Japoński deser
- Mleko 3,2% (150 ml)
- Olej kokosowy (10 ml)
- Cukier (100 g)
- Lody śmietankowe (100 ml)
- Barwnik do ciast (5 g)
- Mąka ryżowa (150 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (20 g)
Przepis na japoński deser krok po kroku
Z lodów śmietankowych uformuj 10 kulek i włóż je do foremek na babeczki, wstaw wszystko do zamrażarki na minimum 2 godziny.
W garnku podgrzej mleko i cukier, następnie dodaj olej i odrobinę barwnika. Wymieszaj całość.
Do płynu dodawaj mąkę ryżową, cały czas mieszając. Zwiększ moc palnika na średnią i dalej mieszaj przez około 3 do 5 minut.
Posyp wyłożoną papierem blaszkę skrobią ziemniaczaną, aby ciasto nie przywarło i rozwałkuj je. Przykryj blaszkę folią i wstaw do lodówki na 20 minut.
Pokrój ciasto na 10 kwadratów i dodaj po kulce lodów na środek. Brzegi ciasta zlep i uformuj kulkę. Wstaw kulki na 20 minut do zamrażalnika.
Więcej informacji na temat japońskiego deseru
Japoński deser, czyli smaczne mochi to pyszne ciasteczka, które mają wielu zwolenników. Są smaczne, a co najlepsze - możesz przygotować je samodzielnie w domu.
Przepis na japoński deser to pomysł na przeniesienie do swojego domu odrobiny Azji, przynajmniej na talerzu. Dowiesz się z niego, jak się robi japońskie słodycze samemu w domu. Domowe mochi jest delikatne, miękkie i bardzo słodkie. Podstawą ciasteczek mochi jest mąka ryżowa (zwana mochiko) lub specjalna odmiana ryżu, który pod wpływem gotowania staje się klejący i pozwala na uformowanie niewielkich kształtnych kuleczek. Mochi je się w Japonii tak naprawdę przez cały rok, ale danie największą popularnością cieszy się podczas święta Nowego Roku. Z pomocą mochi Japończycy żegnają stary rok i przygotowują się na nadejście nowego. Kluseczki mochi najbardziej popularne są w Japonii, jednak można je znaleźć również w innych krajach na przykład: Tajwan, Tajlandia, Kambodża czy Korea Południowa.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić japoński deser, by był pyszny i dość porosty, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Powstaje z niego tradycyjny japoński deser. Przygotowywane są zwłaszcza w okresie sylwestrowo-noworocznym, bo jak głosi tradycja, zjedzenie ciasteczka ze słodkim nadzieniem ma zapewnić pomyślność w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Kojarzone są przede wszystkim w wersji na słodko, w której w nadzieniu umieszcza się pastę z czerwonej fasoli lub truskawki. Chociaż obecnie można spotkać się z całym mnóstwem wariacji na temat tego deseru. Bez problemu znajdziesz mochi z dodatkiem matchy, czyli zielonej herbaty bogatej w polifenole i cenionej za dobroczynny wpływ na zdrowie, ale również z innymi owocami np. mango, czy marakują. W przypadku tych ciasteczek ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Dlatego spokojnie możesz modyfikować przepisy, by pasowały Twoim upodobaniom. Mochi wyróżnia się charakterystyczną ciągnącą teksturą, która może wydawać się dziwna, szczególnie przy pierwszym spotkaniu Warto jednak dać im szansę, przy bliższym spotkaniu naprawdę zachwycają.
Alergeny w japońskim deserze
Lista alergenów dla japońskiego deseru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Lody śmietankowe
Wartości odżywcze japońskiego deseru
Ta opcja zawiera sporo cukru, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(107g)
Węglowodany
(107g)
Tłuszcze
(107g)
Witaminy
(107g)
Składniki mineralne
(107g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.