Lasagne ze szpinakiem i ricottą
- Makaron do lasagne (250 g)
- Szpinak (500 g)
- Serek ricotta (250 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Pomidory w puszce - 1 puszka (400 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 4 łyżki stołowe (40 g)
- Masło (60 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
- Ser parmezan - tarty (150 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka stołowa (10 ml)
Przepis na lasagne ze szpinakiem i ricottą krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej olej, podsmaż na nim cebulę oraz przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku.
Następnie do cebuli dodaj pomidory z puszki, szczyptę soli i pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i duś bez przykrycia przez około 7-8 minut.
W garnku rozgrzej 40 gram masła, dodaj do niego mąkę i ciągle mieszając, przygotuj zasmażkę.
Następnie do zasmażki dodaj masło, szczyptę soli i pieprzu oraz pół łyżeczki gałki muszkatołowej. Składniki dokładnie wymieszaj, aby nie powstały grudki. Sos beszamelowy gotuj, aż będzie dość gęsty.
Na patelni rozgrzej pozostałe masło, dodaj do niego świeży szpinak oraz przeciśnięty przez praskę czosnek.
Szpinak wymieszaj z dodatkiem serka ricotty.
We wrzącej wodzie podgotuj makaron do lasagne (przez około 1-2 minuty). Następnie makaron ułóż jeden obok drugiego na blacie.
Do naczynia żaroodpornego układaj warstwy makaronu, sosu pomidorowego, szpinaku z ricottą oraz sosu beszamelowego. Czynność powtarzaj do całkowitego wykorzystania składników. Ostatnią warstwę powinien stanowić sos beszamelowy.
Sos posyp startym parmezanem.
Lasagne piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 30-35 minut.
Gotowe danie podawaj na ciepło.
-
Lasagne
-
Lasagne ze szpinakiem
-
Lasagne bolognese
-
Lasagne wegetariańska
-
Sos beszamelowy do lasagne
-
Lasagne z mięsem mielonym
-
Zapiekanka z bakłażanami
-
Lasagne z cukinii
-
Lazania z mięsem mielonym
-
Lasagne warzywna
-
Lazania z cukinii
-
Wegańska lasagne
-
Lasagne z cukinią
-
Lazania z sosem beszamelowym
-
Lasagne ze szpinakiem i mięsem
-
Lasagne z bakłażanem
-
Lasagne ze szpinakiem i pomidorami
-
Lasagne ze szpinakiem i kurczakiem
-
Lasagne
Więcej informacji na temat lasagne ze szpinakiem i ricottą
Lasagne ze szpinakiem i ricottą to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Pyszną lasagne możesz podać również na kolację. Sprawdzony przepis na lasagnę ze szpinakiem i ricottą jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: makaron do lasagne, szpinak, ricotta, cebula, czosnek, pomidory w puszce, mąka pszenna, masło, mleko, parmezan, olej rzepakowy, sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa.
A jak zrobić lasagnę ze szpinakiem i ricottą? Na patelni rozgrzej olej, podsmaż na nim cebulę oraz przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku. Następnie do cebuli dodaj pomidory z puszki, szczyptę soli i pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i duś bez przykrycia przez około 7-8 minut. Z masła, mleka oraz mąki przygotuj sos beszamelowy. Na patelni rozgrzej pozostałe masło, dodaj do niego świeży szpinak oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Szpinak wymieszaj z dodatkiem serka ricotty. Do naczynia żaroodpornego układaj warstwy podgotowanego makaronu, sosu pomidorowego, szpinaku z ricottą oraz sosu beszamelowego. Czynność powtarzaj do całkowitego wykorzystania składników. Ostatnią warstwę powinien stanowić sos beszamelowy. Sos posyp startym parmezanem. Lasagne piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30-35 minut.
Ser ricotta to włoski ser niedojrzewający przygotowywany z mleka krowiego, owczego lub koziego. W polskich sklepach najpowszechniejszy jest ten robiony z mleka krowiego. Jest to ser o delikatnym i słodkim smaku - można go wykorzystać zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Świetnie smakuje jako dodatek do naleśników, placuszków lub ciast.
Podsumowując lasagne ze szpinakiem i ricottą to doskonała propozycja na bezmięsne danie obiadowe dla całej rodziny. Najlepsza lasagne ze szpinakiem i ricottą jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Produkty niezbędne do jej wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych przystępnych cenach.
Alergeny w lasagne ze szpinakiem i ricottą
Lista alergenów dla lasagne ze szpinakiem i ricottą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron do lasagne
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek ricotta
- Masło
- Mleko 2%
- Ser parmezan
Wartości odżywcze lasagne ze szpinakiem i ricottą
Lasagne ze szpinakiem i ricottą to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Szpinak stanowi doskonałe źródło składników odżywczych, dlatego warto wykorzystać go do przygotowania pysznych dań.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.