Konfitury

Konfitura

Konfitura jest sposobem na zakonserwowanie owoców w całości lub w dużych kawałkach w syropie cukrowym. Zawiera bardzo dużo cukru, w proporcji 2 kg cukru na 1 kg owoców. Wybiera się do niej najlepsze owoce sezonowe, zaś proces przygotowania ma na celu zachowanie owoców w całości. Konfitury przechowuje się w małych słoikach i podaje do deseru lub lodów. Różnica między konfiturą a dżemem polega na konsystencji, gdyż owoce w dżemie mogą się rozpaść. Konfitury robimy przez długie smażenie owoców w gęstym syropie cukrowym.

Wyróżnione przepisy na konfiturę

Pozostałe przepisy na konfiturę

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Konfitura

Konfitura - rodzaje, przepisy, sposoby przygotowania, ciekawostki

Smaczna konfitura stanowi zwykle pyszny dodatek do deserów, lodów lub tortów. Jest to wykwintny przysmak, który rzadko robi się w domu z uwagi na pracochłonny proces przygotowania. Wyjaśniamy co to jest konfitura i jakie są różnice pomiędzy konfiturą a dżemem. Podpowiadamy z czego najlepiej zrobić konfitury i podajemy najciekawsze przepisy na konfitury.

Konfitura - przetwory owocowe

Domowe przetwory - przepisy i zastosowanie

Wiosną i latem wykorzystujemy przepisy na przetwory owocowe. Niegdyś nasze babki i prababki robiły przetwory na zimę, aby dostarczyć na stół witaminy w okresie, gdy nie ma świeżych warzyw. Obecnie przetwory typu dżem czy konfitura możemy bez kłopotu nabyć w sklepie. Jednak nic nie zastąpi samodzielnie zrobionych przetworów owocowych, zrobione z owoców dojrzewających w słońcu. Przewaga domowych przetworów polega również na tym, że znamy ich skład i wiemy, że nie zawierają konserwantów, substancji barwiących i innych dodatków. Przetwory owocowe robią zwykle właściciele ogrodów i działek, którzy dysponują dużą ilością owoców.

Jakie przetwory robimy z owoców:

 • konfitura,
 • dżem,
 • powidła,
 • galaretka,
 • syrop,
 • kompot,
 • nalewka,
 • marmolada,
 • sok.

Konfitury, podobnie jak inne przetwory, robimy zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na zimę. Własnoręcznie zrobione przetwory bez konserwantów dość szybko się psują, dlatego też przechowujemy je w hermetycznie zamkniętych słoikach. Stosujemy słoiki typu twist off lub typu weck.

Co ciekawe, przetwory owocowe upowszechniły się dopiero w XX wieku. Wcześniej przechowywano żywność na zimę w beczkach zakonserwowane poprzez kiszenie, peklowanie, wędzenie, czy solenie. Owoce zachowywano w cukrze, jednak były to przysmaki kosztowne. Na początku XX wieku wynalezione zostały słoje weck z gumową uszczelką i sprężyną przytrzymującą wieko. Natomiast w latach 80-tych XX wieku upowszechniły się słoiki typu twist-off z wygodną zakrętką.

Konfitury i inne przetwory na zimę wymagają pasteryzacji. Rodzaj i czas pasteryzacji zależą od rodzaju przechowywanej żywności i ilości cukru. Cukier jest substancją konserwującą, dlatego też przetwory z dużą ilością cukru lub ze słodkich owoców, po prostu odwracamy do góry dnem. Natomiast przetwory z mniejszą ilością cukru wymagają pasteryzacji w wodzie lub w piekarniku.

Konfitura a dżem - różnice

Konfitury, jako przetwory bardzo pracochłonne i kosztowne, odeszły nieco w niepamięć. Rzadko robi się je w domu. Natomiast większą popularność zyskały łatwe do zrobienia dżemy. Czasami nazwy konfitura i dżem używa się zamiennie. Jednak przetwory te znacznie się różnią między sobą.

Konfitura stanowi sposób przechowania całych owoców w gęstym syropie cukrowym. Ilość cukru waha się w granicach 80-90 %. Cukier dodaje się stopniowo w czasie gotowania owoców, tak aby się nie skurczyły i nie rozpadły. Małe owoce dodaje się w całości, zaś większe w kawałkach.

