Krem z soczewicy
- Soczewica czerwona - 1 szklanka (180 g)
- Cebula - 1 cebula (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (16 g)
- Bulion drobiowy (1000 g)
- Marchewka - 3 marchewki (140 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na krem z soczewicy krok po kroku
Zalej soczewicę zimną wodą. Zamieszaj. Mętną wodę wylej i powtórz czynność kilka razy, aż woda będzie czysta.
Cebulę i marchewkę pokój w drobną kostkę, a czosnek przepuść przez prasę.
Oliwę z oliwek wlej do garnka, następnie wrzuć cebulę i czosnek. Całość podsmaż do uzyskania złotego koloru.
Dodaj marchew i soczewicę i duś całość przez 3 minuty. Wlej do garnka bulion. Gotuj, aż warzywa będą miękkie. Dopraw.
Ugotowane warzywa na miękko, zblenduj na gładki krem.
Więcej informacji na temat kremu z soczewicy
Krem z soczewicy to dobry pomysł na domową, a co ważne szybką i rozgrzewającą w wykonaniu zupę, która idealnie sprawdzi się na obiad lub kolację. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Soczewica czerwona w połączeniu z warzywami, bulionem i przyprawami da Ci pełnowartościowy posiłek dla całej rodziny. Zupę możesz doprawić przyprawami wskazanymi w przepisie lub wedle uznania. Posiłek możesz przygotować zarówno z czerwonej jak i zielonej soczewicy, każde połączenie będzie smaczne.
Jak zrobić krem z soczewicy? Na początek należy przepłukać dokładnie w zimnej wodzie soczewice. Powinno się tą czynność powtórzyć kilka razy, ponieważ na początku woda będzie mętna. Płuczemy tak długo, aż woda będzie czysta. Następnie cebulę i marchewkę kroimy w drobną kostkę, a czosnek przeciskamy przez prasę. Do garnka wlewamy oliwę z oliwek i dodajemy cebulę i czosnek. Podsmażamy je na złoty kolor. Następnie wrzucamy soczewicę i marchewkę. Całość dusimy około 3 minut, po czym wlewamy cały bulion i gotujemy aż warzywa będą miękkie. Na koniec blendujemy zupkę na gładki krem. Zupa idealnie komponuje się ze śmietaną, jogurtem lub grzankami ziołowymi.
Przepis na krem z soczewicy to doskonały pomysł na pyszny posiłek ciągu dnia. Przepis składa się głównie z soczewicy, która jest bogata w dobre składniki odżywcze dla naszego organizmu. Soczewica należy do strączków, dlatego jest doskonałym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Ponadto zawiera w swoim składzie duże ilości potasu i kwasu foliowego, które są bardzo istotne, ponieważ potas ma wpływ na ciśnienia krwi, a kwas foliowy jest kluczowy podczas ciąży. Naukowcy również udowodnili, że soczewica zawiera taniny, które są odpowiedzialne za hamowanie procesów nowotworowych. Soczewica jest ogólnodostępna w postaci mąki, makaronu czy kiełków.
Pomysł na wege krem idealnie sprawdzi się również jako pełnowartościowy posiłek dla dzieci. Ten sprawdzony prosty przepis na zupę na pewno ułatwi Ci jej przygotowanie. Jest to najlepsza zupa jaką kiedykolwiek jadłam.
Alergeny w kremie z soczewicy
Lista alergenów dla kremu z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze kremu z soczewicy
Połączenie soczewicy z marchewką to prawdziwa bomba witaminowa, a w postaci kremu to idealna zupa rozgrzewające na jesienne dni.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.