Quinoa
- Komosa ryżowa (Quinoa) (200 g)
- Papryka czerwona - 2 średnie sztuki (400 g)
- Cebula czerwona - 1 duża sztuka (200 g)
- Pomidor - 2 średnie sztuki (300 g)
- Musztarda (100 g)
- Oliwa z oliwek (100 ml)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na quinoa krok po kroku
Komosę ryżową przepłukaj kilkukrotnie wodą.
Umieść ją w garnku i wlej wodę, dodaj sól i gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut.
Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę.
Pomidora pokrój w dużą kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
W misce umieść roszponkę, warzywa i komosę.
Posiekaj koper i dodaj do reszty składników.
W miseczce umieść miód, oliwę z oliwek, musztardę, dodaj sól, pieprz i wymieszaj.
Dodaj sos do miski i wymieszaj dokładnie.
Więcej informacji na temat quinoa
Quinoa to doskonały pomysł na bezglutenowy posiłek. Zwana inaczej komosą ryżową jest nasionem stosowanym w zastępstwie za ryż czy kukurydzę. Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, lecz jest przede wszystkim doskonałym źródłem skrobi. Ziarna quinoa można spożywać także bez gotowania, wystarczy je uprażyć w piekarniku i dodać do sałatki jako chrupiący dodatek. Przepis na quinoę jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: quinoa, papryka czerwona, pomidory, czerwona cebula, roszponka, oliwa z oliwek, musztarda, miód, sól, pieprz, koper.
Jak zrobić quinoę? Komosę ryżową przepłukaj kilkukrotnie wodą. Umieść ją w garnku i wlej wodę, dodaj sól i gotuj pod przykryciem przez 15-20 minut. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Pomidora pokrój w dużą kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. W misce umieść roszponkę, warzywa i komosę. Posiekaj koper i dodaj do reszty składników. W miseczce umieść miód, oliwę z oliwek, musztardę, dodaj sól, pieprz i wymieszaj. Dodaj sos do miski i wymieszaj dokładnie. Sałatka z komosą jest bardzo dobrym dodatkiem do obiadu.
Komosa ryżowa ma właściwości prozdrowotne. Jest przede wszystkim doskonałym źródłem węglowodanów. Zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, który zapobiega zaparciom i pozwala na prawidłową pracę naszych jelit. Błonnik pokarmowy zwiększa objętość naszych posiłków. Pozwala obniżać poziom glukozy w naszej krwi oraz stabilizację stężenia cholesterolu. Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem białka roślinnego, które powinno występować w naszej diecie przynajmniej kilka razy w tygodniu. Białko jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała.
Podsumowując wiesz już co to takiego quinoa. Wiesz, jak należy ją ugotować i do czego można ją wykorzystać. Podawaj quinoa jako dodatek do swoich potraw ze względu na jej wartości odżywcze. Quinoa jest bardzo prosta w obróbce termicznej i przygotujesz ją w niespełna 20 minut. Nasiona bezwzględnie należy wypłukać przed ugotowaniem, gdyż posiadają na swojej powierzchni substancję, która ma gorzki smak.
Alergeny w quinoa
Lista alergenów dla quinoa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
W przepisie na quinoa nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze quinoa
Quinoa to bardzo dobry dodatek do obiadu zawierający niedużą ilość kalorii. Komosa ryżowa jest bogata w białko roślinne oraz składniki mineralne i witaminy. Komosa jest nasionem niezawierającym glutenu, więc może być spożywana przez osoby z nadwrażliwością na niego.
Energia i białka
(265g)
Węglowodany
(265g)
Tłuszcze
(265g)
Witaminy
(265g)
Składniki mineralne
(265g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.