Pasta z soczewicy zielonej
- Soczewica zielona (150 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Suszone pomidory (50 g)
Przepis na pasta z soczewicy zielonej krok po kroku
Soczewicę umieść w garnku i gotuj przez 20 minut na wolnym ogniu.
Odcedź soczewicę i wystudź.
Do wystudzonej soczewicy dodaj ząbki czosnku cebulę, papryczkę chilli oraz suszone pomidory.
Wlej olej rzepakowy i dopraw całość solą i pieprzem.
Rozdrobnij do powstania gładkiej pasty.
Pastę przełóż do miseczki.
Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
Więcej informacji na temat pasty z soczewicy zielonej
Pasta z soczewicy zielonej to bardzo dobry pomysł na dodatek do chleba. Wegetariańska pasta ma kremową konsystencję i jest bardzo smaczna. Najlepsza pasta do kanapek powinna być aromatyczna, gdyż soczewica ma dość neutralny smak. Przepis na pastę z soczewicy zielonej jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: soczewica zielona, cebula, olej rzepakowy, czosnek, papryczka chilli, suszone pomidory, sól, pieprz.
Jak zrobić pastę z soczewicy zielonej? Soczewicę umieść w garnku i gotuj przez 20 minut na wolnym ogniu. Odcedź soczewicę i wystudź. Do wystudzonej soczewicy dodaj ząbki czosnku, papryczkę chilli oraz suszone pomidory. Wlej olej rzepakowy i dopraw całość solą i pieprzem. Rozdrobnij do powstania gładkiej pasty. Pastę przełóż do miseczki. Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
Soczewica jest rośliną strączkową bogatą w wiele składników odżywczych. Pierwsza i najważniejszą jej zaletą jest duża ilość łatwo przyswajalnego białka. Nie jest to jednak białko pełnowartościowe. Dodatek ziemniaków czy produktów zbożowych sprawia, że wchłanianie białka z roślin strączkowych jest bardziej efektywne. Świetnie sprawdza się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zawarte w niej węglowodany złożone powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co za tym idzie, są idealne dla osób chorujących na cukrzycę. Soczewica zawiera duże ilości potasu, cynku i fosforu. Wyróżnia się 3 rodzaje soczewicy, które różnią się nie tylko smakiem, ale także kolorem.
Podsumowując: smaczna pasta do kanapek Pyszna pasta może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Można dodawać ją do pieczywa lub stworzyć na jej bazie dip do warzyw świeżych, lub pieczonych. Pasta jest dobra do spożycia do razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. Pastę można wzbogacić także dodatkiem warzyw, jakich jak marchewka czy pieczona papryka. Pastę można przygotować także z soczewicy czerwonej lub brązowej. Pasta świetnie sprawdzi się dodana do zapiekanek warzywnych.
Alergeny w paście z soczewicy zielonej
Lista alergenów dla pasty z soczewicy zielonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na pasta z soczewicy zielonej
Wartości odżywcze pasty z soczewicy zielonej
Pasta z soczewicy zielonej to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Pasta nie zawiera glutenu i sprawdzi się dla osób chorujących na celiakię. Pasta zawiera małą ilość cholesterolu i sprawdzi się świetnie dla osób z nadciśnieniem.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.