Sos czosnkowy ze śmietany
- Śmietana 18% (50 g)
- Jogurt naturalny (25 ml)
- Czosnek (15 g)
Przepis na sos czosnkowy ze śmietany krok po kroku
W miseczce wymieszaj jogurt i śmietanę.
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Dodaj do miseczki.
Sos dopraw solą i pieprzem do smaku.
Więcej informacji na temat sosu czosnkowego ze śmietany
Sos czosnkowy ze śmietany to świetna opcja na pyszny i szybki dodatek do dań, zarówno mięsnych, jak i jarskich. Jest prosty w przygotowaniu i bardzo aromatyczny. Najlepsze jest to, że możesz go zrobić zupełnie samodzielnie w domu. Choć to sos prosty, jest też niezwykle uniwersalny. Możesz dowolnie modyfikować ilość wykorzystanych składników. Na przykład od tego, ile czosnku dodasz, zależy jego intensywność. Jeśli chcesz uzyskać tylko delikatny posmak czosnku, to dodaj go mniej. Wystarczy 1 ząbek. Z kolei, gdy lubisz ostre smaki, możesz pokusić się na 4-5 ząbki. Czosnek działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, więc z powodzeniem może być stosowany w przebiegu infekcji oraz na wzmocnienie odporności. Czosnek hamuje działanie enzymu ACE, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi. Badania wykazały, że regularne jedzenie czosnku może obniżyć ciśnienie. Wpływa pozytywnie również na układ pokarmowy, poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych, wzmożenie przyswajania składników pokarmowych czy hamowanie nadmiernej fermentacji.
Przepis na sos czosnkowy ze śmietany to doskonały pomysł na dip, który sprawdzi się w wielu daniach. Możesz wykorzystać go do pizzy, czy warzyw z grilla. Świetnie sprawdzi się również do mięs oraz sałatek. Te domowy sos smakuje po prostu wybornie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos czosnkowy ze śmietany, by był szybki, łatwy i smaczny, to ten prosty przepis stanowi najlepsze rozwiązanie. Ten sos czosnkowy tak naprawdę można zrobić z różnych składników. Choć w tej wersji przygotowuje się go na bazie śmietany, to jednak jeśli jej nie lubisz, czy nie korzystasz z niej ze względów zdrowotnych, możesz sięgnąć po inny dodatek. Może to być jogurt naturalny i majonez, ale bardzo dobrze będzie smakować także śmietanka owsiana, czy jogurt sojowy. Sos będzie pyszny także z jogurtem greckim. Jak przygotować sos czosnkowy w wersji fit? Zrezygnuj całkowicie ze śmietany i zrób go tylko z jogurtem naturalnym. Możesz też nieco obniżyć dodatek soli, jeśli dbasz o zdrowie swojego układu krwionośnego.
Alergeny w sosie czosnkowym ze śmietany
Lista alergenów dla sosu czosnkowego ze śmietany przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze sosu czosnkowego ze śmietany
To opcja, która zawiera dość sporo tłuszczu.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.