Ciasto czeskie
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Cukier (150 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Miód (75 g)
- Śmietana 18% (75 g)
- Mleko 2% (750 ml)
- Kasza manna (70 g)
- Masło (225 g)
- Cukier puder (100 g)
Przepis na ciasto czeskie krok po kroku
Do miski przesiej mąkę, dodaj cukier, żółtka, proszek do pieczenia i jedną łyżkę masła. Wlej miód i śmietanę. Całość dokładnie wyrób i odstaw na 30 minut.
W garnku podgrzej mleko. Gdy będzie się gotowało, dodaj do niego cukier puder i kaszę. Masę gotuj aż do zgęstnienia i odstaw do ostudzenia.
Pozostałą część masła utrzyj na puszystą masę i dodawaj do niej małymi porcjami ostudzoną masę grysikową. Ubijaj do połączenia składników.
Ciasto podziel na 3 równe części. Każdą dokładnie rozwałkuj.
Piecz warstwy ciast osobno w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Gotowe blaty przełóż pysznym kremem grysikowym.
-
Miodownik z kaszą manną
-
Miodowiec z kaszą manną
-
Ciasto miodownik
-
Ciasto miodowe
-
Miodownik z orzechami
-
Ciasto z miodem
-
Miodownik królewski
-
Szybki i prosty miodownik
-
Miodownik tradycyjny
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Miodownik z masą budyniową
-
Miodownik z orzechami i budyniem
-
Miodownik z serem
-
Miodownik thermomix
-
Masa grysikowa do miodownika
-
Miodownik z kajmakiem
-
Lekach
-
Miodownik
Więcej informacji na temat ciasta czeskiego
Ciasto czeskie to przepyszny wypiek, który jest niezwykle elegancki. Ten nowoczesny miodownik ze smaczną masą na bazie kaszy manny i z dodatkiem powideł jest wyborny. Będzie dobrym wyborem nie tylko na święta, ale również na rodzinne spotkania. Wspaniale sprawdza się zwłaszcza zimą.
Przepis na ciasto czeskie jest niezwykle prosty, dzięki czemu świetnie nadaje się również dla początkujących osób. Najważniejszym składnikiem jest miodowe ciasto, które sprawia, że całość smakuje znacznie lepiej. To właśnie te biszkoptowe blaty, o pięknym złocistym kolorze i wspaniałym smaku, sprawiają, że ciężko jest przejść obok tego ciasta obojętnie. Ten wypiek jest niezwykle popularny nie tylko w Polsce, ale we wszystkich słowiańskich krajach. Zwykle przygotowuje się go na ważne uroczystości, gdyż jest bardzo uniwersalne i dobrze się prezentuje. To ciasto o niezwykłej słodyczy. Jest tak pyszne, że skradnie serca wszystkich, którzy go spróbują.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto czeskie, które będzie smaczne, łatwe, a przy okazji naprawdę niezbyt skomplikowane, to ten przepis będzie idealną opcją. Biszkopt, czyli jego bazę można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy to upieczenie jednego dużego blatu i podzielenie go na kilka małych. Drugą opcją jest wypiek cienkich biszkoptów. Druga opcja jest nieco bardziej pracochłonna, jednak sprawdzi się dla osób, które są nieco mniej wprawione w przygotowywaniu słodkich wypieków. Do biszkoptu dodaje się dość sporo miodu. Warto zainwestować w prawdziwy miód, choć jego kupienie w supermarkecie czasami bywa problematyczne. Jeśli chce się mieć pewność, że słodzik ma jak najmniejszą zawartość sztucznych dodatków, warto poszukać tego, który już powoli się krystalizuje, to oznaka, że jest on naturalny. To najlepsze ciasto dla miłośników słodkiego smaku.
To doskonały pomysł na naprawdę dobre ciasto miodowe. Jest tak smaczne, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. W dodatku wszystkie składniki można dostać bardzo łatwo w każdym większym sklepie. Idealnie sprawdza się z masą grysikową, jednak można również zastąpić ją budyniem.
Alergeny w cieście czeskim
Lista alergenów dla ciasta czeskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Kasza manna
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze ciasta czeskiego
To ciasto, jak inne słodkości, nie powinno gościć w menu zbyt często, ze względu na wysoką zawartość cukru prostego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
-
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
miód,
śmietana,
mleko,
kasza manna,
masło,
cukier,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.