Dżem

Przepisy na dżemy
Dżemy

Dżemy to przetwory przygotowane z owoców i dużej ilości cukru. Idealnie nadają się do smarowania kanapek, jogurtów, ciast, rogalików, gofrów oraz naleśników. Domowe dżemy są czasochłonne, ale sami możemy zadecydować, z jakich składników je zrobimy. Można je przygotować m.in. z truskawek, pomarańczy, wiśni, dyni, gruszek, malin oraz jabłek. Pasteryzacja słoików z dżemem pozwala na ich dłuższe przechowywanie.

Dżemy – zbiór sprawdzonych przepisów na dżemy i konfitury

Domowe przetwory z owoców idealnie nadają się dla dzieci i dorosłych. Dżemy można przygotować latem lub jesienią, kiedy mamy dostęp do świeżych składników, a potem cieszyć się nimi także podczas zimy. Przedstawiamy ciekawe pomysł na dżemy, które koniecznie musisz poznać!

 Pyszne przetwory domowej roboty

Dżemy, marmolady, powidła, konfitury – jakie są różnice?

Bardzo często te pojęcia są używane jako synonimy, ale tak naprawdę oznaczają różne przetwory.

Dżemy robi się z owoców, które są gotowane razem z cukrem. Cukier jest środkiem konserwującym, dlatego im go więcej, tym dżem dłuższej zachowa świeżość. Dżem gotuje się tak długo, aż odparuje z niego jak najwięcej wody. Owoce mogą być rozgotowane. Gdy dżem będzie miał gęstą konsystencję, można przekładać go do słoików.

Powidła powinny być zawsze śliwkowe, ale częściej można spotkać się z powidłami gruszkowymi lub morelowymi. Do ich przygotowania potrzebne są dodatki takie jak cukier i syrop skrobiowy. Powidła są gęste i mogą w nich być wyczuwalne kawałki miąższu. Przygotowuje się je przez kilka dni.

Konfitury składają się z całych owoców (lub połówek) smażonych w gęstym syropie. Cukier i owoce powinny być w promocji 1:1, np. 2 kg owoców to 2 kg cukru rozrobionego w wodzie. Owoce nie mogą się rozgotować, powinny zachować swoją strukturę, dlatego należy je kilka razy smażyć na małym ogniu, a potem zostawić do ostudzenia i znowu podsmażać.

Marmolada nie zawiera w sobie kawałków owoców, ponieważ przygotowuje się ją z przecierów. Zazwyczaj ma w swoim składzie składniki żelujące, aromatyzujące i konserwujące (mogą być naturalne). Marmolada ma zwartą, żelową konsystencję, ale łatwo się rozsmarowuje i idealnie nadaje się jako nadzienie m.in. do rogalików.

Owocowe przetwory a ich wartości odżywcze

Dżemy najczęściej służą jako smarowidło na bułki i rogaliki, ale też można je dodawać do jogurtu naturalnego, aby nadać mu innego smaku. Te przetwory sprawdzą się jako dodatek do ciast (m.in. drożdżowych), gofrów, pancakes i naleśników.

Warto jednak mieć na uwadze to, że dżemy zawsze są kaloryczne. Jest to spowodowane tym, że do ich produkcji wykorzystuje się dużą ilość cukru. Mimo że są przygotowywane ze świeżych owoców, podczas obróbki termicznej większość ich wartości odżywczych idzie na straty. Więcej witamin dostarczymy do organizmu, jedząc surowe owoce.

Przepisy na domowe pyszne przetwory

Z jakich owoców i warzyw najlepiej przygotować dżemy dla dzieci?

Opcji jest wiele. Można łączyć ze sobą różne składniki, aby stworzyć ciekawe mieszanki i smaki dżemów. Do przetworów nadają się m.in.: truskawki, wiśnie, pigwy, owoce róży, dynie, pomarańcze, marchewki, brzoskwinie, maliny, jagody, porzeczki i jabłka.

W czasie przygotowania dżemu należy stale kontrolować jego gęstość. Czasami dżem z truskawek trzeba gotować 5 h, a czasami 7 h. Wszystko zależy od samych owoców. Jednym razem czas będzie dłuższy, a innym krótsza. To samo tyczy się smaku. Owoce mogą być mniej lub bardziej kwaśne, więc ilość substancji słodzących trzeba samemu dostosować. Dżemy należy przygotowywać w garnkach o grubym dnie oraz na małej mocy palnika, aby na pewno ich nie przypalić.

