Szybki chleb na drożdżach
- Mąka pszenna typ 1850 (400 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Pestki dyni (50 g)
- Maślanka 3% (150 g)
Przepis na szybki chleb na drożdżach krok po kroku
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj sól oraz pestki dyni.
W 50 ml ciepłej wody rozpuść drożdże i cukier.
Odstaw na 15 minut.
Wlej zaczyn drożdżowy do ciasta i wymieszaj.
Dodaj maślankę i zagnieć gładkie ciasto.
Odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny.
Po tym czasie przełóż chleb do koszyczka chlebowego.
Wierzch chleba spryskaj wodą.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 50 minut.
Chleb wystudź i podziel na porcje.
Więcej informacji na temat szybkiego chleba na drożdżach
Szybki chleb na drożdżach to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do potraw dla całej rodziny. Domowy chleb pieczony w piekarniku sprawdzi się na śniadanie podany z własnej roboty pastami lub dżemami. Szybki chleb przygotować można z dodatkiem ziaren lub pestek dyni czy słonecznika. Przepis na szybki chleb na drożdżach jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia chleba potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna chlebowa, drożdże, cukier, sól, pestki dyni, maślanka.
Jak zrobić szybki chleb na drożdżach? Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj sól oraz pestki dyni. W ciepłej wodzie rozpuść drożdże i cukier. Odstaw na 15 minut. Wlej zaczyn drożdżowy do ciasta i wymieszaj. Dodaj maślankę i zagnieć gładkie ciasto. Odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny. Po tym czasie przełóż chleb do koszyczka chlebowego. Wierzch chleba spryskaj wodą. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50 minut. Chleb wystudź i podziel na porcje.
Pestki dyni są cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim zawierają pokaźne ilości cynku, dlatego polecane są szczególnie często mężczyznom jako środek zapobiegający chorobom prostaty. Pestki dyni zawierają także sporą ilość witaminy E oraz witamin z grupy B. Witamina E nazywana eliksirem młodości ma bardzo korzystny wpływ na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci jest także naturalną substancją chroniącą przed działaniem wolnych rodników. Drożdże są skarbnicą biotyny. Dlatego stosuje się je jako suplementację u osób, którym wypadają włosy czy łamią się paznokcie. Ciasto drożdżowe należy do najzdrowszych rodzajów ciasta.
Podsumowując pyszny chleb na drożdżach będzie idealnym początkiem dnia. Domowy chleb zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego i świetnie sprawdzi się dla osób z problemami żołądkowymi. Chleb jest łatwy i szybki do zrobienia, dlatego nie sprawi Ci wiele trudności. Chleb jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni.
Alergeny w szybkim chlebie na drożdżach
Lista alergenów dla szybkiego chleba na drożdżach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- maślanka 3%
Wartości odżywcze szybkiego chleba na drożdżach
Szybki chleb na drożdżach to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Chleb zawiera niewielką ilość soli, dlatego świetnie sprawdzi się u osób na diecie niskosodowej. Chleb można przygotować z mąki pełnoziarnistej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.