Pyszne naleśniki

pyszne naleśniki

Naleśniki to smaczne danie, które uwielbiane jest przez ludzi na całym świecie. Szczególnie upodobały je sobie dzieci uwielbiające jeść potrawę na słodko. Naleśniki podawać można również na słono. Jedni lubią jeść je na ciepło, inni na zimno. Naleśniki smakują wybornie zarówno z farszem, jak i bez niego. Co ciekawe, wiele wskazówek historycznych wskazuje na to, że mogą być starsze nić chleb.

Pyszne naleśniki – jak zrobić najlepsze naleśniki dla dzieci

Naleśniki są jednymi z najbardziej uwielbianych dań na świecie. Są smaczne zarówno na słono, jak i na słodko. Te drugie uwielbiane są zwłaszcza przez dzieci – niektóre maluchy uważają je za najlepsze danie. Pyszne naleśniki mogą stać się dobrym pomysłem na śniadanie, obiad lub kolację. Można też usmażyć je dla dzieci i podać im zamiast sztucznych batonów ze sklepu. Naleśniki są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale i tanie. Jak zrobić pyszne naleśniki dzieciom? Czy istnieje prosty przepis na danie? Sprawdź ciekawostki o naleśnikach i poznaj ciekawe przepisy.

Jak zrobić pyszne naleśniki dla dzieci? Łatwe i tanie przepisy

Pyszne naleśniki – czy na pewno wiesz o nich wszystko?

Naleśniki cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Wiele historycznych zapisków wskazuje na to, że mogą być znacznie starsze niż chleb. Archeolodzy dotarli do śladów ręcznego wyrabiania mąki z pałek szerokolistnych i paproci. Prawdopodobnie wyrabiali je ludzie żyjący w epoce kamienia, czyli ok. 30 tys. lat temu. Co prawda przygotowywali mniej skomplikowane dania. Jednak już sam fakt, że mogli tworzyć coś na kształt dzisiejszych naleśników, fascynuje. Naleśniki słynęły przede wszystkim z prostoty. Najmniej wymagającą wersją były naleśniki z mąki i wody. Dawniej nie było talerzy lub sztućców. Naleśnikami nabierano więc dania warzywne lub mięsne – zwłaszcza te o płynnej konsystencji. Co jeszcze wiadomo na temat historii naleśników?

  • Pierwsze wzmianki pisemne o naleśnikach datuje się na V w. p.n.e. Pojawiły się wówczas w Starożytnej Grecji. Przygotowywano je z mąki pszennej, kwaśnego mleka, miodu i oliwy z oliwek. Grecy spożywali je głównie na śniadanie.
  • W średniowiecznej Brytanii smażono tzw. galettes. Były to naleśniki na bazie mąki gryczanej. Wylewano je na gorące kamienie, które kładło się na palenisku.
  • W średniowiecznej Europie naleśniki były symbolem końca karnawału. W XV w. jadano je już z kolei w większości europejskich krajów.
  • Z czasem zaczęto dodawać do naleśników sodę spożywczą, aby zwiększyć ich objętość. Od XIX w. stałym elementem naleśników zostało mleko.

Naleśniki są smaczne – ale czy zdrowe? Rodzaje naleśników

Wiele osób zastanawia się, czy pyszne naleśniki mogą stać się elementem zdrowej diety. Mimo że niektórzy całkiem je przekreślają, tak naprawdę wszystko zależy od składników, z jakich przyrządzimy potrawę. O tym, czy naleśniki będą zdrowe, decyduje też ich zawartość oraz nadzienie. Najlepiej zrezygnować z dużej ilości olejów roślinnych czy dodawaniu cukru białego. Istnieje mnóstwo składników zastępczych, które są znacznie zdrowsze. Czy naleśniki dla dzieci to dobry pomysł? Oczywiście, jeśli zrobisz je z wysokojakościowych składników i będziesz podawał pociechom jedynie od czasu do czasu. Na pewno lepszym pomysłem jest podanie im własnoręcznie przygotowanych naleśników niż kupowanie gotowych, chemicznych batonów ze sklepu. Oto kilka rodzajów naleśników przyrządzanych są na całym świecie:

  • Banana pancakes – spożywa się je na śniadanie głównie w Tajlandii, Indonezji i Malezji. Plastry banana smaży się na grubość kilku milimetrów w formie jednego naleśnika pszennego.
  • Poffertjes – holenderskie puszyste i małe naleśniki. Robi się je z mąki gryczanej i drożdży. Najczęściej podaje się naleśniki z cukrem i masłem.
  • Crêpes – cienkie naleśniki francuskie, które smaży się z mąki pszennej. Przekłada się je słodkim nadzieniem i składa na charakterystyczne ćwiartki.
  • Dosa – wyrabia się je w Indiach z fermentowanego ciasta ryżowego i czarnej fasoli.
  • Chataamari – naleśniki przyrządzane w Nepalu. Robi się je z mąki ryżowej i zasmaża z mięsem lub jajkiem – powinny znaleźć się na wierzchu naleśnika.

