Słony karmel
- Cukier - 6 łyżek (72 g)
- Masło - 3 łyżki (42 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 12 łyżek / 0,8 szklanki (120 g)
Przepis na słony karmel krok po kroku
Na patelnię wysyp cukier i rozprowadź go równomiernie po dnie.
Włącz gaz pod patelnią i podgrzewaj na średnim ogniu. Pozwól cukrowi spokojnie się skarmelizować.
Gdy cały cukier się rozpuści dodaj śmietankę w temperaturze pokojowej.
Intensywnie mieszaj, doprowadź łagodnie do wrzenia i gotuj 5 minut na małym ogniu.
Do karmelu dodaj masło, szczyptę soli i ewentualnie wodę jeśli sos jest za gęsty (maksymalnie 9 łyżek).
-
Panna cotta
-
Seromakowiec
-
Porzeczkowiec
-
Śmietanowiec
-
Sernikobrownie z malinami
-
Masa do tortu
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Ciasto leśny mech
-
Pieczone jabłko
-
Tort śmietanowy
-
Tort śmietankowy
-
Semifredo
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Barszcz ukraiński z czerwoną fasolą
-
Tarta z warzywami
-
Pastel de nata
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Dania śmietankowe
Więcej informacji na temat słonego karmelu
Historia słonego karmelu sięga 1977 roku, został stworzony przez Henri’ego Le Roux’a, który był najbardziej utalentowanym, francuskim cukiernikiem. Szukając czegoś wyjątkowego co wyróżni jego wyroby cukiernicze dodał on sól do karmelu. Słodko-słony sos stał się hitem na całym świecie a jego popularność wciąż nie maleje.
Słony karmel można wykorzystać na wiele sposobów. Wykorzystasz go jako polewę do ciasta, deserów, pączków czy babeczek. Z jego użyciem wykonasz krem do tortu, ciasta, deseru, nadzienie do pączków, lody czy likier. Polewa słony karmel świetnie pasuje do sernika, lodów i czekoladowych deserów. Słony karmel możesz wykonać w wersji klasycznej z cukru, masła, śmietany 30% i soli lub wybrać wersję fit bez śmietany i masła wykonaną z daktyli, oleju kokosowego, ksylitol lub innego słodzika i soli. Przepis na słony karmel jest łatwy i szybki w wykonaniu. W trakcie jego przygotowania należy jednak uważać aby nie spalić karmelu, trzeba wyczuć odpowiedni moment zakończenia procesu karmelizacji cukru. Zbyt jasny karmel jest również niepożądany, ponieważ będzie zawierał on mało smaku. Jak zrobić słony karmel dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo opisany. Do jego przygotowania będziesz potrzebować patelni lub garnka z grubym dnem, które równomiernie rozprowadza ciepło. Jest to ważne z tego powodu, aby cukier na dnie skarmelizował się równomiernie i aby uniknąć przypalenia się części karmelu. Słony karmel możesz przechowywać zamknięty w słoiczku w lodówce dość długo. Jednak jego smak jest wyjątkowy i uzależniający dlatego na pewnie nie zdąży się on zepsuć.
Domowy solony karmel jest wyjątkową bazą do stworzenia wyjątkowych i bardzo smacznych deserów, ciast, lodów, likieru i wielu więcej dodatków.
Alergeny w słonym karmelu
Lista alergenów dla słonego karmelu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze słonego karmelu
Słony karmel jest wyjątkowym sosem o słodkim smaku z lekką nutą soli. Jest on przygotowany na cukrze z dodatkiem masła i śmietanki co czyni go wyjątkowo kalorycznym ale raz na jakiś czas i w małych ilościach możesz spożywać go bez obaw.
Energia i białka
(54g)
Węglowodany
(54g)
Tłuszcze
(54g)
Składniki mineralne
(54g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.