Placki ryżowe
- Ryż biały gotowany (100 g)
- Jogurt naturalny 1,5% tłuszczu (50 g)
- Cukier wanilinowy (5 g)
- Cukier (10 g)
- Mąka pszenna typ 500 (125 g)
- Proszek do pieczenia (10 g)
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy - do smażenia (45 ml)
Przepis na placki ryżowe krok po kroku
Do miski przełóż wcześniej ugotowany zimny ryż. Wbij jajka i dodaj jogurt. Wymieszaj wszystko dokładnie.
Dodaj mąkę z proszkiem i oba rodzaje cukru. Ponownie całość wymieszaj.
Rozgrzej olej i smaż placki na złoty kolor z obu stron.
Placuszki podawaj oprószone cukrem pudrem, z dodatkiem ulubionych owoców.
Więcej informacji na temat placków ryżowych
Placki ryżowe to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych dań, które sprawdzają się na każdą okazję. Te placuszki są smaczne i niezwykle odżywcze.
Przepis na placki ryżowe dobre rozwiązanie na śniadanie i obiad. Dowiesz się z niego, jak się robi placuszki lekkie i delikatne, a przy tym bardzo sycące. To dlatego, że głównym ich składnikiem jest ryż. Ryż to dodatek, który świetnie sprawdza się w każdej diecie. Jest lekkostrawny i bezglutenowy. Dodatkowo ma też sporo białka i wysoki indeks sytości. Obfituje w magnez, cynk, fosfor, żelazo, mangan, miedź, selen. Posiada witamin z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, kwas foliowy). Jest najłatwiej przyswajalnym zbożem przez nasz organizm. Ze względu na delikatny smak sprawdza się zarówno w daniach na słodko, jak i słono. Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, a chcesz skorzystać z tego przepisu, sięgnij po mieszankę mąk bezglutenowych zamiast mąki pszennej lub mąkę owsianą bez glutenu. Placki najlepiej smażyć na oleju rzepakowym, możesz też wykorzystać olej kokosowy. Jeśli nie przeszkadza Ci dość mocny i lekko gorzkawy smak oliwy, również ona dobrze się sprawdzi.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić placki ryżowe, by były pyszne, szybkie i dobre dla początkujących, to ten prosty przepis na pewno przypadnie Ci do gustu. Te smaczne placki z ryżu można też zrobić w wersji na słono. Wtedy do ciasta, zamiast cukru warto dodać szczyptę soli i odrobinę ulubionych ziół. Świetnie sprawdzi się bazylia, tymianek i oregano. Placuszki są łatwe, dzięki czemu wspaniale sprawdzają się na szybki posiłek. Możesz podać je zarówno na śniadanie, jak i lunch, czy kolację. Idealnie komponują się z dodatkiem serka np. waniliowego i świeżych owoców. Te placki mają jednak dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie sprawdzą się dobrze na diecie osób z cukrzycą. By obniżyć ich indeks można je podawać z serkiem lub masłem orzechowym. To doskonały wybór zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To dlatego, że są bardzo delikatne, smaczne i niezwykle puszyste. Pamiętaj, by podczas smażenia nie nakładać zbyt dużo ciasta, tak by placuszki nie były surowe w środku.
Alergeny w plackach ryżowych
Lista alergenów dla placków ryżowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 1,5% tłuszczu
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze placków ryżowych
To zdrowe placuszki, które zawierają dużo białka.
Energia i białka
(111g)
Węglowodany
(111g)
Tłuszcze
(111g)
Witaminy
(111g)
Składniki mineralne
(111g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.