Naleśniki francuskie
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Jajko (4 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1,5 szklanki (200 g)
- Masło - 3 łyżki (30 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na naleśniki francuskie krok po kroku
Masło roztop w rondelku.
Do naczynia blendera wlej mleko, szklankę wody, dodaj jajka. Lekko wymieszaj, wsyp mąkę i dodaj roztopione masło.
Miksuj na najwyższym poziomie szybkości przez ok. 40-60 sekund.
Przykryj i wstaw ciasto do lodówki na 2-3 godziny.
Patelnię posmaruj olejem i rozgrzej, aż pojawi się dym.
Zdejmij patelnię z ognia i wlej porcję ciasta, obracając patelnią, aby ciasto równomiernie się rozprowadziło.
Postaw patelnię na ogniu na ok. minutę, po czym potrząśnij i łopatką sprawdź, czy spód naleśnika jest już zarumieniony.
Przewróć na drugą stronę na 30-40 sekund.
-
Naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Ciasto na naleśniki
-
Naleśniki z serem
-
Naleśniki ze szpinakiem
-
Krokiety
-
Krokiety z pieczarkami
-
Krokiety z mięsem
-
Ciasto naleśnikowe
-
Naleśniki bez jajek
-
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
-
Okonomiyaki
-
Naleśniki bez mleka
-
Paszteciki wigilijne z pasztetem i pieczarkami w cieście naleśnikowym
-
Naleśniki po meksykańsku
-
Fit naleśniki
-
Naleśniki na słono
-
Naleśnik bezglutenowy
-
Naleśniki
Więcej informacji na temat naleśników francuskich
Naleśniki francuskie, tak zwane crepes, to bardzo cienkie naleśniki przygotowywane z mąki pszennej, które idealnie sprawdzają się na słodko, jako pomysł na śniadanie lub deser. Są bardzo delikatne, wręcz rozpływają się w ustach, a z odpowiednim nadzieniem, według wielu osób to najlepszy i najsmaczniejszy rodzaj naleśników. Choć wywodzą się z Francji i to tam można je spotkać praktycznie na każdym kroku, obecnie zyskują popularność na całym świecie i coraz większe zainteresowanie budzi kwestia tego, jak zrobić naleśniki francuskie samodzielnie w domu. Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty, sprawdzony przepis, z którego pomocą przygotujesz to pyszne, słodkie danie, idealne dla całej rodziny, dobre również dla dzieci. Składniki niezbędne do ich przygotowania nie różnią się znacząco od tych potrzebnych do przygotowania tradycyjnych naleśników. Potrzebujesz jedynie mąki, mleka krowiego, jajek oraz tłuszczu do smażenia. Do naleśników francuskich dodatkowo dodaje się 2-3 łyżki roztopionego masła. Niezwykle ważne jest prawidłowe odmierzanie porcji ciasta oraz czas smażenia. Zbyt duża ilość ciasta wylana na patelnię spowoduje, że naleśnik będzie grubszy i mniej delikatny. Na ogół zakłada się, że na jednego naleśnika powinno przypadać ok. ¼ szklanki ciasta, jednak tak naprawdę trzeba samodzielnie wypróbować różne ilości i metodą prób i błędów dojść do tej, która będzie najbardziej odpowiednia. Niezwykle ważne są również odpowiednie patelnie. W sklepach ze sprzętem kuchennym coraz częściej można znaleźć specjalne patelnie do naleśników francuskich, które na ogół mają większą średnicę i zdecydowanie niższe boki. Jeśli nie masz takiej patelni nic straconego, możesz spróbować przygotować je również na każdej innej, jednak specjalistyczna patelnia to na pewno duże ułatwienie. Naleśniki francuskie najlepiej smakują na ciepło, od razu po usmażeniu, podawane na słodko na przykład z nutellą i bananem, owocami, czy dżemem. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis na naleśniki francuskie, które zawsze wychodzą smaczne i udane.
Alergeny w naleśnikach francuskich
Lista alergenów dla naleśników francuskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze naleśników francuskich
Naleśniki mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny ze względu na wykorzystanie białej, oczyszczonej mąki o niskim typie. Dlatego osoby z insulinoopornością, czy cukrzycą powinny zadbać o to, aby były one jedynie elementem dobrze zbilansowanej diety, a nie jej podstawą.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.