Krajanka piernikowa
- Mąka pszenna typ 500 - ok. 4 szklanek (550 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (10 g)
- Orzechy włoskie - 2 garści (60 g)
- Masło - ok. 1/2 kostki (100 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 10 łyżek (100 g)
- Miód - 3 łyżki (60 g)
- Jajko (2 szt.)
- Likier Amaretto - 1 łyżka (10 ml)
- Powidła śliwkowe (300 g)
- Masa marcepanowa (200 g)
Przepis na krajankę piernikową krok po kroku
500 g mąki wymieszaj w misce z proszkiem do pieczenia i drobno posiekanymi włoskimi orzechami.
W garnku podgrzewaj na niewielkim ogniu masło, ksylitol, miód oraz przyprawy. Mieszaj do rozpuszczenia i połączenia wszystkich składników.
Do garnka stopniowo wsypuj mąkę, cały czas mieszając. Gdy powstanie jednolita masa zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia.
Masę wyłóż na stolnicę lekko oprószoną mąką, dodaj jedno jajko i wyrabiaj ręcznie ciasto.
Powstałe ciasto podziel na 2 równe części i każdą rozwałkuj na cienki placek.
Masę marcepanową podziel na mniejsze części i zmiksuj mikserem lub blenderem razem z 50 g mąki, jajkiem i likierem.
Pierwszy placek ciasta wyłóż na papier do pieczenia, rozsmaruj na nim masę, zostawiając kilka centymetrów wolnych z każdego brzegu.
Na masie marcepanowej rozsmaruj powidła i przykryj drugą warstwą ciasta.
Brzegi ciasta dokładnie zlep i całość przełóż do blachy do pieczenia.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz ok. 30 min.
Po tym czasie wyjmij z piekarnika i odstaw do ostudzenia.
Szczelnie przykryj i odstaw na minimum 7 dni, w tym czasie ciasto dojrzewa.
-
Rzeszowiak
-
Szarlotka
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Kołacz
-
Seromakowiec
-
Kinder country
-
Szarlotka z kruszonką
-
Porzeczkowiec
-
Domek z piernika
-
Sernikobrownie z malinami
-
Piernik staropolski
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Tort pavlova
-
Ciasto oreo
-
Szarlotka z budyniem
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Chatka baby jagi
-
Ciasta na Boże Narodzenie
Więcej informacji na temat krajanki piernikowej
Krajanka piernikowa to przepyszne, świąteczne ciasto o słodkim, miodowym smaku. Połączenie tej słodyczy z aromatycznymi, korzennymi przyprawami i lekko kwaskowatymi powidłami śliwkowymi i masą marcepanową nadaje temu ciasto niepowtarzalny smak i aromat, których poprostu trzeba spróbować. Przepis na krajankę piernikową nie należy do szybkich i prostych, jednak efekt końcowy wynagradza cały trud i czas przygotowań. To o czym koniecznie trzeba pamiętać, to to, że ciasto krajanka piernikowa potrzebuje czasu, minimum kilku, a najlepiej kilkunastu dni, aby dojrzeć po jej upieczeniu. Bezpośrednio po wyjeciu ciasta z piekarnika krajanka świąteczna jest bardzo twarda i nie nadaje się do pokrojenia, ani jedzenia. Dlatego przez kilka/kilkanaście dni powinna być odpowiednio przechowywana - w suchym miejscu, pod szczelnym przykryciem. Ten czas jest niezbędny aby piernik dojrzał i przeszedł smakiem wszystkich słodko korzennych przypraw. Z tego względu nie jest to ciasto które można przygotować na ostatnią chwilę ponieważ wymaga wcześniejszego zaplanowania. Aby przygotować krajankę piernikową potrzebnych będzie kilka niecodziennych składników takich jak masa marcepanowa, likier amaretto oraz domowe powidła śliwkowe. Likier amaretto nie jest składnikiem obowiązkowym - śmiało można z niego zrezygnować, zwłaszcza jeśli ciasto ma być przeznaczone również dla dzieci. Możesz zastąpić go sokiem z cytryny lub odrobiną ciemnej rozpuszczalnej kawy lub kakao - każda z tych opcji w inny sposób wzbogaci smak ciasta więc wybierz tą, która będzie Ci smakować najbardziej. Krajanka piernikowa to ciasto, które kojarzy się przede wszystkim ze świętami, ze względu na dodatek korzennych przypraw, miodu, cynamonu, imbiru, goździków oraz śliwkowych powideł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu aby przygotować je również z innych, nawet mniej uroczystych okazji. Krajanka piernikowa to ciasto dedykowane w szczególności wszystkim osobom uwielbiającym jesienne, korzenne, piernikowe smaki.
Alergeny w krajance piernikowej
Lista alergenów dla krajanki piernikowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- likier Amaretto
- masa marcepanowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze krajanki piernikowej
Ze względu na wykorzystanie ksylitolu zamiast cukru, ciasto jest mniej kaloryczne i ma niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.