Ciasto na maślance z owocami
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Cukier - 1,5 szklanki (300 g)
- Maślanka 3% - 1 szklanka (250 g)
- Proszek do pieczenia - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Czekolada deserowa (100 g)
- Jajko (5 szt.)
- Masło (120 g)
- Wiśnie (300 g)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
Przepis na ciasto na maślance z owocami krok po kroku
Do miski wbij jajka, dodaj 200 g cukru i ubij do powstania puszystej masy.
Do masy jajecznej dodaj maślankę, olej i wymieszaj.
Przesiej 350 g mąki pszennej i proszek do pieczenia, zmiksuj do połączenia składników.
Posiekaj czekoladę, dodaj do masy razem z wiśniami i wymieszaj.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej masę na ciasto.
W misce umieść ciepłe masło, 50 g cukru i 50 g mąki pszennej.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 50-55 minut.
-
Ciasto na naleśniki
-
Placuszki na maślance
-
Ciasto na maślance
-
Ciasto maślane
-
Gofry na maślance
-
Ciasto na maślance z budyniem
-
Chałka maślana
-
Ciasto na maślance z rabarbarem
-
Ciasto na maślance ze śliwkami
-
Ciasto na maślance z truskawkami
-
Ciasto na maślance z jabłkami
-
Babka na maślance
-
Ciasto czekoladowe na maślance
-
Ciasto drożdżowe na maślance
-
Ciasto na maślance
Więcej informacji na temat ciasta na maślance z owocami
Ciasto na maślance z owocami to bardzo dobry pomysł na proste ciasto z dodatkiem owoców mrożonych lub ze słoika. Przepis na ciasto na maślance z owocami jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, maślanka, wiśnie, proszek do pieczenia, olej rzepakowy, jajka, czekolada gorzka, masło.
Jak zrobić ciasto na maślance z owocami? Do miski wbij jajka, dodaj cukier i ubij do powstania puszystej masy. Do masy jajecznej dodaj maślankę, olej i wymieszaj. Przesiej mąkę pszenną i proszek do pieczenia, zmiksuj do połączenia składników. Posiekaj czekoladę, dodaj do masy razem z wiśniami i wymieszaj. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej masę na ciasto. W misce umieść ciepłe masło, cukier i mąkę pszenną. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50-55 minut.
Wiśnie są owocem sezonowym dostępne latem w okresie między lipcem a sierpniem. Wiśnie można dodawać do ciast, deserów, przygotowywać z nich dżemy, a także mrozić. Wiśnie są źródłem wielu witamin takich jak A, B, C oraz kwasu foliowego. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przed nowotworami. Znalazła także zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych. Jajka są źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Jajka kurze zawierają w swoim składzie wszystkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy. Są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takich jak witamina A, D, K oraz E. W swoim składzie posiadają cenne minerały, są nimi wapń, sód, potas oraz żelazo i cynk. Żółtko jaja ma w swoim składzie luteinę i zeaksantynę zapobiegającą zwyrodnieniu plamki żółtej.
Podsumowując pyszne ciasto na maślance świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy i herbaty podczas weekendowych spotkań z rodziną i znajomymi. Do zrobienia ciasta można wykorzystać wiśnie świeże, mrożone lub ze słoika. Ciasto z kruszonką jest dobre do spożycia od razu po upieczeniu. Można je przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Ciasto można przygotować także z innymi owocami takimi jak jagody, truskawki czy maliny.
Alergeny w cieście na maślance z owocami
Lista alergenów dla ciasta na maślance z owocami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- maślanka 3%
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Czekolada deserowa
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta na maślance z owocami
Ciasto na maślance z owocami to słodki domowy wypiek zawierający dużą ilość węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Ciasta nie powinniśmy spożywać częściej niż dwa razy w tygodniu.
Energia i białka
(185g)
Węglowodany
(185g)
Tłuszcze
(185g)
Witaminy
(185g)
Składniki mineralne
(185g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.