Sos z podgrzybków
- Świeże leśne grzyby - podgrzybki (500 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Masło klarowane (40 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Koperek ogrodowy świeży (20 g)
- Wino białe wytrawne (150 ml)
Przepis na sos z podgrzybków krok po kroku
Cebulę pokrój w drobną kostkę, zeszklij na maśle.
Grzyby umyj dokładnie. Pokrój w mniejsze kawałki i dodaj do cebuli, dodaj także liść laurowy i ziele angielskie, smaż na wolnym ogniu przez 15 minut, podlej grzyby białym winem i odparuj.
Dodaj do sosu śmietanę, dopraw solą i pieprzem i gotuj na większym ogniu, aż sos zgęstnieje.
Gotowy sos posyp natką pietruszki i koperkiem.
Więcej informacji na temat sosu z podgrzybków
Sos z podgrzybków to doskonała propozycja na aromatyczny pyszny sos. Sosy grzybowe doskonale sprawdzają się jako baza do mięs lub kasz. Na jego bazie możesz stworzyć pyszne danie obiadowe jarskie oraz z mięsem. Przepis na sos z podgrzybków jest bardzo prosty do wykonania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do zrobienia sosu grzybowego potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: grzyby leśne podgrzybki, cebula, liść laurowy, ziele angielskie, śmietana kremówka 30%, natka pietruszki, koper świeży oraz masło.
Jak zrobić sos z podgrzybków? Na początek obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło klarowane, zeszklij na nim cebulę. Grzyby umyj dokładnie i pokrój w mniejsze kawałki, dodaj do cebuli, dodaj także liść laurowy i ziele angielskie, smaż 15 minut na wolnym ogniu. Podlej grzyby winem białym i odparuj. Wlej na patelnie śmietanę, dopraw solą i pieprzem, gotuj na większym ogniu aż sos zgęstnieje. Na koniec posyp natką pietruszki i koperkiem.
Grzyby leśne są niskokaloryczne, bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej, reguluje ponadto pracę jelit, zapobiega zaparciom i pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez dzieci i osoby starsze.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Witamina K odpowiada za wytwarzanie czynnika krzepnięcia w naszej krwi, a co za tym idzie ma wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych.
Podsumowując sprawdzony przepis jest prosty do przygotowania. Szybki sos idealnie sprawdzi się na obiad. Łatwy sos grzybowy możesz przygotować z grzybów świeżych lub mrożonych.
Alergeny w sosie z podgrzybków
Lista alergenów dla sosu z podgrzybków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Śmietanka kremowa 30%
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze sosu z podgrzybków
Sos z podgrzybków ze śmietaną to dość kaloryczne danie. Jeśli jesteś na diecie redukcyjnej przygotuj sos z jogurtem naturalnym. Grzyby są ciężko strawne dlatego powinny ich spożywania unikać osoby starsze oraz mające problemy z układem trawienia.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.