Bardzo podobne przetwory stanowią dżemy. Jakie są różnice między dżemem a konfiturą? Dżem wykorzystuje się głównie do smarowania pieczywa. Dlatego też jego konsystencja może być bardziej kremowa, chociaż smaczniejsze są dżemy, gdzie owoce zachowały się w większych kawałkach. Wykonanie dżemu jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne, gdyż wystarczy zagotować owoce i dodać syrop cukrowy. Niekiedy do dżemu dodaje się również substancje żelujące, tak aby nabrał on konsystencji galaretki. Nie ma znaczenie jeśli owoce rozpadną się w czasie gotowania.

W konfiturach chodzi głównie o zachowanie owoców w całości, tak aby były jak najlepszym źródłem witamin, podczas gdy w dżemie nie ma to większego znaczenia. Dlatego też sposób wykonania konfitur jest bardzo pracochłonny.

Podobnym rodzajem przetworu jest marmolada, która tym różni się od dżemu i konfitury, że ma gładką konsystencję. Stosuje się ucieranie, aby owoce jak najbardziej rozdrobnić i aby stworzyć gładkie smarowidło do chleba.

Smaczna konfitura służy głównie jako dodatek do deserów, lodów, ciast czy tortów. Podczas gdy dżem lub marmolada służą do smarowania pieczywa lub jako nadzienie do naleśników.

Z czego robimy konfitury

Zastanawiasz się z czego zrobić pyszne konfitury na zimę? Konfitury stanowią typowe przetwory owocowe. Co ciekawe, konfitury można zrobić również z warzyw, takich jak cebula czy dynia. Natomiast dżemy robi się również z marchwi, cebuli, batatów, pomidorów, ogórków i dyni. Konfitury warzywne nie mają tradycji w kuchni polskiej, gdzie robi się tylko przetwory owocowe.

Charakterystyczną cechą konfitur jest próba utrzymania owoców w całości lub w dużych kawałkach. Idealnie nadają się do tego sezonowe owoce klimatu umiarkowanego, typowe dla polskiej strefy klimatycznej. Dla przykładu, tradycje kulinarne innych krajów znają przepisy na konfitury lub dżemy z pomarańczy, melonów lub arbuzów, jak również z warzyw. Natomiast w Polsce robimy konfitury z owoców lokalnych jak:

 • pigwa,
 • jabłka,
 • brzoskwinie,
 • agrest,
 • morele,
 • gruszki,
 • truskawki,
 • poziomki,
 • śliwki węgierki,
 • maliny,
 • jeżyny,
 • porzeczki,
 • aronia,
 • wiśnie.

Konfitury możemy zrobić praktycznie ze wszystkich owoców. Ciekawe są przepisy na konfitury z jarzębiny lub skórki pomarańczowej. Owoce małe dodajemy w całości, natomiast duże, jak jabłka, gruszki czy brzoskwinie, kroimy na połówki lub ćwiartki. Twarde owoce, na przykład agrest, warto nakłuć do konfitur. Wybieramy tylko owoce dorodne, dobrej jakości. Nie nadają się owoce uszkodzone, niedojrzałe czy ze skazami. Do konfitur bierzemy bardzo słodkie owoce.

Jak zrobić konfiturę

Aby zrobić konfiturę najpierw przygotowujemy syrop cukrowy. Musi być gęsty, tak aby tworzył nici w czasie przelewania go. Najlepszym sposobem jest powolne gotowanie cukru w płytkich garnkach, tak aby jak najwięcej wody odparowało. Ostrożnie zbieramy pianę. Do robienia konfitur najlepiej nadaje się duży, lecz płytki garnek.

Gdy syrop jest odpowiednio gęsty wsypujemy owoce. Zaleca się, aby nie wsypywać wszystkich owoców na raz, lecz dodawać je partiami. Również cukier dodajemy po trochu. Gotujemy konfiturę na małym ogniu. Ostrożnie zbieramy pianę, tak aby nie uszkodzić owoców. Nie używamy też narzędzi do mieszania, lecz ostrożnie poruszamy naczyniem kolistymi ruchami. Niektóre przepisy zalecają, aby przerywać gotowanie na kilka godzin, a następnie znowu podgrzać całość. Czynność tę powtarza się kilkakrotnie. Nie wskazane jest ucieranie owoców, gdyż muszą zachować swój kształt.

Konfitury przechowujemy w małych słoikach. Do słoików przekładamy konfiturę na gorąco. Z uwagi na dużą zawartość cukru konfitura zwykle nie wymaga pasteryzacji. Wystarczy odwrócić zamknięte słoiki do góry dnem i odstawić na ściereczkę do ostygnięcia.

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto