Mazurek wielkanocny
- Mąka krupczatka (500 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (130 g)
- Migdały - 2 garści (60 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
Przepis na mazurka wielkanocnego krok po kroku
Na stolnicę wysyp mąkę, ksylitol, dodaj masło i razem posiekaj. Na koniec dodaj jajko i żółtka, wymieszaj i zagnieć ręcznie ciasto. Wstaw do lodówki na minimum 30 minut.
Wyjmij ciasto i rozwałkuj na dwa placki i ułóż na blaszkach do pieczenia.
Z niewielkiej ilości ciasta uformuj wałeczki i ułóż je wzdłuż brzegów mazurków.
Piecz w 220 stopniach ok. 20 minut.
W rondelku wymieszaj śmietankę i cukier waniliowy, doprowadź do wrzenia i dokładnie rozcieraj łyżką.
Masę śmietankową wylej masę śmietankową i posyp rozdrobnionymi migdałami.
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka wielkanocnego
Mazurek wielkanocny to tradycyjne, charakterystyczne dla polskiej kuchni ciasto. Z pewnością gości na stole większości polskich rodzin podczas wspólnego, rodzinnego świątecznego śniadania. Jest to bardzo szybkie i proste w przygotowaniu ciasto, a jednocześnie naprawdę pyszne. To zdecydowana zaleta, bo jak wiadomo, święta często wiążą się z wieloma przygotowaniami, dlatego naprawdę warto znać ten sprawdzony przepis na pyszne i proste ciasto na wielkanoc. Spokojnie poradzisz sobie z jego przygotowaniem nawet jeśli nie masz większego doświadczenia w kuchni. Jak zrobić mazurka wielkanocnego? Aby przygotować świąteczny mazurek będziesz potrzebować mąki pszennej, masła lub margaryny, cukru (a najlepiej ksylitolu), śmietany oraz jajek. Są to składniki niezbędne do przygotowania podstawowego, klasycznego mazurka. Przepis na mazurka wielkanocnego możesz modyfikować na wiele różnych sposobów a na przestrzeni kilku pokoleń powstało jego wiele odmian. Mazurek czekoladowy, orzechowy, cytrynowy, mazurek wegański lub bezglutenowy, bakaliowy, różany, z bezą, z suszonymi morelami, mazurek z kajmakiem…. to tylko kilka z naprawdę wielu wariacji tego świątecznego ciasta, dlatego możesz dopasować go do siebie wedle własnych upodobań. Najczęściej piecze się go w kształcie prostokątnym, nierzadko zdarzają się jednak mazurki w kształcie okrągłym, w kształcie rombu lub serca - równie dobre. Na wierzchu ciasta tradycyjnie znajdują się charakterystyczne dla świąt wielkanocnych dekoracje, takie jak palemki, jajka, czy wielkanocne króliki namalowane za pomocą kolorowego lukru. Wielkanocny mazurek to ciasto którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jest przepyszny i pięknie się prezentuje dlatego ciężko przejść obok niego obojętnie. Mimo, że najczęściej przygotowywany jest właśnie na święta nic nie stoi na przeszkodzie ku temu aby przygotować go także bez okazji i poprostu cieszyć się jego smakiem do popołudniowej kawy czy herbaty.
Alergeny w mazurku wielkanocnym
Lista alergenów dla mazurka wielkanocnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze mazurka wielkanocnego
Dzięki wykorzystaniu ksylitolu zamiast cukru, ciasto jest mniej kaloryczne i ma niższy indeks glikemiczny niż tradycyjnie przygotowywane z cukrem.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.