Pasztet wieprzowo-drobiowy
- Łopatka wieprzowa (300 g)
- Udko kurczaka bez skóry (250 g)
- Wątróbka drobiowa (150 g)
- Marchewka - 1 średnia sztuka (150 g)
- Pietruszka - 1 mała sztuka (100 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Bulion drobiowy - z gotowania mięsa (50 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na pasztet wieprzowo-drobiowy krok po kroku
Marchew, pietruszkę oraz seler obierz i umyj.
Do garnka włóż łopatkę wieprzową, udka z kurczaka, warzywa, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2 ziarenka pieprzu czarnego, liść laurowy oraz łyżeczkę soli.
Zawartość garnka zalej wodą tak, aby wszystkie produkty były przykryte.
Mięso i warzywa gotuj na małej mocy palnika pod przykryciem przez 90 minut. Na 10 minut przed końcem gotowania dodaj wątróbkę drobiową.
Z wywaru wyciągnij mięso oraz warzywa i odstaw do przestygnięcia.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulę. Następnie dopraw ją do smaku solą oraz pieprzem. Cebulę smaż do momentu, aż się zarumieni.
Mięso z udka obierz z kości. Mięso z łopatki, wątróbkę oraz warzywa pokrój na mniejsze kawałki.
Wcześniej przygotowane mięso oraz warzywa (również z podsmażoną cebulką) zmiel dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa.
Następnie do masy dodaj łyżeczkę majeranku, pół łyżeczki gałki muszkatołowej oraz sól i pieprz do smaku.
Żółtko oddziel od białka.
Do masy na pasztet dodaj żółtko oraz bulion, składniki dokładnie wymieszaj.
Białka ubij na sztywną pianę, dodaj do masy na pasztet i delikatnie wymieszaj.
Masę przełóż do foremki i wyrównaj.
Pasztet piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 60 minut.
Upieczony pasztet wyciągnij z piekarnika i pozostaw do ostudzenia.
Gotowy pasztet podawaj z dodatkiem pieczywa oraz warzyw.
-
Pancakes
-
Papryka faszerowana
-
Placki z dyni
-
Pulpety
-
Krokiety z mięsem
-
Zupa krem z cukinii
-
Szakszuka klasyczna
-
Szakszuka po meksykańsku
-
Paszteciki z pieczarkami
-
Ceviche
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Spring rolls
-
Zupa krem z pomidorów
-
Pałki z kurczaka
-
Placki z serka wiejskiego
-
Moussaka
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Pyszna kolacja
Więcej informacji na temat pasztetu wieprzowo-drobiowego
Pasztet wieprzowo-drobiowy to doskonały pomysł na pyszny dodatek do kanapek. Tradycyjny, domowy pasztet warto podać na pełnoziarnistym pieczywie z dodatkiem świeżych lub kiszonych warzyw. Pasztet możesz podać także z dodatkiem musztardy lub ćwikły. Przepis na pasztet wieprzowo-drobiowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania pasztetu potrzebne będą następujące produkty: łopatka wieprzowa, udka z kurczaka, wątróbka drobiowa, marchew, pietruszka, seler, cebula, bulion drobiowy, jajko, olej rzepakowy oraz przyprawy (sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, gałka muszkatołowa oraz pieprz w ziarnach).
A jak zrobić pasztet wieprzowo-drobiowy? Do garnka włóż łopatkę wieprzową, udka z kurczaka, warzywa, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2 ziarenka pieprzu czarnego, liść laurowy oraz łyżeczkę soli. Zawartość garnka zalej wodą. Mięso i warzywa gotuj na małej mocy palnika pod przykryciem przez 90 minut. Na 10 minut przed końcem gotowania dodaj wątróbkę drobiową. Z wywaru wyciągnij mięso oraz warzywa i odstaw do przestygnięcia. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulę. Następnie dopraw ją do smaku solą oraz pieprzem. Cebulę smaż do momentu, aż się zarumieni. Mięso z udka obierz z kości. Mięso z łopatki, wątróbkę oraz warzywa pokrój na mniejsze kawałki. Wcześniej przygotowane mięso oraz warzywa zmiel dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa. Masę dopraw do smaku. Do masy na pasztet dodaj żółtko oraz bulion, składniki dokładnie wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę, dodaj do masy na pasztet i delikatnie wymieszaj. Masę przełóż do foremki i wyrównaj. Pasztet piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 60 minut.
Łopatka wieprzowa zawiera nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol. Dodatkowo w łopatce znajdziemy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź oraz mangan.
Podsumowując pasztet stanowi dobry dodatek do kanapek. Produkty spożywcze niezbędne do jego przygotowania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w pasztecie wieprzowo-drobiowym
Lista alergenów dla pasztetu wieprzowo-drobiowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- Bulion drobiowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pasztetu wieprzowo-drobiowego
Pasztet wieprzowo-drobiowy to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kanapek. Dodatek wątróbki do pasztetu wzbogaca go w wiele cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.