Knedliczki
- Mąka krupczatka - ok. 4 szklanek (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 2% - 1 duża szklanka (300 ml)
- Drożdże świeże (20 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na knedliczki krok po kroku
Mleko lekko podgrzej w mikrofali lub rondelku (bez zagotowywania). Dodaj cukier, 2 łyżki mąki i drożdże. Wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 10 minut.
Ręcznie wyrabiaj i zagniataj ciasto, aż będzie jednolite i elastyczne. Miskę z ciastem przykryj ściereczką lub folią i odstaw na minimum 30 minut do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce.
Wyrośnięte ciasto podziel na 4 porcje i z każdej uformuj podłużnego knedla.
W dużym garnku zagotuj wodę z niewielką ilością soli. Do gotującej się wody pojedynczo wrzucaj knedle i gotuj każdego ok. 10 minut.
Knedle pokrój na mniejsze kawałki i podawaj z dowolnymi dodatkami lub sosem.
Więcej informacji na temat knedliczek
Knedliczki to bardzo popularna dla kuchni czeskiej i słowackiej potrawa. Tradycyjne czeskie knedliczki to mączne danie przygotowywane z ciasta na bazie ziemniaków lub mąki pszennej oraz drożdży. Z zaledwie kilku składników wyrabia się elastyczne ciasto w formie walca, które następnie gotuje się w lekko osolonej wodzie i kroki na plastry. Najczęściej podawane są z sosem warzywnym lub mięsnym gulaszem, czy zwykłym, pieczonym mięsem. W takiej formie to świetny pomysł na sycący posiłek na obiad lub kolację dla całej rodziny. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić knedliczki, koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, z którego dowiesz się co zrobić, aby domowe knedliki były najlepsze. Do ich przygotowania potrzebujesz mąki, drożdży, odrobiny cukru, jajek i mleka. Bazą do knedliczków jest więc ciasto drożdżowe, które wymaga wyrośnięcia. Dlatego pamiętaj, że, mimo iż przepis na knedliczki jest bardzo prosty i nieskomplikowany, jest dość czasochłonny i ciężko jest przygotować go na ostatnią chwilę. Knedliczki są szczególnie pyszne zwłaszcza na ciepło, podawane od razu po ugotowaniu, jednak śmiało możesz przygotować ich więcej i odgrzewać przez dwa, trzy kolejne dni. Tradycyjnie, knedliczki powinno odgrzewać się na parze. Zachowują wtedy swoją delikatną, elastyczną konsystencję i nie wysychają za bardzo z wierzchu. Mimo że knedliczki są pyszne, uniwersalne i mają wielu fanów, pamiętaj, że nie są one najzdrowszym daniem. Są stosunkowo kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny, a przy tym niewiele wartości odżywczych. Dlatego traktuj je jako danie rekreacyjne i urozmaicenie diety, a nie jej podstawę. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis na pyszne czeskie knedliczki z ciasta drożdżowego na bazie mąki krupczatki.
Alergeny w knedliczkach
Lista alergenów dla Knedliczek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze knedliczek
Knedliczki to stosunkowo kaloryczny posiłek przy jednocześnie niskiej wartości odżywczej, dlatego warto traktować je wyłącznie jako urozmaicenie diety.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.