Dżem z czarnej porzeczki
- Czarna porzeczka (1000 g)
- Cukier trzcinowy - 2 szklanki (500 g)
Przepis na dżem z czarnej porzeczki krok po kroku
Owoce włóż do garnka i zalej odrobiną wody. Duś na niewielkim ogniu cały czas mieszając tak aby owoce nie przypaliły się.
Gdy owoce zaczną się rozpadać i puszczać sok odkryj garnek i dalej gotuj na niewielkim ogniu.
W momencie gdy woda nieco wyparuje, a konsystencja zagęści się dodaj cukier.
Gotuj cały czas mieszając. Dżem będzie gotowy wtedy gdy będzie bardzo gęsty.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżem z winogron
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z czarnej porzeczki
Dżem z czarnej porzeczki to idealnie słodki z lekką nutą kwasowości o gładkiej konsystencji dodatek do wielu dań na słodko. Czarna porzeczka idealnie sprawdza się jako owoce do przetworów. Mają słodki wyrazisty smak, który przełamuje nuta kwaskowości. Dodatkowo owoce czarnej porzeczki zawierają dużą ilość pektyn, czyli błonnika łatwo rozpuszczalnego co sprawia ze podczas gotowania z odrobiną wody i słodzika w krótkim czasie owoce zmienią konsystencję na jednolity mus. Dlatego porzeczki idealnie sprawdzą się do przetworów, które możesz przygotować w większej ilości i zrobić słodkie zapasy na zimę. Wystarczy przełożyć słodki mus do słoików. Sprawdzi się on idealnie do obiadów na słodko lub do deserów. Śmiało możesz go wykorzystać do naleśników, pancakes czy do chałki z kruszonką. Przepis na domowy dżem z czarnej porzeczki jest banalnie prosty i szybki, pokocha go każdy.
Zatem jak zrobić dżem z czarnej porzeczki? Nic trudnego. Potrzebujesz tylko większą ilość owoców, odrobinę cukru lub jego zamiennika, możesz skorzystać z erytrolu lub stewi, które charakteryzują się niższą energetycznością. Idealnie sprawdzi się także ksylitol, który nie podnosi cukru we krwi co jest bardzo istotne dla diabetyków, czyli osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Ostatnia kwestia, którą musisz wiedzieć to jak długo gotować owoce? Nie ma tutaj reguły, musisz pilnować gotujące się w garnku owoce cały czas mieszając tak aby się nie przypaliły. Stopniowo woda będzie odparowywać, a objętość będzie się zmniejszać. Na końcu po zredukowaniu ilości wody masa będzie dość gęsta to jest idealny moment do przełożenia dżemu do słoiczków. Pamiętaj jednak aby były one wyparzone gorącą wodą lub w piekarniku (temperatura 100 stopni Celsjusza). Do tak przygotowanych słoiczków przełóż ciepły dżem, szczelnie zamknij i odstaw. Warto wykorzystać przepis do zrobienia dżemu w domowej wersji te kupowane w sklepach niestety bardzo często maja dodatek niepotrzebnej ilości cukru. Przygotowując przetwory w warunkach domowych mamy pewność ile cukru zostało użyte.
Poznaj przepis na dżem z czarnej porzeczki.
Alergeny w dżemie z czarnej porzeczki
Lista alergenów dla dżemu z czarnej porzeczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem z czarnej porzeczki
Wartości odżywcze dżemu z czarnej porzeczki
Jako słodzik możesz użyć ksylitol, nie podnosi on cukru we krwi.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.