Sushi z łososiem
- Ryż biały (200 g)
- Wodorosty suszone - nori (8 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Serek śmietankowy (100 g)
- Ogórek (80 g)
- Łosoś wędzony (100 g)
Przepis na sushi z łososiem krok po kroku
Ryż dwa razy wypłucz w chłodnej wodzie.
Wsyp ryż do garnka i zalej wodą, tak aby była mniej więcej 1,5 cm ponad poziomem ryżu. Gotuj ryż na wolnym ogniu około 15 minut.
W tym czasie przygotuj zalewę. Wymieszaj 5 łyżek octu z 0,5 łyżeczki soli i 1 łyżeczką cukru i podgrzej, aby cukier się rozpuścił.
Po ugotowaniu zostaw ryż jeszcze na 15 minut pod przykryciem.
Po tym czasie dodaj do ryżu zalewę i dokładnie wymieszaj. Odstaw ryż do wystygnięcia.
Ogórka pokrój w słupki (możesz obrać ogórka lub pokroić go ze skórką), a łososia w paski.
Na macie do sushi układamy arkusz wodorostów błyszczącą stroną do dołu, a matową do góry.
Zwilż dłonie i wyłóż cienką warstwę schłodzonego ryżu na nori, zostawiając na końcu około 1 cm pusty (bez ryżu. Sushi powinno być małe, takie na raz do buzi, dlatego ryżu nie może być za dużo.
Na mniej więcej 1/3 ryżu rozsmaruj serek.
Na górze wodorostów z ryżem ułóż łososia i słupki ogórka.
Sushi zwiń, ściśle rolując wodorosty w ryżem i dodatkami, przy pomocy maty, zaczynając od góry, czyli od strony z łososiem.
Rulon pokrój ostrym nożem na cienkie plastry.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat sushi z łososiem
Pierwsze sushi robiłam w trakcie zajęć w technikum gastronomicznym. Mieliśmy tę możliwość dzięki dodatkowym zajęciom. Była to super przygoda i zabawa, robiąc różne rodzaje sushi. Jeżeli lubisz sushi, to wiesz, że można je przygotować zarówno z matą do robienia sushi, jak i bez. Ten przepis na sushi z łososiem wędzonym wykorzystuje właśnie matę do zwijania sushi, ponieważ będzie to domowe sushi z serkiem i ogórkiem, które włożymy w środek sushi, czyli sushi maki. Sushi maki to rodzaj sushi, który charakteryzuje się tym, że jest to zawinięty w wodorosty ryż z dodatkami. Zwija się go właśnie przy pomocy specjalnej maty do sushi. Innym rodzajem sushi, który nie wymaga używania maty, ani wodorostów, jest sushi nigiri. W tym przypadku porcja ryżu formowana jest ręcznie, a na jej wierzchu układa się plaster ryby, różnych owoców morza lub omletu.
Przepis na sushi z łososiem lub innymi dodatkami wielu osobom wydaje się skomplikowany i nie do wykonania w domu, a tak naprawdę, wcale nie jest to takie trudne. Tak jak z większością rzeczy, im więcej razy wykonasz tym, za każdym kolejnym razem, będzie Ci lepiej wychodziło. Tak samo jest tutaj, wiadomo, że pierwsze sushi może wyjść za duże, lub za słabo ściśnięte, ale praktyka czyni mistrza. Nie przejmuj się, jeżeli Twoje sushi za pierwszym razem nie wyjdzie takie jak w restauracji. Sushi master też musiał przygotować w swoim życiu wiele sushi, żeby dojść do wprawy. Nawet za duże, czy rozpadające się sushi można zjeść, więc nie przejmuj się, że nie wyszło idealnie. Z pewnością Twoi znajomi czy druga połówka docenią starania nad zrobieniem własnoręcznie sushi z łososiem. Gdyby mi partner przygotował samodzielnie sushi, nawet takie niezbyt udane, to bardziej by mi zaimponował niż kupnym sushi.
Moje sushi składa się z wodorostów nori, warstwy ryżu, serka, wędzonego łososia i ogórka, który dodaje świeżości daniu. Takie sushi możesz podawać z sosem sojowym oraz wasabi.
To jak zrobić sushi z łososiem wędzonym oraz jak przygotować łososia do sushi znajdziesz dokładnie opisane w opisie wykonania tego dania.
Alergeny w sushi z łososiem
Lista alergenów dla sushi z łososiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
Wartości odżywcze sushi z łososiem
Ze względu na to, że w sushi ryż jest wystudzony, to ma on niższy indeks glikemiczny, ale i tak ostatecznie jest on wysoki, dlatego sushi możesz spróbować zrobić z brązowego ryżu lub kaszy, żeby trochę obniżyć indeks glikemiczny. Dodatkowo cukier w zalewie możesz zamienić na słodzik, a do sushi podać sałatkę ze świeżych warzyw.
Energia i białka
(184g)
Węglowodany
(184g)
Tłuszcze
(184g)
Witaminy
(184g)
Składniki mineralne
(184g)
-
ryż,
cukier,
ogórek,
łosoś wędzony,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.