Sos karmelowy
- Cukier (85 g)
- Masło (40 g)
- Śmietanka kremowa 30% (85 g)
Przepis na sos karmelowy krok po kroku
Cukier wsyp na patelnię. Podgrzewaj na większym ogniu bez mieszania.
Gdy cukier całkowicie się rozpuści zmniejsz ogień. Dodaj masło i wymieszaj dokładnie.
Dodaj śmietankę. Zdejmij z ognia i mieszaj dokładnie aż wszystkie składniki się połączą.
Przelej do słoiczka. Wystudź.
Więcej informacji na temat sosu karmelowego
Sos karmelowy to doskonała propozycja na słodki sos do deserów. Jest bardzo prosty w przygotowaniu. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzi się np. jako dodatek do lodow. Jest wspaniałą alternatywą dla gotowych sklepowych sosów naładowanych konserwantami. Domowy sos karmelowy możesz przechowywać w lodówce przez 4-6 dni.
Jak zrobić sos karmelowy? Będziesz potrzebować garnek lub patelnie, cukier, masło i śmietanę. Opcjonalnie możesz dodać do niego ziarenka wanilii, uzyskasz wtedy aromatyczny karmelowo-waniliowy sos. Sosu karmelowego możesz także używać do ciast, takich jak beza Pavlova. Idealnie pasuje jako polewa do toru, możesz zrobić domowy deser na bazie jogurtu naturalnego, serka mascarpone i świeżych owoców a na wierzch polać nasz domowy sos. Pycha!
Sos karmelowy jest kaloryczny, dlatego nie przesadzaj z jego ilością. Masło zawarte w sosie zawiera duże ilości witaminy D, która u dzieci pomaga budować kości a u dorosłych zapobiega osteoporozie. Śmietana natomiast to źródło łatwo przyswajalnego tłuszczu mlecznego, wapnia, fosforu, witamin z grupy B, witaminy A. Jest więc też dużo dobrego w tym słodkim sosie karmelowym, któremu ciężko się oprzeć.
Sos karmelowy to również niezbędny dodatek do kawy Latte Macchiato. Do wysokiej szklanki wlej po ściance dookoła sos, wlej zaparzoną wcześniej kawę, dopełnij ciepłym mlekiem a na wierzch dodaj bitą śmietanę. Sos karmelowy możesz też przygotować bez śmietany. Alternatywnym składnikiem jest śmietanka kokosowa, wymień całą objętość śmietany na śmietankę kokosową.
Sos karmelowy przygotujesz również z czekolady karmelowej. Jest to jeszcze prostsza i jeszcze szybsza metoda dla osób, które obawiają się przypalenia garnka podgrzewając cukier. Wystarczy, że nad kąpielą wodną rozpuścisz tabliczkę czekolady karmelowej, a następnie dodasz do niej 30 ml śmietanki 30%. Wymieszasz do uzyskania jednolitej konsystencji i gotowe.
Podsumowując sos karmelowy to świetny przepis na polewę do wielu deserów. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest szybki w przygotowaniu. Możesz wykorzystać czekoladę karmelową do jego przygotowania lub zrobić go tradycyjnie z cukru, masła i śmietany. Koniecznie wypróbuj przepis na sos karmelowy.
Alergeny w sosie karmelowym
Lista alergenów dla sosu karmelowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu karmelowego
Sos karmelowy jest kalorycznym dodatkiem do deserów. Zamień śmietanę na śmietankę kokosową, zmniejszysz ilość cholesterolu zawartego w sosie. Staraj się jeść go w małych ilościach, możliwie jak najrzadziej .
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.