Naleśniki nie są najtrudniejszym daniem do przygotowania. Trzeba jednak przyznać, że do ich usmażenia potrzeba wprawy. Cienkie placki muszą bowiem zachować określoną konsystencję, aby można je było zrolować lub złożyć. Poza ciastem w odpowiednich proporcjach warto pamiętać o kilku przydatnych trikach. Dzięki nim naleśniki wyjdą najlepsze! Zamiast klasycznej patelni można użyć teflonowej. Składniki na naleśniki powinny mieć temperaturę pokojową. Ciasto zawsze powinno się wylewać na rozgrzaną patelnię. Naleśniki należy z kolei obracać wyłącznie raz. To proste triki, ale dzięki nim będzie można usmażyć pyszne naleśniki dla dzieci.

Jak zrobić smaczne naleśniki dla dzieci? Proste przepisy

Przepis na pyszne naleśniki – tak szybko zrobisz ciasto

Nie umiesz robić naleśników? Nie martw się! Istnieje prosty przepis na ciasto, który pomoże ci nauczyć się nowego przepisu. Do przygotowania ciasta potrzebujesz następujących składników: mąka pszenna, mleko, jajka, cukier, olej i sól. Jak widzisz, potrzeba niewiele produktów spożywczych, aby zrobić smaczne ciasto na naleśniki.

Najpierw należy wsypać mąkę do miski. Dodaj do niej wodę gazowaną, mleko, jajka, olej, sól i cukier. Wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Odstaw na kwadrans. Rozgrzej patelnię do naleśników za pomocą oleju. Wylej na nią ciasto z mąki – musi pokryć całą powierzchnię patelni. Naleśniki należy smażyć po kolei, najlepiej po ok. 3 minuty z każdej strony. Nie chcesz ich spalić? Usmaż naleśniki pod przykrywką.

Pomysł na naleśniki z dżemem truskawkowym – dzieci je uwielbiają

Interesuje cię przepis na pyszne naleśniki, które pokochają twoje pociechy? Warto nauczyć się smażenia naleśników na słodko. Naleśniki z truskawkami są bardzo proste w przygotowaniu. Co ważne, uwielbiają je najmłodsi. Z pewnością warto serwować naleśniki z truskawkami niż kupować gotowe batony ze sklepów spożywczych. Możesz również zastąpić truskawki innymi owocami, np. borówkami czy malinami. W zależności od tego, jaki dżem preferują twoje dzieci, możesz zrobić im pyszne naleśniki. Aby przygotować danie dzieciom, zaopatrz się w mleko, wodę, mąkę, jajko, cukier puder, olej rzepakowy, sól i dżem truskawkowy – ważne, aby był w 100% z owoców.

Na początku wymieszaj mąkę z mlekiem, jajkiem i solą. Postaraj się wyrobić je na jednolitą, gładką masę. Dolewaj wodę, nie przestając mieszać składników. Dodaj trzy łyżki oleju rzepakowego i dokładnie wymieszaj całość. Rozgrzej patelnię, wlewając niewielką ilość oleju rzepakowego. Małymi porcjami wlewaj ciasto za pomocą chochelki. Smaż do momentu zarumienienia się naleśników z każdej strony. Podawaj na ciepło, posmarowane dżemem truskawkowym lub takim, który lubią twoje dzieci. Opcjonalnie możesz także posypać potrawę cukrem pudrem, żeby pociechy miały jeszcze większą przyjemność z jedzenia naleśników. Co ważne, możesz również podawać danie na zimno w formie deseru.

Naleśniki z serem, które pokochają twoje dzieci

Jedne z najpopularniejszych naleśników smażonych w Polsce są uwielbiane nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci. Pociechy najbardziej lubią jeść naleśniki z serem na słodko. Potrawa świetnie smakuje na ciepło, choć dzieci lubią jeść także naleśniki z serem na zimno – to smaczny pomysł na deser. Jak zrobić naleśniki z serem? Wystarczy, że na początek zaopatrzysz się w potrzebne składniki. Na ciasto przydadzą się: mąka pszenna, mleko, jajka, budyń waniliowy, cukier waniliowy, sól i olej rzepakowy. Do przygotowania farszu potrzebujesz z kolei gęstego jogurtu naturalnego, twarogu półtłustego, cukru waniliowego i trzcinowego, a także łyżeczki cynamonu.

Zrób farsz do naleśników. W tym celu rozgnieć widelcem twaróg i dokładnie zmieszaj go z jogurtem naturalnym, cukrem trzcinowym, cynamonem i cukrem waniliowym. Powinieneś chociaż na kilkanaście minut odstawić składniki, aby mogły sobą przesiąknąć. Dopiero wtedy przejdź do ciasta na naleśniki – to naprawdę prosty przepis. Oddziel żółtka od białek. Następnie zmieszaj budyń waniliowy z mąką i cukrem waniliowym. Ostrożnie dolewaj mleko, dokładnie mieszając je z pozostałymi składnikami. Jako że naleśniki z serem finalnie mają wyjść nieco puchate, ubij białka z solą na gęstą pianę – wymieszaj do przygotowanego ciasta na naleśniki.

Kolejnym ważnym krokiem jest rozgrzanie patelni. Należy równomiernie rozlać po niej olej rzepakowy. Naleśniki wylewaj na patelnię i smaż równo z obu stron – najlepiej po ok. 2-3 minuty. Musisz wyczekać momentu, aż zarumienią się na złoto. Podawaj naleśniki z farszem serowym, zwijając w rulony lub składając w charakterystyczne trójkąty. Danie serwować możesz zarówno na ciepło, jak i na zimno w formie deseru.

Pyszne naleśniki - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto