Kruche ciasto z rabarbarem
- Mąka pszenna typ 500 - 250 g do ciasta i 100 g do kruszonki (350 g)
- Masło - 200 g do ciasta i 100 g do kruszonki (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Cukier - 80 g do ciasta i 70 g do kruszonki (150 g)
- Rabarbar (450 g)
Przepis na kruche ciasto z rabarbarem krok po kroku
Masło drobno posiekaj z mąką.
Dodaj jajka oraz cukier i szybko zagnieć ciasto.
Zawiń ciasto w folię i schowaj do zamrażarki na około 20 minut.
W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 C i wyłóż blachę papierem do pieczenia.
Rabarbar obierz i pokrój na kawałki o długości około 3-5 cm.
100 g masła rozetrzyj z dodatkiem 100 g mąki i 70 g cukru, aby powstała kruszonka.
Schłodzone ciasto zetrzyj na tarce, rozłóż równomiernie na blasze do pieczenia i lekko ugnieć.
Na ciasto wyłóż pokrojony rabarbar i posyp kruszonką.
Piecz około 40 minut w 180 C.
Upieczone ciasto możesz ozdobić świeżą miętą lub cukrem pudrem.
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Tarta z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
-
Puszyste ciasto z rabarbarem
-
Ciasto ucierane z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i bezą
-
Wilgotne ciasto z rabarbarem
-
Biszkopt z rabarbarem
-
Placek z rabarbarem i kruszonką
-
Ciasto z rabarbarem i truskawkami
-
Ciasto z rabarbarem na oleju
-
Błyskawiczne ciasto z rabarbarem
-
Pleśniak z rabarbarem
-
Crumble z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i pianką
-
Tarta z rabarbarem i bezą
-
Placek z rabarbarem i budyniem
-
Ciasta z rabarbarem
Więcej informacji na temat kruchego ciasta z rabarbarem
Kruche ciasto z rabarbarem jest idealne na letnie przyjęcia z rodziną i znajomymi, dzięki swojemu odświeżającemu, kwaśnemu smakowi. Rabarbar w wielu sklepach można znaleźć przez cały rok, ale jego sezon trwa tylko od kwietnia/maja do lipca, dlatego to zwykle z latem kojarzymy jego smak.
Przepis na kruche ciasto z rabarbarem jest bardzo prosty i szybko go przygotujesz z podstawowych składników, które większość z osób, ma w swojej kuchni. Potrzebujesz jedynie mąki, masła lub twardej margaryny, jajek, cukru i głównego składnika, czyli rabarbaru. Gdy już masz wszystkie składniki, przechodzimy do wyjaśnienia, jak zrobić kruche ciasto z rabarbarem. Dobre kruche ciasto to takie, które zagniata się bardzo krótko. Mąkę z masłem najlepiej jak najdrobniej posiekać. Potem dodajemy tylko cukier i jaja i chwilę zagniatamy, tak aby składniki tylko się połączyły. Z ciasta formujemy się kulkę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki na około 20 minut. W tym czasie można obrać i pokroić rabarbar na kawałki o długości około 3-5 cm. Zależnie czy lubisz mocno kwaśny, czy trochę słodszy środek, możesz nie dodawać cukru lub wymieszać rabarbar z cukrem, lub słodzikiem. Następnie wykładamy blachę papierem do pieczenia, aby ciasto się nie przykleiło. Placek przygotujemy z rabarbarem i kruszonką, bo wszyscy lubią kruszonkę. Żeby ją przygotować, potrzebujesz także mąkę, masło/margarynę i cukier. Masło z mąką i cukrem rozcieramy w palcach, aby powstały grudki, które możesz zlepić w jedną kulkę, ale będzie ona bardzo niestabilna i łatwo się rozsypie. Staraj się, aby wszystkie składniki były połączone i nie została sama sypka mąka lub cukier.
Schłodzone ciasto odwijamy z folii i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ciasto rozkładamy na całej blasze do pieczenia i lekko ugniatamy. Na tak przygotowany spód wykładamy pokrojony rabarbar i posypujemy przygotowaną wcześniej kruszonką. Takie ciasto rabarbarowe pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez około 30-40 minut. Ciasto wychodzi kruche i słodko-kwaśne, czyli pyszne.
Alergeny w kruchym cieście z rabarbarem
Lista alergenów dla kruchego ciasta z rabarbarem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kruchego ciasta z rabarbarem
Kruche ciasto z rabarbarem możesz "odchudzić" zamieniając część mąki białej na pełnoziarnistą, cukier na słodzik, a masło na twardą margarynę.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.