Lasagne ze szpinakiem
- Makaron do lasagne - 8 płatów (140 g)
- Szpinak (250 g)
- Ser Feta (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (12 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (12 ml)
- Jajko (1 szt.)
- Masło (50 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 3 łyżki (45 g)
- Mleko 1,5% - 1,8 szklanki (450 ml)
Przepis na lasagne ze szpinakiem krok po kroku
Na patelni rozgrzej delikatnie oliwę.
Dodaj drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmaż go delikatnie przez 30 sekund i dodaj posiekany szpinak.
Całość podsmaż aż szpinak zwiędnie i zdejmij z ognia.
Szpinak zostaw do wystygnięcia.
w małym garnku rozpuść masło.
Do masła dodaj sporą szczyptę gałki muszkatołowej i soli. Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj.
Podsmaż na złoto i dodaj ciepłe mleko, cały czas intensywnie mieszaj.
Sos doprowadź do wrzenia i odstaw.
Do szpinaku dodaj pokruszony ser feta, sporą szczyptę pieprzu oraz jajko. Całość dokładnie wymieszaj.
Dno naczynia żaroodpornego pokryj beszamelem. Na wierzch połóż makaron oraz szpinak Połóż następną warstwę makaronu i posmaruj ją sosem, czynności powtarzaj tak aby na koniec położyć makaron a na nim sos.
Naczynie zakryj i piecz 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Wierzch lasagne pod koniec pieczenia możesz posypać parmezanem lub mozzarellą.
-
Lasagne
-
Lasagne bolognese
-
Lasagne wegetariańska
-
Sos beszamelowy do lasagne
-
Lasagne z mięsem mielonym
-
Zapiekanka z bakłażanami
-
Lasagne z cukinii
-
Domowa lasagne
-
Lazania z mięsem mielonym
-
Lasagne warzywna
-
Lazania z cukinii
-
Wegańska lasagne
-
Lasagne z cukinią
-
Lazania z sosem beszamelowym
-
Lasagne ze szpinakiem i mięsem
-
Lasagne z bakłażanem
-
Lasagne ze szpinakiem i pomidorami
-
Lasagne ze szpinakiem i ricottą
-
Lasagne
Więcej informacji na temat lasagne ze szpinakiem
Lasagne jest tradycyjnym daniem kuchni włoskiej składającym się z płatów makaronu, sosu beszamelowego, sosu pomidorowego z dodatkiem mięsa, marchewki oraz selera naciowego, a także sera mozzarella. Z upływem czasu, kiedy dieta wegetariańska zaczęła stawać się coraz popularniejsza, zaczęto tworzyć nowe wersje smakowe tej potrawy. Jedną z nich i chyba najpopularniejszą jest lasagne ze szpinakiem.
Szpinakowa lazania z fetą jest wyjątkowa i wyśmienita. Najpopularniejsza jest w wersji wegetariańskiej ale możesz przygotować ją także z mielonym mięsem z fileta z kurczaka lub indyka. Aby danie było bardziej fit mąkę pszenną o typie 450 w sosie beszamelowym zamień na mąkę pełnoziarnistą. Przepis na lasagne ze szpinakiem jest równie łatwy i prosty w przygotowaniu jak na lasagne tradycyjną. Wymaga on jednak mniej czasu ponieważ nadzienie do szpinakowej wersji jest dużo szybsze w przyrządzeniu. Farsz przygotowany jest z serem feta ale możesz dodać również parmezan i mozzarellę, dodadzą one jeszcze więcej smaku i wyjątkowości. Lasagne jest pełna wartościowych składników. szpinakiem, jest on bogactwem wielu składników odżywczych. Zawiera flawonoidy oraz karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami, działają także przeciwzapalnie. Właściwości przeciwutleniające wykazują również witaminy A oraz C, a także cynki i selen. Zawiera także witaminę K, która w połączeniu z występującym magnezem, manganem oraz wapniem wzmacniają kości. Spożywanie szpinaku poprawia pracę układu krążenia za sprawą występowania w nim witaminy B6, selenu, potasu i folianów. Osoby borykające się z anemią powinny regularnie spożywać te zielone liście. Są one źródłem witaminy B1 oraz B2 a ponadto żelaza i fosforu. ser feta jest doskonałym źródłem białka ale również wapnia w diecie. Wpływa on tym samym na poprawne procesy budulcowe w organizmie, wzmacnia kości i zapobiega powstawaniu osteoporozy. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A, witaminę K i witaminę D. Spożywając ser fetę dostarczymy także wiele składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, magnez, cynk czy selen. Ponieważ feta jest bogata w sód jej spożycie powinny ograniczyć osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz chorobami nerek. Sos do lasagne ze szpinakiem to klasyczny beszamel, który możesz przygotować w zdrowszej wersji z mąką pełnoziarnistą. A jak zrobić lasagne ze szpinakiem dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania został dokładnie wytłumaczony.
Pyszna lasagne ze szpinakiem jest wyśmienitym daniem, które sprawdzi się na obiad lub na kolację.
Alergeny w lasagne ze szpinakiem
Lista alergenów dla lasagne ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron do lasagne
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
- Masło
- Mleko 1,5%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze lasagne ze szpinakiem
Lasagne ze szpinakiem jest wegetariańskim odpowiednikiem klasycznej lasagne bolognese. Danie jest wyśmienite a dzięki temu, że zawiera szpinak i ser feta zwiększają się jego walory zdrowotne. Lasagne można spożywać regularnie co dwa czy trzy tygodnie a z dodatkiem świeżej sałatki będzie jeszcze zdrowsza.
Energia i białka
(305g)
Węglowodany
(305g)
Tłuszcze
(305g)
Witaminy
(305g)
Składniki mineralne
(305g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.