Ice tea
- Herbata czarna napar bez cukru (1500 ml)
- Sok z cytryny (150 ml)
- Cukier (100 g)
- Rozmaryn świeży (1 g)
Przepis na ice tea krok po kroku
Zaparz w 1,5 l gorącej wody 6 saszetek dobrej herbaty czarnej lub zielonej.
Do ciepłej herbaty dodaj cukier, sok z cytryn oraz parę listków mięty.
Herbatę pozostaw do wystudzenia i wstaw do lodówki na 15 minut.
Podawaj z kostkami lodu, plasterkami cytryny i gałązkami rozmarynu.
Więcej informacji na temat ice tea
Ice tea to zimna herbata podawana z owocami i sokiem owocowym. Charakteryzuje się orzeźwiającym smakiem i wyjątkowym aromatem owoców użytych do jej przygotowania. Herbata ice tea może być przygotowana z cytryną, pomarańczą, brzoskwinią, żurawiną, malinami, jagodami, gruszkami, jabłkami… Każdy owoc będzie odpowiedni aby przygotować z nim ice tea.
Pierwsze wzmianki o herbacie ice tea pochodzą z około 1870 roku, wiadomo, że w Stanach Zjednoczonych była ona już tam stosunkowo popularna. W 1871 roku w Glasgow Sir Thomas Lipton otworzył swój pierwszy sklep, w którym sprzedawał także herbatę. Zainspirowany herbatą zakupił kilka jej plantacji na ówczesnym Cejlonie. Aby smakiem herbaty mogło cieszyć się więcej osób a nie jedynie najbogatsi zaczął przygotowywać z niej napój. Pierwszy przepis na herbatę mrożoną pochodzi z 1879 roku. Momentem, w którym cały świat zwrócił uwagę na herbatę z lodem to targi w 1904 roku, na których plantator Richard Blechynden serwował próbki naparu herbacianego przygotowane z herbaty z jego uprawy, z kostkami lodu. Początkowo wykorzystywana była jedynie zielona herbata do przygotowania napoju. Z biegiem czasu, coraz większą popularnością i chęcią nadążania za wymaganiami konsumentów zaczęto przygotowywać ice tea z naparu z czarnej czy białej herbaty.
Do przygotowania ice tea potrzebujesz jedynie paru składników, są to: napar z ulubionej herbaty (białej, zielonej czy czarnej), cukier, sok lub syrop owocowy i kawałki owoców. Sok owocowy możesz przygotować samodzielnie w domu blendując lub wyciskając sok z owoców. Syrop owocowy możesz przygotować przez redukcję soku. Innym sposobem aromatyzacji owocami jest pokrojenie ich w drobne kawałki i gotowanie na małym ogniu z dodatkiem cukru aż do momentu kiedy nie powstanie frużelina czy dżem. Jak zrobić herbatę mrożoną dowiesz się z dokładne przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo opisany.
Domowe napoje to idealny sposób aby wypić coś smacznego i innego niż woda a przy tym zdrowszego. Ilość cukru możesz samodzielnie kontrolować lub zastąpić go słodzikiem. Dobra, domowa ice tea jest wyjątkowa w smaku i sprawdzi się w wielu sytuacjach.
Alergeny w ice tea
Lista alergenów dla ice tea przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ice tea
Wartości odżywcze ice tea
Ice tea jest przepysznym, letnim napojem. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru powinna być spożywana z umiarem.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.