Pierogi z kapustą kiszoną
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło (50 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Kapusta kiszona (400 g)
- Marchewka (45 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Cebula (200 g)
Przepis na pierogi z kapustą kiszoną krok po kroku
Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanej oliwie. Kapustę odciśnij z nadmiaru wody i posiekaj. W garnku zagotuj wodę i wrzuć kapustę. Dodaj startą na grubszych oczkach marchew oraz liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego.
Gotuj przez około 30 minut, aż kapusta będzie miękka. Odcedź. Pozbądź się liścia laurowego i ziela angielskiego.
Podsmażoną na złoty kolor cebulę połącz z kapustą i marchewką i całość smaż przez około 15 minut. Dopraw solą i pieprzem.
Mąkę wysyp na stolnicę i dodaj miękkie masło, jajko, żółtka, sól oraz stopniowo dolewaj wody. Zagnieć na elastyczne i miękkie ciasto. Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut żeby odpoczęło.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj na grubość ok.2 cm. Szklanką wycinaj w cieście kółka, na środku każdego z nich umieść po łyżce farszu. Dokładnie zlep boki, formując pierogi.
Pierogi wrzuć do wrzątku i gotuj. Wyciągnij po około 3 minutach od wypłynięcia na powierzchnię.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierogów z kapustą kiszoną
Pierogi z kapustą kiszoną to doskonała opcja dla wszystkich miłośników tradycyjnej kuchni polskiej. Pierożki są łatwe w przygotowaniu, a przy tym naprawdę smaczne.
Przepis na pierogi z kapustą kiszoną to świetny pomysł na obiad, ale również postny dodatek na święta. Z tego przepisu wychodzą najlepsze domowe pierogi z kapustą kiszoną. W większości przepisów pierogi z kapustą robi się z grzybami lub pieczarkami. W tym rezygnuje się z ich dodatku. Dzięki temu są bardziej delikatne i uniwersalne. Może się wydawać, że pierogi z samą kapustą będą zbyt kwaśne, przez co niezbyt smaczne. Nie jest to jednak prawda. Kapustę należy najpierw ugotować, dzięki czemu staje się słodka. Dzięki temu pierożki smakują wspaniale.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierogi z kapustą kiszoną, by były pyszne i tradycyjne, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Domowe pierogi to wspaniała opcja na posiłek. Choć można je z łatwością kupić w sklepie, to jednak te przygotowane samodzielnie w domu smakują najlepiej. W tym wypadku całość można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to przygotowanie farszu na bazie kapusty i marchewki. Farsz można stworzyć nawet dzień wcześniej, dzięki czemu smaki dobrze się ze sobą połączą. Kolejny stworzenie ciasta. To podstawowy przepis na ciasto, który jest prosty i uniwersalny. Ciasto wychodzi elastyczne, delikatne i puszyste. Jeśli nie lubisz tradycyjnej wersji, możesz sięgnąć po ciasto drożdżowe. Będzie równie smaczne, jednak w takim wypadku trzeba będzie pierogi upiec. Do pierogów dobrze jest wybrać kapustę kiszoną, która świetnie współgra z ciastem i sprawia, że całość nie jest zbyt mdła. W tym wypadku jak najbardziej sprawdzi się opcja bardzo kwaśna, która i tak poddawana jest wcześniejszemu gotowaniu. Duża część osób rezygnuje z dodatku kapusty do swoich dań, ze względu na to, że jest to produkt ciężkostrawny. By to zmienić wystarczy dodać do obróbki termicznej odrobinę kminku. Kiszona kapusta to świetne źródło witaminy C, K i probiotyków. Ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i trawienny. Dodatkowo wspaniale smakuje.
Alergeny w pierogach z kapustą kiszoną
Lista alergenów dla pierogów z kapustą kiszoną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze pierogów z kapustą kiszoną
To dobra opcja, jednak zawiera dość wysoki indeks glikemiczny. Jeśli chcesz go obniżyć, użyj mąki pełnoziarnistej.
Energia i białka
(331g)
Węglowodany
(331g)
Tłuszcze
(331g)
Witaminy
(331g)
Składniki mineralne
(331g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.