Dżemy owocowe domowej roboty – 3 ciekawe przepisy

Przed gotowaniem owoce muszą być oczyszczone i pozbawione niejadalnych części (szypułek, pestek). Większe składniki dżemu można pokroić, ale w przypadku np. wiśni i małych truskawek można zostawić je w całości. Wybrane owoce należy podgrzewać w garnku, a potem dodać do nich cukier i gotować, aż całość zgęstnieje, a woda odparuje.

Naszą pierwszą propozycją jest domowy dżem z dyni i pomarańczy. Śmiało można nie tylko smarować nim kanapki, ale też dodawać go do ciasta. Uwielbiają go zarówno dzieci, jak i dorośli. Odpowiednia będzie dynia Muscat, piżmowa oraz Hokkaido (tej nie trzeba obierać ze skórki). Aby przygotować ten dżem, potrzebne będą jeszcze: sok i otarta skórka z cytryny, cukier, woda oraz cynamon. Możesz też dodać jabłko, imbir oraz mielone goździki. Warto pamiętać, że dżem z dyni chlapie w czasie gotowania, więc najlepiej mieć pod ręką pokrywkę od garnka.

Dobry dżem uzyskamy także z truskawek i rabarbaru. Poza cukrem można dodać do niego również sok z cytryny oraz liście mięty. Gotowanie tego dżemu najlepiej rozłożyć na kilka dni.

Trzecią opcją jest dżem jabłkowy. Jabłka należy obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Odpowiednim dodatkiem do tego dżemu będzie cynamon, ale można pokusić się także na otartą skórkę z cytryny. Gdy kawałki jabłka zmiękną, należy dodać cukier i dalej gotować, aż uzyska się pożądaną konsystencję.

Pasteryzowanie słoików – jak przechować dżemy na zimę?

Nie zawsze trzeba pasteryzować słoiki, ale jeżeli zależy ci na tym, aby zachować dżem z owoców na zimę, to warto to zrobić. Do wyboru są słoiki zwykłe i weki. Te pierwsze dłużej utrzymują świeżość przetworów, dlatego najlepiej decydować się właśnie na nie.

Przede wszystkim należy zacząć od wyparzenia słoików oraz zakrętek. Pojemność słoików należy dobrać do ilości przygotowywanego dżemu, ale warto pamiętać, że słoik nie może być zapełniony aż do zakrętki. Najlepiej zostawić ok. 1-1,5 cm przerwy.

Gorący dżem można umieścić w słoiku za pomocą chochelki. Następnie należy przetrzeć miejsce, w którym zakręca się słoik, aby usunąć wszelkie drobinki dżemu. Słoiki trzeba dobrze zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po 1 h należy odwrócić je na drugą stronę i sprawdzić zakrętki. Jeśli się zassały i nie planujemy przechowywać dżemu aż do zimy, tak przygotowane słoiki z dżemem możemy odstawić do spiżarni.

Pasteryzacja słoików nie jest skomplikowana. W dużym garnku należy umieścić ściereczkę, a potem słoiki i zalać je wodą do 3/4 ich wysokość. Trzeba pamiętać o tym, aby słoiki nie stykały się ze sobą. Wystarczy je gotować ok. 20-30 minut (w zależności do wielkości słoików i wybranych składników). Po wyjęciu z garnka trzeba jeszcze raz sprawdzić zakrętki. Jeśli wszystko jest dobrze, słoiki należy ustawić do góry dnem i odstawić w ciemne miejsce na 24 h.

Słoiki można pasteryzować w piekarniku. W tym przypadku znaczenie ma to, jaką temperaturę mają przygotowane przez nas przetwory. Te o temperaturze pokojowej trzeba włożyć do piekarnika przed jego rozgrzaniem, a te ciepłe do już odpowiednio nagrzanego. Słoiki trzeba zostawić w piekarniku aż do wystudzenia, a później można je schować do spiżarni.

Przygotowanie domowych dżemów jest czasochłonne, ale sami możemy zdecydować, z jakich składników zrobimy przetwory. Warto jednak pamiętać, że dżemy są kaloryczne i powinny pojawiać się w naszej diecie tylko od czasu do czasu. Pasteryzowane słoiki z dżemem można przechować do zimy, aby w tym czasie cieszyć się smakiem pysznych owoców.

Dżem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto