Dżem z dyni
- Dynia (1000 g)
- Pomarańcza - 1 duża sztuka (300 g)
- Cytryna (100 g)
- Cukier (300 g)
Przepis na dżem z dyni krok po kroku
Dynię umyj, obierz ze skórki, wyjmij z niej miąższ. Pozostałą po oczyszczeniu dynię pokrój na małą kostkę.
Kostkę dyni włóż do garnka, dolej do niego odrobinę wody i gotuj warzywo do miękkości, mieszając od czasu do czasu.
Miękką dynię zmiksuj na mus.
Następnie do musu dodaj wyciśnięty sok z pomarańczy i cytryny oraz żelfix. Składniki wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
Do wrzącego musu dodaj cukier, wymieszaj składniki i gotuj jeszcze 5 minut.
Gorący dżem przelej do słoików, od razu je zakręć i przechowuj w piwnicy lub spiżarni.
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżem z winogron
-
Dżem ze śliwek
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z dyni
Dżem dyniowy to dobry pomysł na przemycenie dla dzieci wartościowych warzyw. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju naleśników, gofrów oraz doskonale pasuje jako dodatek do makaronów na słodko. Przepis na dżem z dyni jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby go wykonać. Dżem z dyni wywodzi się z kuchni polskiej i doskonale sprawdza się w diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Do przygotowania dżemu potrzebujemy następujących produktów spożywczych: dyni, pomarańczy, cytryny, cukru oraz żelfixu.
Pewnie się zastanawiacie jak się robi dżem z dyni. Dynie myjemy i obieramy ze skóry, wyciągamy z niej miąższ . Pozostałą po oczyszczeniu dynię kroimy w kostkę i wkładamy do garnka, dodajemy wodę i gotujemy na małym ogniu mieszając od czasu do czasu. Gdy dynia będzie miękka miksujemy ją na jednolity mus. Do musu dodajemy wyciśnięty sok z pomarańczy i cytryny, składniki mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Do dżemu dodajemy cukier i gotujemy jeszcze prze około 5 minut. Gotowy mus zalewamy w słoiki i zakręcamy. Dynia jest doskonałym warzywem, który możemy wykorzystać w całości. Pestki dyni oczyść z miąższu i wysusz je lub upiecz w piekarniku. Pestki dyni świetnie nadają się jako dodatek do koktajli, owsianek czy jako dodatek do ciast.
Dynia jest warzywem niskokalorycznym, dlatego warto włączyć ją do swojej diety. Jest to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w niej cynk, który wspomaga wzrost zdrowych paznokci. Jest to również doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się one do opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych.
Podsumowując przepis jest naprawdę prosty w przygotowaniu. Sprawdzony przepis na przetwory świetnie sprawdzi nam się na zimę, gdy spożywamy najwięcej przetworów - a jak wiadomo dynia zawiera dużo witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Alergeny w dżemie z dyni
Lista alergenów dla dżemu z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem z dyni
Wartości odżywcze dżemu z dyni
Dynia jest warzywem niskokalorycznym, dlatego warto włączyć ją do swojej diety. Jest to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w niej cynk, który wspomaga wzrost zdrowych paznokci. Jest to również doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się one do opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
-
dynia,
pomarańcze,
cytryna,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.