Lasagne z mięsem mielonym
- Łopatka wieprzowa - mielona (700 g)
- Cebula - 2 sztuki (150 g)
- Czosnek - 6 ząbków (30 g)
- Koncentrat pomidorowy (200 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
- Oliwa z oliwek (40 ml)
- Mleko 3,2% (500 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (40 g)
- Makaron do lasagne - około 12 płatów (215 g)
- Ser Mozzarella - nie z zalewy (125 g)
- Ser gouda (125 g)
- Masło (25 g)
- Passata pomidorowa (200 g)
Przepis na lasagne z mięsem mielonym krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce.
Podsmaż cebulę na oliwie. Dodaj marchewkę i smaż, aż straci kolor. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż razem około minutę.
Na patelnię dodaj mięso i smaż, aż straci różowy kolor.
Dodaj koncentrat pomidorowy i passatę. Dopraw solą, pieprzem, słodką papryką, oregano i bazylią. Gotuj pod przykryciem przez 30 minut, mieszając od czasu do czasu.
W rondelku rozpuść masło. Dodaj mąkę i chwilę podsmaż. Następnie wlej mleko, cały czas mieszając. Dopraw gałką muszkatołową. Gotuj, cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje.
Ser mozzarella i goudę zetrzyj na tarce.
W naczyniu żaroodpornym ułóż pierwszą warstwę makaronu do lasagne.
Na makaron wyłóż odrobinę mięsnego sosu. Wierzch posyp odrobiną sera i polej białym sosem.
Ułóż ponownie makaron, mięso, ser i biały sos. Powtarzaj, aż wykorzystasz wszystkie składniki. Wierzch dokładnie posyp serem.
Gotową lasagne włóż do nagrzanego do 180 st. C piekarnika.
Piecz przez 50 minut.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat lasagne z mięsem mielonym
Pyszna lasagne z mięsem mielonym to aromatyczne danie, które przygotujesz w piekarniku. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz przygotować smaczne danie na obiad. To także świetny pomysł na danie na imprezę. Jest tak dobra, że Twoi goście na pewno będą zachwyceni.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić lasagne z mięsem mielonym to już prezentuje mój sprawdzony przepis. Najpierw cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce. Podsmaż cebulę na oliwie. Dodaj marchewkę i smaż, aż straci kolor. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż razem około minutę. Na patelnię dodaj mięso i smaż, aż straci różowy kolor. Dodaj koncentrat pomidorowy i passatę. Dopraw solą, pieprzem, słodką papryką, oregano i bazylią. Gotuj pod przykryciem przez 30 minut, mieszając od czasu do czasu. W rondelku rozpuść masło. Dodaj mąkę i chwilę podsmaż. Następnie wlej mleko, cały czas mieszając. Dopraw gałką muszkatołową. Gotuj cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje. Ser mozzarella i goudę zetrzyj na tarce. W naczyniu żaroodpornym ułóż pierwszą warstwę makaronu do lasagne. Na makaron wyłóż odrobinę mięsnego sosu. Wierzch posyp odrobiną sera i polej białym sosem. Ułóż ponownie makaron, mięso, ser i biały sos. Powtarzaj, aż wykorzystasz wszystkie składniki. Wierzch dokładnie posyp serem. Gotową lasagne włóż do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piecz przez 50 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika odczekaj kilka minut przed podaniem.
Jak widzisz przepis na lasagne z mięsem mielonym jest prosty w wykonaniu. W kilka chwil powstaje to pyszne, aromatyczne danie, które wywodzi się z Włoch. Lasagne to inaczej makaron, który ma kształt dużych, cienkich prostokątów. Tym określeniem opisuje się również kilkuwarstwowe danie. W naszej lazanii używamy sosu beszamelowego, sera oraz sosu pomidorowego z dodatkiem mielonej łopatki wieprzowej. Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono.
Alergeny w lasagne z mięsem mielonym
Lista alergenów dla lasagne z mięsem mielonym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Ser Mozzarella
- Ser gouda
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- makaron do lasagne
Wartości odżywcze lasagne z mięsem mielonym
Pomidory, w tym koncentraty i passaty to dobre źródło potasu w diecie.
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Witaminy
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.