Rogaliki z marmoladą
- Masło roślinne (100 g)
- Mąka pszenna typ 750 (250 g)
- Mleko 2% - ciepłe (75 ml)
- Drożdże świeże (25 g)
- Jajko (5 szt.)
- Cukier puder (25 g)
- Marmolada (225 g)
Przepis na rogaliki z marmoladą krok po kroku
Mąkę przesiej do miski, następnie dodaj do niej miękkie masło i rozgnieć je palcami.
Do szklanki z ciepłym mlekiem dodaj odrobinę cukru białego oraz drożdże, składniki dokładnie wymieszaj. Szklankę przykryj ściereczką i pozostaw zawiesinę do wyrośnięcia na 15 minut.
Jajka ubij przy pomocy miksera z cukrem pudrem, następnie dodaj je do miski z masłem i mąką. Wlej drożdże oraz kilka kropli ekstraktu z wanilii.
Składniki ciasta wyrabiam przez około 10 minut, aż nie będzie kleiło się do twoich rąk. Następnie przełóż je do miski, przykryj folią i wstaw do lodówki na dwie godziny.
Po tym czasie piekarnik rozgrzej do 200 stopni C, a blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Z ciasta uformuj 3 kulki i rozwałkuj je na stolnicy podsypując je mąką.
Każdy placek pokrój na 8 trójkątów (placek podziel na 4 połówki - tak jak kroi się pizze).
Na każdym trójkącie ułóż przy szerszej części odrobinę marmolady i ciasto zwiń od szerszego końca formując rogal.
Zwinięte rogaliki ułóż na wcześniej przygotowanej blaszce i piecz je około 15 minut w nagrzanym piekarniku.
Upieczone rogaliki wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Podawaj udekorowane cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat rogalików z marmoladą
Poznaj przepis na rogaliki z marmoladą. Kruche rogaliki z marmoladą uwielbiane są przez dzieci i dorosłych. Deser ten możemy piec przez cały rok, kiedy najdzie nas ochota na domowe rogaliki z dżemem. Rogaliki są proste w przygotowaniu i możemy zaangażować do pomocy w kręceniu rogalików całą rodzinę. Potrzebować będziemy takich składników jak masło, mąka, mleko, drożdże, jajka, cukier puder, dżem śliwkowy lub marmolada (polecam marmoladę, ma ona gęstą konsystencja i prościej wysmarować nią kruche ciasto na rogaliki), cukier i ekstrakt waniliowy.
Jak zrobić rogaliki z marmoladą? Mąkę przesiej do miski, następnie dodaj miękkie masło i rozgnieść palcami. Do szklanki z ciepłym mlekiem dodaj cukier i drożdże po czym dokładnie wymieszaj. Przykryj szklankę do momentu wyrośnięcia. Jajka z cukrem pudrem ubij mikserem, następnie dodaj je do miski z masłem i mąką. Wlej drożdże i dodaj ekstrakt z wanilii. Wyrób wszystkie składniki ręcznie lub w robocie kuchennym do momentu aż nie będzie się kleić do rąk. Gotowe ciasto przykryj folia i wstaw do lodówki na dwie godziny. Piekarnik nagrzej do 200 stopni C. Z ciasta uformuj 3 kule i rozwałkuj je na stolnicy podsypując mąką. Placek pokrój jak pizze na 8 równych części. Na każdy trójkąt od szerszej strony ułóż odrobinę marmolady. Zwiń od szerszego końca formując rogalika. Zwinięte rogaliki piecz na papierze do pieczenia przez 15 minut. Gotowe rogaliki udekoruj cukrem pudrem.
Podsumowując kruche rogaliki z marmoladą to pyszna przekąska w formie deseru, którą możemy modyfikować i nadziać środek nie tylko marmoladą. Marmoladę możemy zastąpić budyniem, nutellą, powidłami, twarogiem - możliwości jest wiele. Rogaliki z marmoladą możemy podarować komuś jako miły gest w formie prezentu. Idealnie sprawdzą się w domu jako przekąska. Rogaliki świetnie smakują z dodatkiem ciepłego kakao. Dzieci uwielbiają ten słodki wypiek - nic w tym dziwnego, rogaliki są na prawdę pyszne i zadowolą kubki smakowe niejednej wybrednej osoby. Rogaliki te kojarzą się również z kuchnią domową - kto nie zajadał się tymi łakociami u babci?
Alergeny w rogalikach z marmoladą
Lista alergenów dla rogalików z marmoladą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze rogalików z marmoladą
Rogaliki z marmoladą to doskonały pomysł na smaczny deser. Pamiętaj jednak, że jest to danie zawierające sporą ilość cukrów prostych, dlatego ogranicz ich ilość w swojej diecie.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
-
masło,
mąka pszenna,
mleko,
jajka,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.