Sos z sera gorgonzola
- Ser gorgonzola - 1 kawałek (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 opakowanie (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Pietruszka - 1/2 pęczka (30 g)
Przepis na sos z sera gorgonzola krok po kroku
Czosnek przeciśnij przez praskę i zeszklij na oleju rzepakowym.
Wlej śmietankę i podgrzewaj, a następnie dodaj start ser.
Gotuj na niewielkim ogniu do zagęszczenia się sosu.
Pod koniec posyp sos drobno posiekaną natką pietruszki.
Więcej informacji na temat sosu z sera gorgonzola
Sos z sera gorgonzola to świetny dodatek do ciepłych dań obiadowych, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się on też do sałatek. Poznaj mój prosty przepis na sos z sera gorgonzola i przekonaj się sam, jaki jest pyszny w smaku.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować takich składników jak: śmietanka 30% lub 36% tłuszczu, posiekana pietruszka, kawałek sera gorgonzola, czosnek i olej rzepakowy.
W pierwszej kolejności rozgrzej olej, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i delikatnie zeszklij.
Następnie wlej śmietankę i dodaj starty na tarce ser gorgonzola, możesz go też pokroić na mniejsze kawałki. Ser pod wpływem ciepła rozpuści się w krótkim czasie, a sos nabierze kremowej, gęstej konsystencji. Jeśli chcesz, aby Twój pyszny sos był w nieco bardziej dietetycznej wersji, śmietankę zamień na jogurt grecki w odtłuszczonej wersji. Na takiej podstawie Twój sos też będzie dobry.
Sam widzisz jaki to prosty przepis, który jest łatwy i szybki w przygotowaniu. Sos serowy idealnie pasuje do grillowanego łososia lub innego rodzaju ryby, ale też do sałatki z ugotowanym jajkiem lub pieczonym kurczakiem i do makaronu.
Dlatego sam zadecyduj, do jakiego rodzaju dania chcesz go użyć i wykorzystaj mój sprawdzony przepis na sos z sera gorgonzola.
Co ważne, należy pamiętać, że nie wszyscy bez umiaru mogą spożywać sery pleśniowe. Do takiej grupy osób należą kobiety ciężarne, które powinny unikać takich rodzajów sera, ale czy zawsze?
Oczywiście nie, jeśli ser pleśniowy jest pasteryzowany, kobiety w ciąży mogą go bezpiecznie spożywać. Dodatkowo co warto powiedzieć, ser gorgonzola nie zawiera glutenu i laktozy, ze względu na potrójną fermentację, dlatego jest bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy i z chorobami glutenozależnymi, do których należy celiakia, nieceliakalną wrażliwość na gluten czy alergia na pszenicę. Ser gorgonzola jest dobrym źródłem witamin z grupy B takich jak: B2, B6 czy B12, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy. Skoro już wiesz, jak zrobić sos z sera gorgonzola przygotuj swoją własną wersję.
Alergeny w sosie z sera gorgonzola
Lista alergenów dla sosu z sera gorgonzola przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gorgonzola
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu z sera gorgonzola
Sos gorgonzola możesz przygotować na jogurcie greckim zamiast śmietanki.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.