Tarta brokułowa
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Jajko (6 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Brokuły - 1 średnia sztuka (500 g)
- Śmietana 12% (120 g)
- Mascarpone - 1 małe opakowanie (250 g)
- Ser Feta (120 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na tarta brokułowa krok po kroku
Zimne masło posiekaj w kostkę.
Umieść w malakserze i dodaj do niego mąkę, 2 jajka, sól oraz śmietanę.
Rozdrobnij do powstania kruszonki.
Wysyp na blat i zagnieć gładkie ciasto.
Owiń ciasto folią spożywczą i schłodź w lodówce przez godzinę.
Brokuł podziel na różyczki.
W garnku zagotuj wodę i umieść brokuł.
Gotuj przez 3-4 minuty.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulę.
4 jajka wbij do miski i dodaj do nich śmietanę oraz mascarpone.
Zmiksuj, dodaj sól, posiekany koper oraz pieprz.
Spód blaszki do tarty wyklej ciastem.
Nakłuj je widelcem.
Wyłóż na ciasto brokuły i cebulkę.
Wlej jajka ze śmietaną.
Na wierzch wyłóż pokruszony ser feta.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 45 minut.
Tarte wystudź i podziel na porcje.
Podawaj na dużym talerzu.
-
Tarta z mascarpone
-
Tarta z białą czekoladą
-
Tartaletki z mascarpone i owocami
-
Tarta z mascarpone i owocami
-
Tarta z truskawkami i mascarpone
-
Tarta z malinami i mascarpone
-
Tarta malinowa
-
Tarta z brzoskwiniami
-
Tarta z borówkami i mascarpone
-
Tarta pistacjowa
-
Tarta z bananami
-
Tarta Thermomix
-
Tarta cytrynowa z mascarpone
-
Tarta czekoladowa z mascarpone
-
Tarta z gruszkami i mascarpone
-
Kruche ciasto do tarty
-
Tarta z lemon curd i mascarpone
-
Tarta oreo z mascarpone
-
Tarta z mascarpone
Więcej informacji na temat tarty brokułowej
Najlepsza tarta brokułowa to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Sprawdzony przepis na tarte z brokułami można wykorzystać na święta lub podczas spotkań ze znajomymi. Tarta pieczona w piekarniku może zostać wzbogacona także boczkiem lub piersią z kurczaka. Przepis na tarte brokułową jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, jajka, śmietana kwaśna, brokuły, śmietana kremówka, mascarpone, ser feta, cebula, koper, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Jak zrobić tarte brokułową? Zimne masło posiekaj w kostkę. Umieść w malakserze i dodaj do niego mąkę, jajka, sól oraz śmietanę. Rozdrobnij do powstania kruszonki. Wysyp na blat i zagnieć gładkie ciasto. Owiń ciasto folią spożywczą i schłodź w lodówce przez godzinę. Brokuł podziel na różyczki. W garnku zagotuj wodę i umieść brokuł. Gotuj przez 3-4 minuty. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulę. Jajka wbij do miski i dodaj do nich śmietanę oraz mascarpone. Zmiksuj, dodaj sól, posiekany koper oraz pieprz. Spód blaszki do tarty wyklej ciastem. Nakłuj je widelcem. Wyłóż na ciasto brokuły i cebulkę. Wlej jajka ze śmietaną. Na wierzch wyłóż pokruszony ser feta. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut. Tarte wystudź i podziel na porcje. Podawaj na dużym talerzu.
Brokuł jest warzywem zawierającym dużo witaminy C będącej naturalnym przeciwutleniaczem. Witamina C chroni nas także przed przeziębieniem. Zawiera dużo błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit oraz zapobiegającemu zaparciom. Błonnik jest także, bardzo waży w procesie utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Zapewnia nam także uczucie sytości na dłużej.
Podsumowując: szybka do zrobienia tarta będzie idealna na obiad dla całej rodziny. Tarta z brokułami to dobra propozycja także na zimno. Pyszna tarta jest łatwa do przygotowania i nie sprawi Ci wiele trudności. Tarta jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Tarte można wzbogacić także dodatkiem suszonych pomidorów lub kukurydzy.
Alergeny w tarcie brokułowej
Lista alergenów dla tarty brokułowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- Śmietana 12%
- mascarpone
- Ser Feta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty brokułowej
Tarta brokułowa to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Tarta jest dość kaloryczna, dlatego w dużych ilościach nie powinny jej spożywać osoby na diecie redukcyjnej. Tarta może zostać przygotowana także z mąki orkiszowej.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.