Szarlotka z kisielem
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Masło - 2 kostki (400 g)
- Cukier (300 g)
- Jabłko - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Kisiel (proszek) - cytrynowy (30 g)
- Jajko (2 szt.)
- Białko jajka (6 szt.)
Przepis na szarlotka z kisielem krok po kroku
W malakserze umieść mąkę pszenną, jajka, 150g cukru oraz 230 g masła, rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
Ciasto zagnieć na blacie i owiń folią spożywczą, schłodź w lodówce przez 30 minut.
Jabłka obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Rozpuść na patelni resztę masła i dodaj 150g cukru wraz z jabłkami, podduś aż jabłka zmiękną, dopraw na koniec cynamonem.
Ciasto podziel na dwie części, jedna z nich powinna być wielkości 2/3 całego kawałka.
Blachę wyklej ciastem, nakłuj je widelcem i podpiecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 15 minut.
Ubij białka jaj na sztywną pianę, dodaj cukier i zmiksuj, na koniec dodaj kisiel i zmiksuj jeszcze do połączenia składników.
Jabłka wyłóż na spód, na nich umieść pianę z białek, na jej wierzch zetrzyj na tarce resztę ciasta.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50 minut.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki z kisielem
Szarlotka z kisielem to doskonała propozycja na pyszny deser. Domowy wypiek świetnie komponuje się podany z kawą lub herbatą. Przepis na szarlotkę z kisielem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego, aby ją upiec. Prosty przepis wykonasz z następujących produktów spożywczych: mąka pszenna, masło, cukier, jajka, białka jaj, kisiel cytrynowy, jabłka, cynamon.
Jak zrobić szarlotkę z kisielem? Na początek przygotuj ciasto kruche, które stanowić będzie bazę ciasta. W malakserze umieść zimne masło pokrojone w kostkę, cukier, mąkę pszenną i jajka. Rozdrobnij do połączenia składników, zagnieć na blacie i schłodź w lodówce przez 30 minut. Jabłka obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Na patelni rozpuść masło i cukier, podduś jabłka, aby nieco zmiękły, dopraw cynamonem. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, ciasto podziel na dwie nie równe części, jedna z nich powinna być wielkości 2/3 objętości całego ciasta. Wyklej spód blachy i ciasto podziurkuj widelcem. Podpiecz w nagrzanym piekarniku. Białka ubij na sztywną pianę, dodaj cukier i miksuj aż piana będzie błyszcząca, na koniec dodaj kisiel i zmiksuj do połączenia składników. Jabłka wyłóż na spód ciasta, na nich rozsmaruj równo pianę z białek, na pianę zetrzyj na tarce resztę ciasta i upiecz. Pokrój, gdy ciasto wystygnie.
Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Na świecie występuje ponad 9 tysięcy odmian jabłek. Jabłka są też fantastycznym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i posiada właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Przyprawy korzenne mają działanie bakteriobójcze. Warto sięgać po nie jak najczęściej.
Podsumowując pyszna szarlotka z krojonymi jabłkami to dobra propozycja na słodką przekąskę lub deser podczas niedzielnego obiadu. Szarlotkę możesz podać z lodami waniliowymi na ciepło. Jabłecznik sprawdzi się także dla dzieci podczas przyjęcia urodzinowego. Domowy jabłecznik z kisielem jest dobrą alternatywą kupnych wypieków.
Alergeny w szarlotce z kisielem
Lista alergenów dla szarlotki z kisielem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze szarlotki z kisielem
Szarlotka z kisielem to wysokokaloryczny wyrób. Nie powinny go spożywać osoby chore na cukrzycę ze względu na zawartość dodanego cukru. Wypieki domowe zawierają jednak mniej konserwantów i są wykonywane z lepszej jakości składników.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.