Gumbo
- Seler naciowy (200 g)
- Papryka czerwona (200 g)
- Cebula (100 g)
- Kiełbasa domowa (200 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (250 g)
- Pomidory w puszce (400 g)
- Czosnek (15 g)
- Bulion warzywny (750 ml)
- Masło (70 g)
- Mąka pszenna typ 500 (18 g)
Przepis na gumbo krok po kroku
Kiełbasę przełóż na dno garnka i podsmaż bez dodatku tłuszczu.
Na osobnej patelni przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść masło. Dodaj mąkę i energicznie mieszaj, aż do uzyskania złocistego koloru. Do zasmażki dodaj pokrojone warzywa i podsmażaj.
Na patelnię dodaj podsmażoną kiełbasę. Całość podsmaż przez 10 minut i zalej bulionem.
Do garnka włóż pierś z kurczaka. Całość gotuj przez 45 minut.
Do garnka wlej pomidory.
Wsyp przyprawy i zamieszaj. Gotuj kolejne 5 minut.
Więcej informacji na temat gumbo
Gumbo to nieco egzotyczny gulasz, który charakteryzuje się wspaniałym aromatem. Jego przygotowanie jest dość długie, jednak smak tego dania to rekompensuje.
Przepis na gumbo to doskonały pomysł na ciekawy posiłek. Ta pyszna zupa jest również odżywcza. To danie, które powstało w południowej Luizjanie w XVIII wieku. Zazwyczaj składa się z mocno doprawionego bulionu, mięsa albo skorupiaków, środka zagęszczającego, a także warzyw z domieszką przypraw. Mogą to być między innymi seler, papryka i cebula. Nazwa "Gumbo" pochodzi od nazwy okry (gombo) w językach bantu (Nigeria-Kongo). Jest to danie przygotowywane najczęściej z okazji dużych świąt jak Boże Narodzenie, czy święto dziękczynienia. Istnieje kilka różnych odmian dania. W Nowym Orleanie możemy natrafić na tak zwane gumbo kreolskie, które zazwyczaj zawiera skorupiaki. Gumbo z obszaru zamieszkanego przez ludność Cajun, znacznie odbiega od normy, jednak często jeden ze składników stanowi ciemna zasmażka oraz skorupiaki bądź drób. Jednakże te dwa ostatnie produkty nigdy nie powinny być mieszane.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić gumbo, tak by powstała smaczna i domowa zupa z mięsem oraz warzywami, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. To najlepsza zupa dla miłośników odżywczych zup z dużą ilością dodatków. Jej bazą jest mocno doprawiony bulion. Główne skrzypce grają tu właśnie przyprawy. Kluczem do przyrządzenia gumbo jest zasmażka złożona z mąki podsmażonej na oleju. Do tego dużo warzyw, przyprawy i cała gama mięs. Bardzo sycące danie podawane zwykle z ryżem. W sam raz na obiad lub ciepły lunch do pracy. Sprawdzi się idealnie, zwłaszcza na jesienne, czy zimowe dni, gdyż dostarcza sporo energii i rozgrzewa, ze względu na przyprawy. Jeśli kochasz dania jednogarnkowe, to pokochasz na pewno. Jest odżywcze, smaczne i naprawdę ciekawe. To wspaniała okazja, by przygotować to luizjańskie danie w swojej kuchni i spróbować go, bez konieczności udawania się w daleką podróż. Warto, zwłaszcza że w Polsce ciężko go znaleźć w restauracjach.
Alergeny w gumbo
Lista alergenów dla gumbo przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
W przepisie na gumbo nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- papryka chilli
Wartości odżywcze gumbo
To zdrowa opcja, jednak ze względu na duży udział czerwonego mięsa nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(529g)
Węglowodany
(529g)
Tłuszcze
(529g)
Witaminy
(529g)
Składniki mineralne
(529g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.