Surówka z brokuła
- Brokuły - 1 mała sztuka (300 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Kukurydza konserwowa (100 g)
- Koperek (20 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na surówkę z brokuła krok po kroku
Brokuła podziel na różyczki, drobno posiekaj, dodaj szczyptę soli i odstaw na około 15 minut (brokuł powinien zrobić się miękki).
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokroju w drobną kostkę.
Koper umyj i posiekaj. Kukurydzę odcedź z zalewy.
Do brokuła dodaj posiekany koper, paprykę oraz kukurydzę. Składniki dokładnie wymieszaj.
Do miseczki wlej oliwę, dodaj 1 łyżkę stołową soku z cytryny, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sól i pieprz do smaku.
Sos dokładnie wymieszaj, dodaj go do surówki.
Surówkę wymieszaj i odstaw na około godzinę do lodówki, aby smaki przegryzły się.
Gotową surówkę podawaj np. jako dodatek do obiadu.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z kapusty pekińskiej
-
Surówka z kiszonej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z selera
-
Surówka colesław
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Sałatka z rzodkiewkami
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z buraków
-
Surówka z selera naciowego
-
Surówka z cukini
-
Surówka z sałaty lodowej
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówki
Więcej informacji na temat surówki z brokuła
Surówka z brokuła z sosem na bazie oliwy oraz przypraw to doskonała propozycja na dodatek do obiadu. Surówka brokułowa świetnie sprawdzi się również jako dodatek do kanapek lub posiłek, który możesz zabrać ze sobą do pracy. Prosty przepis na surówkę z brokuła nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania surówki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: brokuły, papryka czerwona, kukurydza konserwowa, koper, oliwa z oliwek, czosnek, sól, pieprz oraz sok z cytryny.
A jak zrobić surówkę z brokuła? Brokuła podziel na różyczki, drobno posiekaj, dodaj szczyptę soli i odstaw na około 15 minut (brokuł powinien zrobić się miękki). Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokroju w drobną kostkę. Koper umyj i posiekaj. Kukurydzę odcedź z zalewy. Do brokuła dodaj posiekany koper, paprykę oraz kukurydzę. Składniki dokładnie wymieszaj. Do miseczki wlej oliwę, dodaj 1 łyżkę stołową soku z cytryny, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sól i pieprz do smaku. Sos dokładnie wymieszaj, dodaj go do surówki. Surówkę wymieszaj i odstaw na około godzinę do lodówki, aby smaki przegryzły się. Gotową surówkę podawaj np. jako dodatek do obiadu.
Brokuł to warzywo bogate w wiele cennych witamin oraz składników mineralnych. Znajdziemy w nim również sulforafan, który jest silnym przeciwutleniaczem. Brokuł zawiera witaminy, do których możemy zaliczyć witaminę C, witaminę A, witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B. W brokule znajdziemy także składniki mineralne, do których zaliczymy: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
Podsumowując łatwa i szybka w przygotowaniu surówka świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Surówkę warto podać jako dodatek do mięs pieczonych, smażonych lub duszonych podanych z dodatkiem sosów. Pyszna surówka jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto odstawić ją do lodówki na godzinę (smaki surówki przegryzą się w tym czasie). Produkty niezbędne do wykonania surówki dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w surówce z brokuła
Lista alergenów dla surówki z brokuła przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na surówkę z brokuła
Wartości odżywcze surówki z brokuła
Surówka z brokuła to doskonała propozycja na pyszny dodatek do obiadu. Brokuł stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć go do jadłospisu.
Energia i białka
(305g)
Węglowodany
(305g)
Tłuszcze
(305g)
Witaminy
(305g)
Składniki mineralne
(305g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.