis de nata
-
Ciasto francuskie z parówką
-
Roladki z ciasta francuskiego
-
Szparagi w cieście francuskim
-
Jabłka w cieście francuskim
-
Ciasto francuskie z nutellą
-
Paszteciki z ciasta francuskiego z pieczarkami
-
Przekąski z ciasta francuskiego
Więcej informacji na temat tarty na cieście francuskim
Tarta na cieście francuskim z serkiem ricotta oraz z pomidorkami koktajlowymi stanowi doskonały pomysł na przekąskę. Sprawdzony przepis na tartę na cieście francuskim jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania wypieku potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ciasto francuskie, pomidorki koktajlowe, ricotta, szalotka, jajka, parmezan, szczypiorek, masło, sól, pieprz oraz skórka z cytryny.
A jak zrobić tartę na cieście francuskim? Formę do tarty wysmaruj odrobiną masła i wyłóż ją ciastem francuskim. Na ciasto ułóż papier do pieczenia i połóż obciążniki. Następnie ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 15 minut. Po tym czasie zdejmij obciążniki oraz papier do pieczenia i ciasto piecz jeszcze 5 minut. W misce wymieszaj ricottę z posiekaną szalotką, posiekanym szczypiorkiem, skórką startą z połowy cytryny, jajkami oraz z 60 gramami parmezanu. Masę dopraw do smaku solą oraz pieprzem i ponownie wymieszaj. Gotową masę wyłóż na podpieczony spód tarty, wierzch posyp pozostałym parmezanem i ułóż na nim przekrojone na pół pomidorki. Tartę piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 25 minut (masa serowa powinna się ściąć). Po upieczeniu tartę wyciągnij i pozostaw do przestudzenia.
Pomidory to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim likopen, który zaliczany jest do silnych przeciwutleniaczy. Pomidory są niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdza się na diecie redukcyjnej. Do witamin obecnych w pomidorach możemy zaliczyć witaminę A, E, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Natomiast do składników mineralnych, które zawierają pomidory, zaliczymy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
Podsumowując: domowa tarta na cieście francuskim doskonale sprawdzi się jako smaczna przekąska lub przystawka na imprezach. Szybka i łatwa w przygotowaniu tarta nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do jej przygotowania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w tarcie na cieście francuskim
Lista alergenów dla tarty na cieście francuskim przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek ricotta
- Ser parmezan
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty na cieście francuskim
Tarta na cieście francuskim to doskonała propozycja na przekąskę lub przystawkę. Stanowi ona doskonałe źródło białka.
Energia i białka
(185g)
Węglowodany
(185g)
Tłuszcze
(185g)
Witaminy
(185g)
Składniki mineralne
(185g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.