Sałatka z papryki konserwowej
- Papryka konserwowa (marynowana) (200 g)
- Ogórek (150 g)
- Cebula czerwona (50 g)
- Pomidor (170 g)
- Kukurydza konserwowa (50 g)
- Ciecierzyca konserwowa (50 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Natka pietruszki (10 g)
- Ocet jabłkowy (7 ml)
Przepis na sałatkę z papryki konserwowej krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Dodaj do miski.
Ogórka i pomidora pokrój w kostkę. Paprykę pokrój w krążki lub paseczki. Dorzuć do cebuli.
Kukurydzę i ciecierzycę odsącz z zalewy, dodaj do pozostałych warzyw.
Oliwę zmieszaj z octem, solą i pieprzem. Dodaj posiekaną natkę pietruszki. Wymieszaj.
Sosem polej sałatkę.
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatka z wędzonym kurczakiem
-
Sałatka z ananasem
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka na sylwestra
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z buraków i jajka
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Mizeria
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Sałatka z bobem
-
Sałatki na imprezę
Więcej informacji na temat sałatki z papryki konserwowej
Sałatka z papryki konserwowej to niezwykle prosty dodatek do obiadu. Całość nie zabierze Ci więcej niż 15 minut do przygotowania, a smakuje po prostu fantastycznie.
Przepis na sałatkę z papryki konserwowej sprawdzi się na kolację, ale również na dodatek do dań obiadowych. Składa się z kilku tanich i łatwo dostępnych produktów, dlatego bez problemu przygotujesz ją przez cały rok. Całość nie obciąży budżetu, a zadowoli wszystkie kubki smakowe. Sałatka, choć niezwykle prosta jest naprawdę ciekawa i nie zabiera zbyt dużo czasu, by ją przygotować.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sałatkę z papryki konserwowej, by była szybka, tania i łatwa, to ten prosty przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Papryka konserwowa to jeden z tych składników, który doskonale sprawdza się na co dzień. Istnieje wiele miłośników jej smaku. Nic dziwnego, papryka połączona z lekko kwaśną marynatą staje się naprawdę fantastyczna. Połączona z ogórkiem zielonym jest naprawdę ciekawa. Choć warzywa w tej sałatce idealnie się komponują, możesz je dowolnie zmieniać, tak by były dopasowane do Twoich preferencji.
Ta sałatka sprawdza się niezależnie od pory roku, bo używa się w niej warzyw dostępnych przez cały rok. Dodatkowo wybiera się paprykę marynowaną, czyli konserwowaną. Jeśli nie posiadasz takiej w swojej kolekcji przetworów nie musisz się martwić. Na szczęście obecnie dostaniesz ją bez problemu w sklepach. Jeśli znajdziesz ją w sklepie, jednak będziesz obawiać, się sięgnąć po nią ze względu na dodatek cukru, nie martw się. Jest on po prostu częścią zalewy. Oczywiście nie powinno się sięgać po produkty, które zawierają naprawdę duże ilości tego składnika. Jednak zwykle w sklepach znajdziesz paprykę konserwową naprawdę dobrej jakości. Możesz spokojnie umieścić ją w swojej sałatce. To tańsza alternatywa dla zwykłej papryki, zwłaszcza jeśli kupujesz ją poza sezonem. W dodatku jest nieco bardziej smaczna. To dlatego, że jest w zalewie, do której dodaje się dość sporo różnych przypraw. Taki dodatek ożywi każdą sałatkę, nawet tą najnudniejszą.
Alergeny w sałatce z papryki konserwowej
Lista alergenów dla sałatki z papryki konserwowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet jabłkowy
Wartości odżywcze sałatki z papryki konserwowej
To opcja, która zawiera sporo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(183g)
Węglowodany
(183g)
Tłuszcze
(183g)
Witaminy
(183g)
Składniki mineralne
(183g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.